Nagyon bosszantó tud lenni, amikor egy weboldalon egy menüpontra rákattintasz, és az aloldal helyett a 404 - Page Not Found, vagy magyarul 404-es hiba, a keresett oldal nem található üzenet jön ki. Még bosszantóbb, ha a Google a találati listában jelenít meg olyan oldalakat, amelyek 404-es hibára futnak. Mit lehet tenni ez ellen? Erre keressük a választ.
A 404-es hiba oka
Több oka is lehet annak, ha ilyen hibaoldal jön be. A Google kereséseknél akkor találkozhatsz ilyennel, ha valaha létezett az oldal, és azon az URL címen létezett, amelyet a találati listában a Google kihoz, de időközben megszűnt vagy elköltözött az oldal. Saját weboldalnál viszont, lehet az ok egy hibás címzés, vagy akár az is, hogy soha nem is létezett, vagy nem aktív az oldal státusza.
Felsoroljuk a hiba lehetséges okait:
A hiba általános oka tehát az, hogy a keresők adatbázisból veszik az URL címeket, és nem ellenőrzik minden pillanatban az érvényességüket.
A hiba elhárításának lehetőségei
Ha a Te saját oldaladon találsz ilyen hibát, akkor mielőbb javítsd, mert a látogatók sem szeretik, ha ilyen oldalakkal találkoznak és lehet, hogy azonnal elkattintanak az oldaladról, ha 404-es hibára futnak, csökken a hitelességed és a terméked vagy szolgáltatások iránti bizalom. A keresők szempontjából pedig a tartalom hiánya miatt hátrébb fog sorolódni az oldalad.
A megoldás az, hogy minden új publikálásnál ellenőrizd le, hogy minden URL működik-e, és iktass be egy olyan aloldalt, ahová átirányítod az összes olyan hivatkozást, amely 404-es hibára futna. Ez WordPress-ben nagyon egyszerű, több olyan bővítmény is található, amely kezeli ezt a hibát, és hibaüzenet helyett egy megadott aloldalt jelenít meg.
Az ilyen hibák feltérképezésére alkalmas például a Google Search Console, W3C Link Checker vagy a Dead Link Checker.
Ha készítesz egy egyedi 404-es oldalt, akkor az sokkal bizalomgerjesztőbb. Ha el is magyarázod, mi lehet az ok, amiért ide került, az még jobb. Ha pedig segítesz abban, hogyan tudná megtalálni a látogató az oldal új helyét, az már majdnem profi megoldás. Vicces üzenettel oldani lehet a feszültséget, tehetsz az oldalra más hasznos tartalmat, például blogbejegyzést. A lényeg, hogy ne a jobb felső sarokban található X legyen az első reakciója a látogatódnak.
Összegezve tehát teljesen nem lehet a 404-es hiba lehetőségét kiküszöbölni, de lehet és a felhasználók miatt kell is kezelni. A WPKurzus tananyagaiból játszva elsajátíthatod ezt is.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”