Egy pár évtizede még szó sem volt párazáró fólia alkalmazásáról a tetőfedésnél. Akkor még elég volt a tetőhéjalás, mely az akkori vízzárósági követelményeknek tökéletesen megfelelt.
Manapság viszont már közel sem merül ki ennyiben egy tetőszerkezet vízzáróvá tétele. Ahogy nőttek az igények, az elvárások, a követelmények, úgy fejlődött a technológia is. Így ma már sokkal bonyolultabb tetőidomokat és sokkal alacsonyabb hajlásszögű tetőket lehet építeni.
Új szelek fújnak, csak ne hordják be az esőt!
Régen nem volt jellemző a tetőterek beépítése, nem volt követelmény, hogy minden négyzetmétert maximálisan kihasználjanak. Ma már viszont a maximális kihasználtság elérése a cél, a tetőtér beépítésével, akár teljesen külön lakrész kialakításával. Azonban azáltal, hogy az eddig nem hasznosított területeket is beépítjük, fokozottan óvni kell ezen területeket a nedvességtől. A beépítésre kerülő anyagok (gipszkarton, hőszigetelés) ugyanis nagyon érzékenyek a nedvességre. Épp ezért olyan tetőszerkezetet kell tervezni és építeni, ami megfelel a kor követelményének, azaz megfelelően zár, kívül tartja a nedvességet.
Kell a párazáró fólia a cserép alatt!
Hiába vannak korszerű cserepeink, melyek hatékony védelmet nyújtanak, nem tökéletes a védelem. Márpedig, ahogy azt már említettem is, a beépített terek nedvességtől való védelme létfontosságú, kifejezetten fontos.
Egy jó párazáró tetőfólia tartósan meg tudja akadályozni, hogy az eső vagy pl. a porhó bejusson a tetőtérbe. És ez nagyon fontos, ugyanis ha mégis bejutna, akkor a bejutott nedvesség fel tudna szívódni a szigetelésbe. Ezzel nem csak romlana a szigetelés hatékonysága, de akár penészedés is elkezdődhet. A megfelelően vastag fóliának jó a szakítószilárdsága, de jó UV- és hőálló is egyben.
A szerkezet határozza meg, hogy milyen fóliát kell választani
Az, hogy milyen a tetőszerkezet, meghatározza azt is, hogy milyen típusú fóliára lesz szükséged. Ami biztos, hogy ezt nem szabad félvállról venni, ugyanis a megfelelően fóliázott, megfelelően vízszigetelt tetőszerkezet rengeteg bosszankodástól óv majd meg. Illetve sok pénzt is spórolhat neked, ugyanis a nem megfelelően összeállított és kivitelezett szerkezetek hibáinak javítása drága a visszabontás miatt.
A kétszeresen átszellőztetett tetőszerkezet esetén a párazáró fóliát a szarufákra fektetik és ellenléccel fogatják fel. A kettős szellőzés egyrészt a cserépfedés és a fólia között, másrészt a hőszigetelés és az alátéthéjazat között keletkezik. A felső szellőzés gondoskodik a kívülről érkező nedvesség elvezetéséről, míg az alsó biztosítja a belülről érkező pára eltávozását.
Ezzel szemben az egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezetek esetén háromrétegű páraáteresztő fóliát kell alkalmaznod. Ez a belső párát átereszti, de a külső nedvességet nem engedi be a hőszigeteléshez.
Bármelyiket is választod, minőségi fóliát használj!
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”