Életre szóló napelem

2021. 03. 14., 06:00

A napelemes rendszerek egyre olcsóbbá váltak az évek során, de még ma is több milliós tétel egy nagy teljesítményű házi erőmű telepítése. Azonban az elmúlt 20 év technikai fejlődése lehetővé tette, hogy ma már 8-10 év alatt megtérüljön a befektetésed. 

Ezután bőven lesz időd élvezni a profitot. Azaz a tiszta forrásból származó ingyen energiát, amivel nemcsak a világítást, a fűtést, főzést látod el, de még a kocsidat is töltheted vele.

Csúcsformában a 30 éves napelem

Fontos a hatékony rendszer, ami akár három évtizeden át képes stabilan megtermelni a zöld energiát. Így maximalizálhatod a hasznosuló napfényt és nem csak magadnak, hanem a hálózat számára is termelsz vele áramot. Ezt a többletet a megfelelő szabályozások mellett megveszi tőled a szolgáltató.

Biztonságban leszel amellett, hogy közben függetlenné válsz. Szinte mindegy, mennyibe kerül az áram, ha te a szükségleted 99 százalékát otthon megtermeled, nem igaz?

Napelem, mint befektetés. Megéri?

Egy bankbetét az összes adó kifizetése után kevesebbet kamatozik, mint ami az inflációt fedezné. Megéri?

Egy napelemes rendszer annyi kilowattot termel - csak a mai árakkal számolva -, ami kevesebb mint tíz év alatt visszahozza az árát. Persze kevesebb idő alatt is megtérülhet. Nézd meg, hogyan! Megéri!

Napelemnél a méret a lényeg

Az említett 8-10 éves megtérülési idő az átlagos méretű házi erőművekre érvényes. Ha nagyobbat szeretnél telepíteni, azzal tovább növelheted az energiatermelést. Ne feledd, nemcsak a háztartást láthatod el vele, egy-két elektromos autó használatával jelentősen növelni tudod a hatékony energiafelhasználást.

A méret mellett a stabilitás is fontos. Ezért is ajánljuk a minőségi rendszereket, mert ezek esetében kisebb az esély a meghibásodásra. Sőt, a napelemes rendszer 30 éves élettartama végén sem kell az egészet egyből lecserélni. Az inverter és a napelemek javíthatóak, és ez a technológia fejlődésével egyre olcsóbbá válik.

Mitől függ a napelem megtérülése

Matekosok figyelem! Mennyit fizetsz évente az áramszolgáltatónak? 200.000 forintot? Mennyi egy átlagos napelem rendszer ár? Kb. 1.800.000 Ft.

Számold ki, hogy mennyit költenél a telepítésre, mennyi áramot fogyasztasz évente (ez a kWh/év), és mennyibe kerül aktuálisan az áram a szolgáltatónál (Ft/kWh). 

beruházás értéke/[(kWh/év)*(Ft/kWh)]=megtérülési idő

Beüzemelés után a rendszer elkezdi termelni neked az ingyen áramot, ami után neked csak a karbantartásra kell figyelned. A táblákat néha le kell mosni, ha sokáig nem esik. Ha vastagon megáll a hó, azt érdemes lesöpörni egy hosszú seprűvel (vigyázz a nyakadba zúduló hóval).

Fontos! Tervezéskor vedd figyelembe a tájolást, és hogy ne takarja el semmi sem a napelemeket; pl. a szomszéd magas háza, kéménye, terebélyes fák, stb. 

Ezáltal hosszú évtizedekig élvezheted az ingyen napenergiát, és meglátod, már nem csak a strandidő miatt fogsz örülni a napsütéses óráknak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS