A kávé legismertebb alkotóeleme vitathatatlanul a koffein, melynek hatása az emberi szervezetre igen összetett. Azt bizonyára a legtöbben tapasztalatból is tudjuk, hogy a koffein milyen hatással lehet a szervezetünkre. Serkentőleg hat a központi idegrendszerünkre, kortizolt és adrenalint szabadít fel, ezáltal megemeli a vérnyomásunkat, gyorsítja a szívverésünket és az anyagcserét. Az talán mégis újdonságnak hathat, hogy fokozza a zsírszövetből a zsírsav felszabadulást, ha testmozgás előtt fogyasztjuk.
Fontos pozitív hatása még, hogy tüdőnkben elernyeszti a hörgő izomzatot, segítve a légzést és csökkentve az asztmás rohamok esélyét. Akár még a depresszióra is jótékonyan hathat a kutatások alapján. Nem árt tudnunk azonban, hogy mértéktelen fogyasztása növelheti a stresszt, a szívproblémák és csontritkulás kockázatát. Így jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy akkor fogyasszunk-e kávét vagy ne?
Egy bögrényi energia
Nem számít, hogy tejes italként, filterrel készítve vagy pedig egyszerűen eszpresszóként fogyasztjuk, a motiváció szinte mindig ugyanaz, a koffein áldásos, frissítő, energetizáló hatásának keresése. Azonban ahogy azt a bristoli egyetem kutató csapata megállapította, ez az extra energia pusztán illúzió, nem valóság. Állításuk szerint hiába várjuk a rendszeresen elfogyasztott reggeli bögre kávénktól az ébresztő megváltást. Teljesítménynövekedést ugyanis csak azok tapasztalhatnak, akiknek a szervezete még nem szokott hozzá a rendszeres, napi koffeinadaghoz.
Mi lenne velünk nélküle?
A Peter Rogers táplálkozáskutató vezette csapat 379 résztvevővel tesztelte, hogy milyen jelentős különbségek mutatkozhatnak meg a tényleges teljesítőképesség és az érzékelt éberségi szint között. A közreműködőket két csoportra osztották, majd az egyik csoportnak koffein tartalmú tablettát adtak, a másiknak pedig placebo készítményeket. A kísérletet megelőző 16 órában az alanyok egyike sem fogyaszthatott koffeint, semmilyen formában. Azok a résztvevők, akik nem isznak rendszeresen kávét vagy teát, placebo készítmények mellett sem tapasztaltak semmi különöset. Ezzel szemben azonban az ugyancsak placebo termékeket kapó, rendszeresen koffeinhez jutók annál negatívabb élményekről számoltak be. Sokan panaszkodtak fáradtságra, illetve fejfájásra is.
A rendszeresség a kulcs
Azok a résztvevők, akiknél a folyamatosság nem szakadt meg, tehát tabletta formájában hozzájutottak a koffeinadagjukhoz, sokkal kevesebb negatív tapasztalatról számoltak be. Az eredmények és a kutatók véleménye szerint tehát a jól megszokott koffein elfogyasztása szükséges ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működjön. Tartsuk meg bátran ezt a kis élvezetet, különösen, ha szükségét érezzük a mindennapok rutinjának fenntartásához.
Szívesen olvasna még más kávés érdekességről is? Nézzen körül a Koffein Service blogbejegyzései között is!
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”