Így hat ránk a koffein

2020. 01. 17., 22:00

A kávé legismertebb alkotóeleme vitathatatlanul a koffein, melynek hatása az emberi szervezetre igen összetett. Azt bizonyára a legtöbben tapasztalatból is tudjuk, hogy a koffein milyen hatással lehet a szervezetünkre. Serkentőleg hat a központi idegrendszerünkre, kortizolt és adrenalint szabadít fel, ezáltal megemeli a vérnyomásunkat, gyorsítja a szívverésünket és az anyagcserét. Az talán mégis újdonságnak hathat, hogy fokozza a zsírszövetből a zsírsav felszabadulást, ha testmozgás előtt fogyasztjuk. 

Fontos pozitív hatása még, hogy tüdőnkben elernyeszti a hörgő izomzatot, segítve a légzést és csökkentve az asztmás rohamok esélyét. Akár még a depresszióra is jótékonyan hathat a kutatások alapján. Nem árt tudnunk azonban, hogy mértéktelen fogyasztása növelheti a stresszt, a szívproblémák és csontritkulás kockázatát. Így jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy akkor fogyasszunk-e kávét vagy ne? 

Egy bögrényi energia

Nem számít, hogy tejes italként, filterrel készítve vagy pedig egyszerűen eszpresszóként fogyasztjuk, a motiváció szinte mindig ugyanaz, a koffein áldásos, frissítő, energetizáló hatásának keresése. Azonban ahogy azt a bristoli egyetem kutató csapata megállapította, ez az extra energia pusztán illúzió, nem valóság. Állításuk szerint hiába várjuk a rendszeresen elfogyasztott reggeli bögre kávénktól az ébresztő megváltást. Teljesítménynövekedést ugyanis csak azok tapasztalhatnak, akiknek a szervezete még nem szokott hozzá a rendszeres, napi koffeinadaghoz. 

Mi lenne velünk nélküle?

A Peter Rogers táplálkozáskutató vezette csapat 379 résztvevővel tesztelte, hogy milyen jelentős különbségek mutatkozhatnak meg a tényleges teljesítőképesség és az érzékelt éberségi szint között. A közreműködőket két csoportra osztották, majd az egyik csoportnak koffein tartalmú tablettát adtak, a másiknak pedig placebo készítményeket. A kísérletet megelőző 16 órában az alanyok egyike sem fogyaszthatott koffeint, semmilyen formában. Azok a résztvevők, akik nem isznak rendszeresen kávét vagy teát, placebo készítmények mellett sem tapasztaltak semmi különöset. Ezzel szemben azonban az ugyancsak placebo termékeket kapó, rendszeresen koffeinhez jutók annál negatívabb élményekről számoltak be. Sokan panaszkodtak fáradtságra, illetve fejfájásra is. 

A rendszeresség a kulcs

Azok a résztvevők, akiknél a folyamatosság nem szakadt meg, tehát tabletta formájában hozzájutottak a koffeinadagjukhoz, sokkal kevesebb negatív tapasztalatról számoltak be. Az eredmények és a kutatók véleménye szerint tehát a jól megszokott koffein elfogyasztása szükséges ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működjön. Tartsuk meg bátran ezt a kis élvezetet, különösen, ha szükségét érezzük a mindennapok rutinjának fenntartásához. 

Szívesen olvasna még más kávés érdekességről is? Nézzen körül a Koffein Service blogbejegyzései között is!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS