Cégegyesítés feszültségmentesen

2019. 11. 17., 22:00

Egy cégegyesítés mindig sok feszültséggel jár, legyen szó kényszerhelyzetről, vagy akár egy tudatos, gondosan felépített döntésről. Lássuk, hogy mi okozza a legnagyobb feszültséget, és hogyan kerülhetjük ki a tömeges elvándorlást!

Két család egyesülése, mint példa

A legkézenfekvőbb hasonlat egy cégegyesítésre a mai mozaikcsaládok helyzete. Hiszen manapság a lakosság jelentős része él társ nélkül, a legtöbb esetben gyerekekkel. Ilyenkor, ha egy új társ kerül a képbe, akkor eleinte érdemes mindenkit felkészíteni a várható nagy lépésekre, hiszen senkinek nem jó, ha készületlenül éri a meglepetés, azaz, hogy a két család egyesül.

Ez azért is egy nehéz szituáció, mivel különböző kultúrák, felfogások, családon belüli munkafolyamatok kerülnek ütközésbe egymással. Ilyenkor vagy az egyik fél enged és „feladja” a saját részét, vagy megpróbálnak egységben, új szabályokat hozva - és a régiek közül a működőképeseket megtartva - együtt, hatékonyan működni.

Vállalatok egyesülése, szervezeti változások

Ugyanez a helyzet a vállalatoknál is, ahol legyen szó egyesítésről, felvásárlásról, osztályok közötti összevonásokról, átalakításokról, a lényeg, hogy biztos, hogy nem lesz teljesen zökkenőmentes. Ilyenkor minden segítséget meg kell adni az átszervezés érintettjeinek, mert ha nincs meg az elegendő mennyiségű és minőségű kommunikáció, akkor az könnyen a munkahelyi légkör és a teljesítmény rovására mehet. 

Mivel ilyenkor mindegyik osztálynak, egységnek megvan a maga bioritmusa, napi rutinja, így aki erre érzékeny, az könnyen úgy érezheti, hogy az élete a feje tetejére állt. Nekik kell igazán hatékonyan segítséget nyújtani, mert előfordulhat, hogy van olyan személy, akinek ez jelenti az utolsó cseppet a pohárban, és végül ennek hatására adja be a felmondását. Nem ritka, hogy az embereknél egy ilyen átszervezés válik indokká arra, hogy váltson, és jó esetben nem visz magával még néhány munkavállalót.

Általában elmondható, hogy ilyenkor a veszteségek mindig nagyok, ami nem csak munkaerő, de jó szakember tekintetében is igazán súlyosak. Mivel ez a többségre valamilyen szinten hatással van, így a piaci viszonylatban is megérezhető a hatása, mivel esetenként az elvégzett munka is nehezebben megy. 

Mit tehet a vezető?

Első lépésként mindenképp meg kell tudni, hogy hogyan érinti azokat, akik aktív résztvevői a változásnak. Biztosítani kell őket a maximális támogatásról, és mindent elkövetni, hogy a váltás egyszerű és zökkenőmentes legyen. Össze kell tudni hangolni a különböző kultúrákat, életritmusokat, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül kell, hogy bármelyik fél domináns legyen az osztály életében. Törekedni kell a közös, új feltételek és szabályok kialakítására. 

Nagyon fontos, hogy minden esetben tudomásul vegye minden résztvevő, de főleg a vezető beosztásban dolgozó emberek, hogy csak együtt és sok munka árán alakulhat minden pozitívan. Ebbe mindenkinek munkát és energiát kell fektetnie, hogy hatékony legyen az együttműködés, és egy támogató légkör jöjjön létre, ahol öröm dolgozni. Ez pedig csak csapattal működhet hatékonyan!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS