Hálapénz helyett egészségbiztosítás?

2020. 11. 11., 22:00

Manapság nagyon sok szó esik az egészségünkről vagy épp annak hiányáról, ám ma még kevesen vannak azok hazánkban, akik anyagilag is átgondolják, hogyan kerülhetnének jobb helyzetbe a magyar egészségügyben. Egyáltalán nem biztos, hogy a hálapénz a jó megoldás, ha megbetegszünk. 

Állami vs. magán egészségbiztosítás

Alapesetben ma egy magánszemély munkabéréből járulékokat vonnak le, amelyet részben a társadalombiztosítás kiadásaira fizetünk be, ezért igénybe vehetjük az állami betegellátó rendszereket, ha megbetegednénk. A legtöbb esetben ezt „ingyenesen” vehetjük igénybe, bár sokan igyekeznek kifejezni hálájukat is az orvosoknak, ápolóknak, tehát ha mindent egybevetünk, az egészségügyi rendszer igénybevétele sok esetben nem ingyenes a számunkra. Ha viszont már így is-úgy is fizetünk érte, akkor fizethetünk magán egészségbiztosítási rendszerekbe, így ha megbetegszünk, egy egészen más minőségű (tisztelet a kivételnek) szolgáltatást kaphatunk a pénzünkért.

Előre gondoskodás – előre gondolkodás

Vegyük például a családi egészségbiztosítást, mely teljesen hasonlóan működik az egyéni egészségbiztosítási rendszerekhez, annyi különbséggel, hogy a biztosított fél ebben az esetben nem egy egyén, hanem egy család, vagyis több személy. A biztosítás elsődleges célja a család egészségének megőrzése, vagyis a prevenció, illetve annak javítása. A biztosítóval szerződött egészségügyi szolgáltató intézmények olyan magán egészségügyi intézmények, amelyek általában a legmodernebb technikát, a legmagasabban képzett orvosokat biztosítják, ezáltal egyben a legmagasabb minőséget is képviselik a gyógykezelésben.

A biztosítás általában (szerződéstől függően) magában foglalja a felmerülő költségek fedezetét, melyek akár a megelőzés, a diagnosztika vagy a gyógykezelés során felmerül. Sok esetben még a munkából történő távolmaradás miatti jövedelemkiesés egy részét is pótolja, így a család nem marad jövedelem nélkül, ha kiesik valamelyik kereső fél. Az egészségbiztosítások többféle konstrukciót tartalmaznak, az alapszolgáltatások nem terjednek ki a teljeskörű biztosításra, így érdemes alaposan megvizsgálni a konstrukciókat, hiszen több esetben a kiegészítő biztosításokkal együtt jelent csak teljeskörű lefedettséget.

A magán egészségbiztosításoknak számos olyan előnyük van, amire első körben nem is gondolnánk, és ez nem csak a magasabb színvonalú ellátást vagy kiszolgálást jelenti. Az egyik legfontosabb, hogy a rendszer sokkal gyorsabb, hiszen itt nem kell heteket vagy hónapokat várni egy diagnosztikai vizsgálatra, vagy műtétre. Jobb infrastruktúra, jobban megfizetett személyzet, jobb gyógyítási feltételek. Jó tudni, hogy a biztosítók a legtöbb esetben működtetnek 0-24 órás call centert, vagyis a nap 24 órájában fordulhatunk hozzájuk az egészségügyi panaszunkkal. A call center meghallgatja a panaszodat, és keresnek számodra egy megfelelő szaklembert, sőt meg is szervezik a vizsgálatot a lakóhelyedhez legközelebb.

Sokan úgy gondolják, hogy a magán egészségbiztosítást nem engedhetik meg maguknak anyagilag, másrészről pedig úgy vannak vele, hogy fizetik az állami egészségbiztosítást, miért fizetnének még külön is. Ha jobban belegondolunk, ebben az esetben sem biztos, hogy az olcsó valóban olcsó, a drága pedig valóban drága. Ha megbetegszünk előfordulhat, hogy sokkal nagyobb összegeket fizetünk egy kevésbé jó szolgáltatásért, mint ha magán egészségbiztosítást kötöttünk volna. Érdemes alaposan átgondolni!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS