Életre szóló napelem

2021. 03. 14., 06:00

A napelemes rendszerek egyre olcsóbbá váltak az évek során, de még ma is több milliós tétel egy nagy teljesítményű házi erőmű telepítése. Azonban az elmúlt 20 év technikai fejlődése lehetővé tette, hogy ma már 8-10 év alatt megtérüljön a befektetésed. 

Ezután bőven lesz időd élvezni a profitot. Azaz a tiszta forrásból származó ingyen energiát, amivel nemcsak a világítást, a fűtést, főzést látod el, de még a kocsidat is töltheted vele.

Csúcsformában a 30 éves napelem

Fontos a hatékony rendszer, ami akár három évtizeden át képes stabilan megtermelni a zöld energiát. Így maximalizálhatod a hasznosuló napfényt és nem csak magadnak, hanem a hálózat számára is termelsz vele áramot. Ezt a többletet a megfelelő szabályozások mellett megveszi tőled a szolgáltató.

Biztonságban leszel amellett, hogy közben függetlenné válsz. Szinte mindegy, mennyibe kerül az áram, ha te a szükségleted 99 százalékát otthon megtermeled, nem igaz?

Napelem, mint befektetés. Megéri?

Egy bankbetét az összes adó kifizetése után kevesebbet kamatozik, mint ami az inflációt fedezné. Megéri?

Egy napelemes rendszer annyi kilowattot termel - csak a mai árakkal számolva -, ami kevesebb mint tíz év alatt visszahozza az árát. Persze kevesebb idő alatt is megtérülhet. Nézd meg, hogyan! Megéri!

Napelemnél a méret a lényeg

Az említett 8-10 éves megtérülési idő az átlagos méretű házi erőművekre érvényes. Ha nagyobbat szeretnél telepíteni, azzal tovább növelheted az energiatermelést. Ne feledd, nemcsak a háztartást láthatod el vele, egy-két elektromos autó használatával jelentősen növelni tudod a hatékony energiafelhasználást.

A méret mellett a stabilitás is fontos. Ezért is ajánljuk a minőségi rendszereket, mert ezek esetében kisebb az esély a meghibásodásra. Sőt, a napelemes rendszer 30 éves élettartama végén sem kell az egészet egyből lecserélni. Az inverter és a napelemek javíthatóak, és ez a technológia fejlődésével egyre olcsóbbá válik.

Mitől függ a napelem megtérülése

Matekosok figyelem! Mennyit fizetsz évente az áramszolgáltatónak? 200.000 forintot? Mennyi egy átlagos napelem rendszer ár? Kb. 1.800.000 Ft.

Számold ki, hogy mennyit költenél a telepítésre, mennyi áramot fogyasztasz évente (ez a kWh/év), és mennyibe kerül aktuálisan az áram a szolgáltatónál (Ft/kWh). 

beruházás értéke/[(kWh/év)*(Ft/kWh)]=megtérülési idő

Beüzemelés után a rendszer elkezdi termelni neked az ingyen áramot, ami után neked csak a karbantartásra kell figyelned. A táblákat néha le kell mosni, ha sokáig nem esik. Ha vastagon megáll a hó, azt érdemes lesöpörni egy hosszú seprűvel (vigyázz a nyakadba zúduló hóval).

Fontos! Tervezéskor vedd figyelembe a tájolást, és hogy ne takarja el semmi sem a napelemeket; pl. a szomszéd magas háza, kéménye, terebélyes fák, stb. 

Ezáltal hosszú évtizedekig élvezheted az ingyen napenergiát, és meglátod, már nem csak a strandidő miatt fogsz örülni a napsütéses óráknak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS