Hogyan tartósítják hőkezeléssel a faanyagokat?

Hogyan tartósítják hőkezeléssel a faanyagokat?
2022. 02. 09., 06:30

Az emberiség régóta használja építkezésekhez a fát, mint alapanyagot. Már a vegyszerek megjelenése előtt megoldást kellett találni arra, hogy hogyan lehet konzerválni a fát, hogy az képes legyen ellenállni az időjárás viszontagságainak, valamint a különböző kártevőknek.

A faanyagok természetes védelme

Az egyik legjobb technológia a hőkezelés, más néven thermofikálás. Ez egy olyan eljárás, amely során a faanyagokat eredményesen ellenállóvá tehetjük az időjárás kártékony hatásaival szemben, ezáltal akár kültéren is alkalmazhatjuk azokat. 

Tulajdonképpen egy évszázadok óta ismert eljárásról van szó, ami eredetileg abból állt, hogy a fát megégették, így tartósították azt. A fa elszenesedett része ellenállóvá vált a rovarokkal és más kártevőkkel szemben, így nem telepedtek meg benne. Ennek az eljárásnak köszönhetően jelentősen megnövelték a felhasznált anyagoknak az élettartamát.

Ezt az eljárást fejlesztették tovább, és ennek eredményeként jött létre a thermowood. Az eljárás során a faanyagokat magas hőmérsékleten egy vákuumkamrában tárolják. Több órán, esetenként több napon keresztül is zajlik a folyamat, ami három szakaszból tevődik össze. 

Egyrészt van egy fűtési és szárítási szakasz, amikor lassan melegítve a faanyagot közel 0%-ra csökkentik annak nedvességtartalmát. Ezt követi a thermo kezelés, amikor közel 200 Celsius-fokra melegítik fel a fát, ami körülbelül 2-3 órán át tartani fog. Az utolsó fázis a hűtés, ebben a szakaszban a faanyag lehűl és hidratálódik. A végső felhasználásra alkalmas termék csak 5-7% vizet tartalmaz.

Miért kell csökkenteni a faanyag víztartalmát?

Annak köszönhetően, hogy az eljárás során eltávolítják a fában lévő nagy mennyiségű vizet, kiküszöbölnek egy fontos hibaforrást. Nevezetesen azt, hogy így már nem lesz képes olyan mértékű méretváltozásra, ami a szerkezetek eldeformálódását segítené elő, valamint a faanyag időjárás-állóságához is hozzájárul ez a folyamat.

A magas hőmérsékletű kezelésnek köszönhetően a fa sejtjei megégnek az eljárás során, így már nem lesz alkalmas arra, hogy a víz bejuthasson, illetve mozgást végezzen abban. 

A hőkezelés áldásos hatása továbbá az is, hogy a cukor, illetve minden olyan anyag kiég a fából, ami a rovaroknak kedvező lehetne. Ezért a gombák és a kártékony rovarok elterjedéséről sem kell félnünk. Végül így kapunk egy, akár kerti faház építésére is alkalmas anyagot, esetleg az e-kert.hu oldalán található kerti bútort is.

A thermowood faanyagok környezetbarát építőanyagoknak számítanak

Az eljárás egyik nagy előnye, hogy nem szükséges hozzá semmilyen vegyszer, ezért kifejezetten környezetbarát technológiának tekinthetjük. Nem juttatunk semmilyen káros anyagot a faanyagba, illetve az eljárás során nem termelődik olyan melléktermék, ami rossz hatással lenne a környezetünkre.

Mivel a faanyag kezelését ebben az eljárásban igen magas hőmérsékleten végzik, fontos, hogy mindezt szakszerűen tegyék meg! Túl alacsony hőmérsékleten ugyanis nem tudjuk elérni a megfelelő tartósságot, ehhez mindenképpen egyfajta intenzív kezelésre van szükség!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS