Érdemes a gyorshajtással kockáztatni az életünket?

2021. 07. 17., 05:30

Az elmúlt években, a korábbi évtizedekhez képest csökkent a gyorshajtók száma országos viszonylatban, mégis még mindig találkozunk gyorshajtókkal mind a városi, mind a vidéki utakon. Olyanok is vannak, akik beláthatatlan kanyarokba is belemennek előzés céljából.

Nagyrészt gyorshajtás következményei a motorbalesetek

A legtöbb motoros szeret száguldozni, és sajnos a motoros balesetek túlnyomó többsége halálos kimenetelű. Sokszor az autós hibájából történik a baleset, mivel a motorosokat nehéz észrevenni, egyrészt a kisebb jármű, másrészt a gyors sebességváltozás miatt. Amikor egy autós látja, hogy érkezik a motoros, sokszor már késő. Különösen igaz ez, ha az autó kanyarodik, vagy éppen rossz szögben süt a nap. A motoros hibájából elkövetett balesetek nagy százaléka a sebességtúllépésre vezethető vissza. 

Sokszor későn kapunk észbe, hogy bizony érdemes lett volna kötni gépjármű biztosítást is a motorra, esetleg életbiztosítást, ha gyakran motorozunk. Az Allianz Hungária a biztosítások széles skáláját kínálja, és a legtöbb biztosítás online felületen is köthető.

Ha valaki túllépi a megengedett sebességet, a szabálysértési eljárás már azonnal elindulhat. Komolyabb mértékű gyorshajtás, illetve egyéb feltételek megszegése esetén megindul a közigazgatási eljárás is. Nem érdemes kockáztatni!

Mit jelent az abszolút és a relatív sebességtúllépés?

Előfordulhat, hogy a megengedett sebességhatár alatt mozog valaki, mégis “átlépi” a sebességet. Ezt akkor mondjuk, amikor nem az adott forgalmi, időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelően közlekedik, nem kanyarodik az út ívéhez mérten vagy nem lassít, éppen esik az eső. Ilyenkor is szabálysértést követ el a vezető, hiszen veszélyezteti mások és saját maga testi épségét. Ezt hívják relatív gyorshajtásnak.

Az abszolút sebességtúllépés arra utal, amikor a vezető a tábla szerinti vagy a jogszabályban meghatározott sebességet lépi túl.

Egy járművezetőnek mindig úgy kell közlekednie, hogy bármilyen előre nem látható akadály előtt mindig meg tudjon állni, és a járművét belátható távolságon belül mindig meg tudja állítani. Figyelembe kell vennie, hogy kit és mit szállít, milyen egyedi jellemzői vannak járművének, és milyen sajátosságai vannak az utaknak, amelyeken halad. Ez utóbbi az utak vonalvezetését és az útburkolat minőségét jelenti.

A gyalogosok szemszögéből nézve

Lakott területen, iskolák, óvodák közelében, kijelölt gyalogos átkelőhelyeken, és lakóövezetekben kiemelt fontosságú, hogy a járművezetők betartsák a szabályokat. Nem kérdés, hogy egy gyorshajtás milyen veszélyekkel jár a gyalogosok és biciklisek testi épségére nézve.

Ha egy jármű 32 km/h-val közlekedik és úgy találkozik szembe egy gyalogossal, akkor 5% az esélye annak, hogy az eset halállal végződik. Ugyanez a találkozás már 85%-ban lesz halálos kimenetelű, ha a jármű vezetője 64 km/h-val érkezik. Tartsuk be a szabályokat, nem éri meg kockáztatni gyorshajtással! Az előzés valójában csak néhány perccel csökkenti le a teljes menetidőnket, miközben növeli az üzemanyag-felhasználást és a balesetek esélyét!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS