Eljött a gumiabroncs cseréjének ideje?

2020. 03. 18., 06:00

Nem, kivételesen nem a téli-nyári gumik cseréjéről lesz szó. Ezúttal arra a kérdésre keressük a választ, vajon mikor kell gumiabroncsot cserélni, vagyis mi az a pont, amikor a keréktől vagy szettől már végérvényesen muszáj megszabadulni. Léteznek olyan hibák, amelyek veszélyessé teszik a gumik használatát - ilyenkor nem sok választásunk van. A biztonság érdekében jobb leváltani az abroncsokat. 

A gumiabroncs szavatossága is lejár?

Igen! Ma már a gyártók is felismerték: a legjobb, ha őszintén mutatják be a termékeiket. Sokan már fel is tüntetik a gumikon, hogy mikor jár le azok szavatossági ideje, vagyis mikor romlik olyan sokat a kerekek állapota, hogy már nem szabad őket használni. A gumi ugyanis viszonylag „élő anyag”, még akkor is, ha a mai abroncsokat már nagyrészt teljesen szintetikus keverékből állították elő. 

Az abroncsok összetétele akkor is megváltozik, ha sosem használjuk őket. Egy 6-7 éves abroncs akkor sem biztonságos, ha csak egy-egy szezonban dolgozott az autóval. A hőmérsékletváltozás, a páratartalom és sok más tényező is károsítja a gumit. Ha véletlenül használt vagy alig használt gumiszett vásárlására adnánk a fejünket, érdemes ellenőrizni a dátumot a gumiabroncs oldalán. 6-7 év után a szett mindenképpen csereérett, de legalább is sokat veszít a teljesítményéből.

Gumiabroncs oldalfal sérülés, szálszakadás

Mindannyian „padkáztuk” már az autónkat, és mindannyian hajtottunk már kátyúba sokkal durvábban, mint szerettünk volna. Ezeket az apró hibákat lehetetlen elkerülni. Sajnos sokszor egy ilyen szerencsétlen eset is elég ahhoz, hogy a gumiabroncs oldalfalán sérülés keletkezzen, esetleg elszakadjanak a gumit erősítő szálak. 

Egy apró „horzsolás” igényel ugyan odafigyelést, de a legtöbb gumi van annyira strapabíró, hogy a karcokat még elviselje. Nagyobb gond akkor van, ha a sérülés mély. Ha a gumi felületén dudorok, gyenge pontok jelennek meg, azonnal ki kell cserélni az abroncsot, ez ugyanis a szálszakadás egyik jele. A szálszakadt gumiabroncs nem javítható, bár sokan próbálkoznak vele. 

Mit lehet tenni, hogy ne fájjon annyira a gumicsere?

Főleg, ha sérülés vagy defekt miatt kell gumiabroncsot cserélni, az ember pénztárcája könnyen megsínyli az akciót. Ha egy baleset után nem szeretnénk mélyen a zsebünkbe nyúlni, a legjobb, ha kátyúgaranciás szettet veszünk. Bizonyos sérülések esetén így jóval olcsóbban juthatunk hozzá az új gumikhoz. 

Vásárláskor érdemes utánanézni annak, hogy defekt esetén honnan és mennyi idő alatt tudunk új gumiabroncsot szerezni. Az Olcsobbgumi.hu gumiabroncs webáruházának kínálatában például sokféle termék szerepel, viszonylag nagy raktárkészlettel. Ennek köszönhetően egyetlen gumiabroncs hibája esetén megúszható lehet a teljes szett lecserélése, hiszen könnyen találunk azonos típusú és márkájú gumikat.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS