Akár fiat, akár kriptovalutáról legyen is szó, azok árfolyamát mindenképpen több dolog alakítja. Ám a bitcoin ebben is más, mert az esetében olyan tényezőkkel is számolni kell, amivel más pénzügyi eszköznél nem. Cikkünkből megtudod, mik ezek.
A közös tényezők
Ami a keresletet illeti, a kriptovilágban a bitcoin a király: eddigi történetében mindig ez a coin állt a népszerűségi lista élén. Éppen ezért nem szükséges latolgatni: érdemes megismerned és kihasználnod a Tradensea oldalán elérhető lehetőségeket, hogy ne maradj le a világtól!
Mint tudjuk, ha nő a kereslet, akkor vele nő az árfolyam is. Fokozottan igaz ez akkor, ha magánszemélyek után vállalatok is beszállnak a vásárlásba: felhajtják az árat, mert megnő a bizalom a valuta iránt. Ez történt tavaly év elején is, amikor cégek kezdtek Bitcoint venni - az egységnyi idő alatt kibányászott bitcoinok mennyisége nem tudta kielégíteni a keresletet. Így egyrészt nőtt a bitcoin ára, másrészt csökkent a kínálat, hiszen többen akartak szedni az alig bővülő húsosfazékból.
A hagyományos és kriptopénzekre általánosságban igaz, hogy árfolyamukra hatással van a kereslet és kínálat. A kereskedelem és a piac alapvető szabálya azonban máris másképpen működik a bitcoinnál, mint a fiat pénzeknél. Ugyanis az utóbbiakkal ellentétben a bitcoin kínálata véges, ráadásul előre tudható, mennyi lesz a vége: 21 millió bitcoin.
Az is közös jellemzője a mindenféle valutáknak, hogy hatással vannak értékükre a hírek. Lehetnek ezek gazdasági, befektetési, pénzügyi hírek, de akár politikai természetűek is.
Nézzünk egy konkrét példát!
Hogy egy kifejezetten bitcoint illető példát tárgyaljunk: idén januárban felkelés tört ki Kazahsztánban, mire egy napon belül nagyot zuhant a bitcoin árfolyama: több mint tíz százalékot.
Az összefüggés a bányászatban keresendő. Sokan nem tudják, de a közép-ázsiai ország mára a világon a második helyen áll (az Egyesült Államok mögött) a lakosai által végzett bitcoin bányászatban. A globális hashrátának csaknem a 20 százalékát adja Kazahsztán - nem csoda hát, hogy megijedtek a befektetők.
A különlegesebb alakító hatások
A fentieken túl nagyban befolyásolják a bitcoin árfolyamát a szabályozási környezet változásai. Sőt, a még be nem vezetett, de bejelentett vagy az akár csak fontolgatott változtatások is!
Visszatérve a gazdasági-pénzügyi hírekre: mint decentralizált eszközre elvileg nem kellene, hogy hatással legyenek a bitcoinra. Kutatások mégis azt bizonyítják, hogy hatással vannak. Még ha nem is konkrét döntések befolyásolják azt, hanem a hírek általános hangulata. Az adatsorok ugyanis azt mutatják, hogy a bitcoin árfolyama mintegy leköveti a főbb részvényindexek mozgását. Nem volt ez mindig így, jelenleg azonban határozottan ez a tendencia.
Ha érdeklődsz a kriptopiac és a bitcoin iránt, akkor fontos ismerned az ezeket alakító szabályszerűségeket és körülményeket. Olvass még többet, tudj meg mindent a kriptovilágról, ami csak érdekel!
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”