Nem, kivételesen nem a téli-nyári gumik cseréjéről lesz szó. Ezúttal arra a kérdésre keressük a választ, vajon mikor kell gumiabroncsot cserélni, vagyis mi az a pont, amikor a keréktől vagy szettől már végérvényesen muszáj megszabadulni. Léteznek olyan hibák, amelyek veszélyessé teszik a gumik használatát - ilyenkor nem sok választásunk van. A biztonság érdekében jobb leváltani az abroncsokat.
A gumiabroncs szavatossága is lejár?
Igen! Ma már a gyártók is felismerték: a legjobb, ha őszintén mutatják be a termékeiket. Sokan már fel is tüntetik a gumikon, hogy mikor jár le azok szavatossági ideje, vagyis mikor romlik olyan sokat a kerekek állapota, hogy már nem szabad őket használni. A gumi ugyanis viszonylag „élő anyag”, még akkor is, ha a mai abroncsokat már nagyrészt teljesen szintetikus keverékből állították elő.
Az abroncsok összetétele akkor is megváltozik, ha sosem használjuk őket. Egy 6-7 éves abroncs akkor sem biztonságos, ha csak egy-egy szezonban dolgozott az autóval. A hőmérsékletváltozás, a páratartalom és sok más tényező is károsítja a gumit. Ha véletlenül használt vagy alig használt gumiszett vásárlására adnánk a fejünket, érdemes ellenőrizni a dátumot a gumiabroncs oldalán. 6-7 év után a szett mindenképpen csereérett, de legalább is sokat veszít a teljesítményéből.
Gumiabroncs oldalfal sérülés, szálszakadás
Mindannyian „padkáztuk” már az autónkat, és mindannyian hajtottunk már kátyúba sokkal durvábban, mint szerettünk volna. Ezeket az apró hibákat lehetetlen elkerülni. Sajnos sokszor egy ilyen szerencsétlen eset is elég ahhoz, hogy a gumiabroncs oldalfalán sérülés keletkezzen, esetleg elszakadjanak a gumit erősítő szálak.
Egy apró „horzsolás” igényel ugyan odafigyelést, de a legtöbb gumi van annyira strapabíró, hogy a karcokat még elviselje. Nagyobb gond akkor van, ha a sérülés mély. Ha a gumi felületén dudorok, gyenge pontok jelennek meg, azonnal ki kell cserélni az abroncsot, ez ugyanis a szálszakadás egyik jele. A szálszakadt gumiabroncs nem javítható, bár sokan próbálkoznak vele.
Mit lehet tenni, hogy ne fájjon annyira a gumicsere?
Főleg, ha sérülés vagy defekt miatt kell gumiabroncsot cserélni, az ember pénztárcája könnyen megsínyli az akciót. Ha egy baleset után nem szeretnénk mélyen a zsebünkbe nyúlni, a legjobb, ha kátyúgaranciás szettet veszünk. Bizonyos sérülések esetén így jóval olcsóbban juthatunk hozzá az új gumikhoz.
Vásárláskor érdemes utánanézni annak, hogy defekt esetén honnan és mennyi idő alatt tudunk új gumiabroncsot szerezni. Az Olcsobbgumi.hu gumiabroncs webáruházának kínálatában például sokféle termék szerepel, viszonylag nagy raktárkészlettel. Ennek köszönhetően egyetlen gumiabroncs hibája esetén megúszható lehet a teljes szett lecserélése, hiszen könnyen találunk azonos típusú és márkájú gumikat.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”