Hogyan vészelik át a hűtők a nyári hőséget?

2020. 07. 15., 06:00

A legtöbb ember minden évben türelmetlenül várja, hogy mikor köszönt be végre újra a nyár. Amikor a napsugarak szinte egész nap velünk vannak, és a hőmérő higanyszála is egyre feljebb kúszik, akkor mi is sokkal felszabadultabbá válunk. A kánikulának azonban nem mindenki örül: egyes elektronikai eszközöknek, például a hűtőszekrényeknek és fagyasztóknak különösen megterhelő ez az időszak, így nem árt némi plusz odafigyelés, hacsak nem szeretnénk kellemetlen meglepetéssel szembesülni. 

Amikor a meleg az ellenség

A háztartásokban használt hűtők esetében is megfigyelhető, hogy nyáron kevésbé hatékonyan hűtenek, és a leolvasztó funkció sem működik megfelelően. Ezért képzeljük csak el, hogy micsoda kálvárián kell keresztülmennie például egy üzletben vagy cukrászdában található hűtővitrinnek, amit a vásárlók vagy a személyzet szinte percenként nyitogatnak, a meleg levegő pedig minden egyes ilyen alkalommal beáramlik a készülék belsejébe.

Még ennél is nehezebb helyzetben vannak a konyha közelében elhelyezett hűtők, hiszen itt még a szokásosnál is melegebb van, köszönhetően a sütőknek és a tűzhelyeknek. A képlet egyszerű: minél magasabb a külső hőmérséklet, a készüléknek annál nagyobb erőfeszítésébe kerül, hogy belül azt a hőfokot tudja biztosítani, amit mi beállítottunk. 

A hűtőgépszereléssel foglalkozó szervizeket nyáron gyakran keresik fel olyan problémákkal, mint hogy párásodik a gép ajtaja, folyik alatta a víz, vagy éppen nem hűt rendesen. Bár előfordul olyan eset, hogy valóban meghibásodás áll a háttérben, azonban hőségben ezek többnyire teljesen normális jelenségek. Persze az csak fokozza az efféle jelenségek gyakoriságát, ha a készülék nincs rendesen karbantartva. A kondenzátor vagy a cseppvízelvezető nyílás kitisztítása például csodát tehet, és visszakaphatjuk a megszokott teljesítményt. 

Mire érdemes figyelni?

Bár a kinti hőmérséklet alakulásába nem tudunk beleavatkozni, azért azonban sokat tehetünk, hogy a hűtőnk vagy a fagyasztónk könnyebben át tudja vészelni a nyári hónapokat. Ha üzletünk, büfénk vagy egyéb olyan kereskedelmi egységünk van, ahol hűtött árut (például üdítőket, tejtermékeket) is kínálunk, akkor az „energiazabáló” nyitott hűtőket cseréljük le a sokkal hatékonyabb és energiatakarékosabb üvegajtós fagyasztóvitrinre, melyet beszerezhetünk a Gasztronagyker webáruházból. 

Az üvegajtón keresztül a vásárlók ugyanúgy láthatják, hogy milyen termékek találhatóak odabenn, ráadásul áttetsző matricák alkalmazásával reklámfelületnek is kiválóak. Ha lehet, ne helyezzük a készüléket hőforrás közelébe vagy oda, ahol az ablakon keresztül egész nap rásüt a nap.

Ha a benti hőmérséklettel nem vagyunk megelégedve, akkor állítsuk a gépet magasabb fokozatra, az automata leolvasztást pedig sűrűbbre. Bár ezzel a készülék némileg több energiát használ el, azonban így elkerülhetjük, hogy az áru hamarabb megromoljon.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS