Hogyan működik az e cigaretta?

Hogyan működik az e cigaretta?
2022. 05. 02., 05:30

Egyre többen térnek át az analóg cigarettáról az elektromos változatra, mert egészségesebbnek gondolják és költséghatékonyabbnak. Azt lehet tudni, valóban jobban kíméli a használót és a környezetet, de pontosan hogyan működik ez a szerkezet? Ki találta fel?

Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ, hogy teljesen képben legyél az e-cigik mechanikájával.

Joseph Robinson és Hon Lik

E két úriember ötletességnek köszönhetően élvezhetjük ma ezeket a modern dohányzásra alkalmas eszközöket. A munka oroszlánrészét Robinson végezte, ő mutatta be ugyanis a nagyvilágnak a találmányát 1927-ben elektromos párologtató néven. Hiába a New York-i bemutatás, a szabadalom, a forgalmazás megkezdése, a nagy áttörés mégsem valósult meg. 

Egészen 2003-ig hevert a pamlagon a készülék és annak tervei, amíg Hon Lik, kínai gyógyszerész nem változtatott az eszközön. Mindössze annyi korrigálást végzett, hogy ne valódi füstöt generáljon a rendszert, hanem vízgőzt. Ezzel kiiktatta a kátrányt és az általa keletkezett káros anyagokat a folyamatból. A ma kapható legmodernebb e-cigi, az Elf Bar az ElfBarVape webáruházból rendelhető.

A szerkezet felépítése

Az e-ciginek két fő egysége van, az egyik az akkumulátor, a másik a porlasztó. Az aksi mérete nagyban befolyásolja a kapacitását. Minél nagyobb az akkumulátor, annál kevesebbszer szükséges töltéssel bajlódni, vagy a nem tölthető készülékek esetében cseréről gondoskodni. A patron egy komplexebb része az eszköznek, hiszen a teljes folyamatot az itt helyet kapott alkatrészek pontos működése biztosítja. Az elsődleges feladata, hogy a folyadékot elpárologtassa, tehát az vízgőzzé alakul. Nagyon leegyszerűsítve így néz ki: az akkumulátor adja az áramot, a fűtőszál felveszi a kellő hőmérsékletet, és a folyadék a meleg hatására párologni kezd. A fűtőszálat a folyadéktartállyal úgynevezett kanóc köti össze. A kanócnak elég hosszúnak kell lennie, hogy mindig nedves legyen, különben a fűtőszál elégeti. Az eldobható készülékekben, mint amilyen az Elf Bar, ezek cseréje nem megoldható. 

A tartály

A folyadéktartály tárolja a likvidet, amit beszívunk. A tankot többrétegű szilikontömítéssel látják el, hogy még csak véletlenül se keletkezzen szivárgás. A likvid növényi glicerinből és propilén-glikolból áll. Ezek egyvelege dönti el, hogy mennyire lesz intenzív az aroma az eszközben, és mennyi gőz fog keletkezni. Az ízesítés meglehetősen változatos, mindenki találhat valami finom, kedvére való aromát. A fenti összetevőkön túl kapni olyan termékeket is, amelyek nikotint is tartalmaznak. Ennek a pontos mennyiségét a gyártók részletesen feltüntetik minden egyes készülék esetében. Így az erős nikotinfüggők, az átlag dohányosok és a nikotinmenteset élvezők is megtalálhatják a számukra ideális darabot.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS