Minden életfolyamathoz energiára van szükségünk. Már maga a légzés is egy ilyen, nem kell óriási dolgokra gondolnunk. Ha például mozgással kapcsolatos tevékenységet végzünk, azaz nem a kanapén fekszünk és nassolunk valamit, akkor az mind fokozott energiahasznosítással jár.
Miből nyerjük?
Természetesen ahhoz, hogy energiát tudjunk felhasználni, valamiből nyernünk is kell azt. Ezt alapvetően mind a táplálékból tesszük, vagyis amit megeszünk, az változik a szervezetben lejátszódó folyamatok következtében színtiszta energiává. Természetesen ez azt jelenti, hogy a szervezetünk számára hasznosuló formát ölt a korábban elfogyasztott étel, azaz a szénhidrátok, zsírok és fehérjék kerülnek felhasználásra.
Persze mindezeket valahol tárolnunk is kell, így ezt jobbára a testfolyadékban (vér, nyirok) szőlőcukorként, a májban és az izmokban glikogén formájában tesszük. Ezen felül pedig a zsírokat a bőr alatti zsírszövetben és belső szervek zsigereiben, illetve az izomszövetekben raktározzuk.
Hogy miért a zsírból raktároz el legtöbbet a testünk, annak roppant egyszerű oka az. A zsírszövet létrehozása és megtartása a szervezettől jóval kevesebb energiaráfordítást igényel. Ez azt jelenti, hogy ebben a szövet típusban gazdaságosabb az energia tárolása. Ugyanígy a felhasználás is egy érthető és logikus folyamat része. Ahogy nő a terhelés, úgy kapcsolódnak be a különböző raktárak a fenntartásba. Így a terhelés fennállásának következtében változik az energiafelhasználás területe is.
Mire és honnan használjuk?
A testünkben a legnagyobb energiafelhasználás mozgás során jön létre. Állandó terhelés következtében a zsírraktárakból fedezi a szervezet a szükséges energiát, míg hirtelen megugró, vagy akár időszakos intenzív mozgás esetén a felhalmozott glükóz vagy fehérje csatlakozik be kiegészítésként, hiszen többletre van szükség.
A rendszeres mozgás hatására megváltozik a test anyagcseréje, és számos folyamat egészségesebben zajlik, mint egyéb esetekben. Itt természetesen a hangsúly a rendszerességen van. Ebben az esetben nem kötelező, hogy nagyon intenzív ugrálós mozgást végezzünk, ez lehet akár tempós gyaloglás vagy séta is.
A gyors, intenzív, erőteljes izommunka esetében a gyorsan elérhető tárolók ürülnek ki elsőre, mint amilyen a szénhidrátok, azaz a glükóz, vagy az izmokban tárolt fehérje. Ezért van az is, hogy egy szem szőlőcukor egy rövid időre sok energiához juttat, ezért egy verseny finisében igen jó szolgálatot tehet.
Bár még nem volt szó róla, de az agyunk a szervezet másik energiafogyasztója. Bár kicsi, és nem végez látható munkát, de a test energiájának 25 százalékát elveszi magának. Így nem véletlen, hogy 6 óra megfeszített szellemi munka 500-600 kalóriát éget el.
Mivel az agyé minden esetben az elsőbbség, ezért ha olyan helyzetben vagyunk, amikor az agy ellátása veszélybe kerülhet, akkor az kikapcsolja az egyéb fogyasztókat, azaz elájulunk.
Ha pedig valaki fogyni szeretne, az figyeljen arra, hogy a bevitt kalória kevesebb legyen, mint a felhasznált, hiszen csak így indulhat meg hatékonyan a fogyás.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”