Egyre többen térnek át az analóg cigarettáról az elektromos változatra, mert egészségesebbnek gondolják és költséghatékonyabbnak. Azt lehet tudni, valóban jobban kíméli a használót és a környezetet, de pontosan hogyan működik ez a szerkezet? Ki találta fel?
Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ, hogy teljesen képben legyél az e-cigik mechanikájával.
Joseph Robinson és Hon Lik
E két úriember ötletességnek köszönhetően élvezhetjük ma ezeket a modern dohányzásra alkalmas eszközöket. A munka oroszlánrészét Robinson végezte, ő mutatta be ugyanis a nagyvilágnak a találmányát 1927-ben elektromos párologtató néven. Hiába a New York-i bemutatás, a szabadalom, a forgalmazás megkezdése, a nagy áttörés mégsem valósult meg.
Egészen 2003-ig hevert a pamlagon a készülék és annak tervei, amíg Hon Lik, kínai gyógyszerész nem változtatott az eszközön. Mindössze annyi korrigálást végzett, hogy ne valódi füstöt generáljon a rendszert, hanem vízgőzt. Ezzel kiiktatta a kátrányt és az általa keletkezett káros anyagokat a folyamatból. A ma kapható legmodernebb e-cigi, az Elf Bar az ElfBarVape webáruházból rendelhető.
A szerkezet felépítése
Az e-ciginek két fő egysége van, az egyik az akkumulátor, a másik a porlasztó. Az aksi mérete nagyban befolyásolja a kapacitását. Minél nagyobb az akkumulátor, annál kevesebbszer szükséges töltéssel bajlódni, vagy a nem tölthető készülékek esetében cseréről gondoskodni. A patron egy komplexebb része az eszköznek, hiszen a teljes folyamatot az itt helyet kapott alkatrészek pontos működése biztosítja. Az elsődleges feladata, hogy a folyadékot elpárologtassa, tehát az vízgőzzé alakul. Nagyon leegyszerűsítve így néz ki: az akkumulátor adja az áramot, a fűtőszál felveszi a kellő hőmérsékletet, és a folyadék a meleg hatására párologni kezd. A fűtőszálat a folyadéktartállyal úgynevezett kanóc köti össze. A kanócnak elég hosszúnak kell lennie, hogy mindig nedves legyen, különben a fűtőszál elégeti. Az eldobható készülékekben, mint amilyen az Elf Bar, ezek cseréje nem megoldható.
A tartály
A folyadéktartály tárolja a likvidet, amit beszívunk. A tankot többrétegű szilikontömítéssel látják el, hogy még csak véletlenül se keletkezzen szivárgás. A likvid növényi glicerinből és propilén-glikolból áll. Ezek egyvelege dönti el, hogy mennyire lesz intenzív az aroma az eszközben, és mennyi gőz fog keletkezni. Az ízesítés meglehetősen változatos, mindenki találhat valami finom, kedvére való aromát. A fenti összetevőkön túl kapni olyan termékeket is, amelyek nikotint is tartalmaznak. Ennek a pontos mennyiségét a gyártók részletesen feltüntetik minden egyes készülék esetében. Így az erős nikotinfüggők, az átlag dohányosok és a nikotinmenteset élvezők is megtalálhatják a számukra ideális darabot.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”