Miből nyerjük és hova használjuk fel az energiát?

2019. 07. 23., 07:00

Minden életfolyamathoz energiára van szükségünk. Már maga a légzés is egy ilyen, nem kell óriási dolgokra gondolnunk. Ha például mozgással kapcsolatos tevékenységet végzünk, azaz nem a kanapén fekszünk és nassolunk valamit, akkor az mind fokozott energiahasznosítással jár.

Miből nyerjük?

Természetesen ahhoz, hogy energiát tudjunk felhasználni, valamiből nyernünk is kell azt. Ezt alapvetően mind a táplálékból tesszük, vagyis amit megeszünk, az változik a szervezetben lejátszódó folyamatok következtében színtiszta energiává. Természetesen ez azt jelenti, hogy a szervezetünk számára hasznosuló formát ölt a korábban elfogyasztott étel, azaz a szénhidrátok, zsírok és fehérjék kerülnek felhasználásra.

Persze mindezeket valahol tárolnunk is kell, így ezt jobbára a testfolyadékban (vér, nyirok) szőlőcukorként, a májban és az izmokban glikogén formájában tesszük. Ezen felül pedig a zsírokat a bőr alatti zsírszövetben és belső szervek zsigereiben, illetve az izomszövetekben raktározzuk.

Hogy miért a zsírból raktároz el legtöbbet a testünk, annak roppant egyszerű oka az. A zsírszövet létrehozása és megtartása a szervezettől jóval kevesebb energiaráfordítást igényel. Ez azt jelenti, hogy ebben a szövet típusban gazdaságosabb az energia tárolása. Ugyanígy a felhasználás is egy érthető és logikus folyamat része. Ahogy nő a terhelés, úgy kapcsolódnak be a különböző raktárak a fenntartásba. Így a terhelés fennállásának következtében változik az energiafelhasználás területe is.

Mire és honnan használjuk?

A testünkben a legnagyobb energiafelhasználás mozgás során jön létre. Állandó terhelés következtében a zsírraktárakból fedezi a szervezet a szükséges energiát, míg hirtelen megugró, vagy akár időszakos intenzív mozgás esetén a felhalmozott glükóz vagy fehérje csatlakozik be kiegészítésként, hiszen többletre van szükség.

A rendszeres mozgás hatására megváltozik a test anyagcseréje, és számos folyamat egészségesebben zajlik, mint egyéb esetekben. Itt természetesen a hangsúly a rendszerességen van. Ebben az esetben nem kötelező, hogy nagyon intenzív ugrálós mozgást végezzünk, ez lehet akár tempós gyaloglás vagy séta is.

A gyors, intenzív, erőteljes izommunka esetében a gyorsan elérhető tárolók ürülnek ki elsőre, mint amilyen a szénhidrátok, azaz a glükóz, vagy az izmokban tárolt fehérje. Ezért van az is, hogy egy szem szőlőcukor egy rövid időre sok energiához juttat, ezért egy verseny finisében igen jó szolgálatot tehet.

Bár még nem volt szó róla, de az agyunk a szervezet másik energiafogyasztója. Bár kicsi, és nem végez látható munkát, de a test energiájának 25 százalékát elveszi magának. Így nem véletlen, hogy 6 óra megfeszített szellemi munka 500-600 kalóriát éget el.

Mivel az agyé minden esetben az elsőbbség, ezért ha olyan helyzetben vagyunk, amikor az agy ellátása veszélybe kerülhet, akkor az kikapcsolja az egyéb fogyasztókat, azaz elájulunk.

Ha pedig valaki fogyni szeretne, az figyeljen arra, hogy a bevitt kalória kevesebb legyen, mint a felhasznált, hiszen csak így indulhat meg hatékonyan a fogyás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS