A munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatban a mai napig számtalan tévhit kering a köztudatban, noha ez a típusú foglalkoztatási forma - különösen a gyártóiparban - viszonylag elterjedtnek mondható. Fontos tisztázni a humánerőforrás szolgáltatáshoz kapcsolódó két fogalmat, a munkaerő-kölcsönzést és a közvetítést.
Mi a különbség a munkaerő-kölcsönzés és a munkaerő-közvetítés között?
Előfordul, hogy a munkaerő-kölcsönzés és a munkaerő-közvetítés fogalmakat összekeverik, egymás szinonimájának gondolják. A valóságban jelentős eltérés van a két fogalom között.
A munkaerő-közvetítés során a munkáltató a közvetítő céget azzal bízza meg, hogy felkutassa a piacon a leginkább alkalmas jelölteket az adott pozícióra. Miután a közvetítő cég kiszűrte a legjobb jelölteket, és az önéletrajzaikat továbbította a munkáltató részére, lényegében a közvetítő cég a feladatait teljesítette, hiszen a leendő munkavállalóval a munkáltató fog munkaszerződést kötni. Sikeres üzlet esetén a közvetítőt sikerdíj illeti meg.
A munkaerő-kölcsönzés nem egyszeri vagy eseti megbízás, hanem egy tartós foglalkoztatási forma. Itt a munkavállaló a kölcsönző (vagyis a kölcsönbeadó) céggel köt munkaszerződést, a kölcsönző cég pedig az üzleti partnerével, aki számára kölcsönöz (kölcsönbevevő), szerződik. Vagyis ebben az esetben a kölcsönbeadó cég kutatja fel a kölcsönbevevő cég számára a megfelelő jelölteket, akiket felvesz, majd a saját állományában foglalkoztat.
Ennek értelmében tehát a kölcsönbeadó cég végzi a toborzást, és az olyan adminisztratív feladatokat, mint a munkaszerződés megkötése, a kötelező bejelentések és bevallások teljesítése, a járulékok kifizetése, a bérszámfejtés, valamint a munkabér kifizetése is.
A kölcsönbevevő cég sem mentesül minden feladat alól, hiszen az ő dolga meghatározni a munkavégzés helyét és idejét, kiadni a szabadságot és ellenőrizni az elvégzett munka minőségét, illetve informálni a kölcsönző partnerét a munkatársak teljesítéseiről.
Mikor éri meg munkaerőt kölcsönözni?
Munkaerőt kölcsönözni lehet rövid és hosszú távon egyaránt, amikor és ameddig létszámproblémával küzd egy vállalat.
A kölcsönzésnek számtalan előnye van, többek között például az is, hogy a kölcsönzött munkavállaló díja nem bérköltségként jelentkezik a könyvelésben, hanem költségként elszámolható.
Emellett a cég HR-osztálya mentesülhet a toborzással és interjúztatással kapcsolatos feladatok alól, melyek költségei igen magasra rúghatnak, és extra szakértelmet igényelnek, vagyis a munkaerő-kölcsönzés tekinthető egyfajta költségoptimalizációs lehetőségnek is.
A munkaerő-kölcsönözés elsősorban a kékgalléros foglalkoztatás terén elterjedt, de nem csupán betanított fizikai munkára, hanem speciális szaktudással rendelkező munkaerő igény esetén is alkalmazható.
Amennyiben Ön szeretne egy megbízható munkaerő-kölcsönző vállalattal kapcsolatba lépni, keresse fel a Beraman Hungary munkatársait!
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”