Egy cégegyesítés mindig sok feszültséggel jár, legyen szó kényszerhelyzetről, vagy akár egy tudatos, gondosan felépített döntésről. Lássuk, hogy mi okozza a legnagyobb feszültséget, és hogyan kerülhetjük ki a tömeges elvándorlást!
Két család egyesülése, mint példa
A legkézenfekvőbb hasonlat egy cégegyesítésre a mai mozaikcsaládok helyzete. Hiszen manapság a lakosság jelentős része él társ nélkül, a legtöbb esetben gyerekekkel. Ilyenkor, ha egy új társ kerül a képbe, akkor eleinte érdemes mindenkit felkészíteni a várható nagy lépésekre, hiszen senkinek nem jó, ha készületlenül éri a meglepetés, azaz, hogy a két család egyesül.
Ez azért is egy nehéz szituáció, mivel különböző kultúrák, felfogások, családon belüli munkafolyamatok kerülnek ütközésbe egymással. Ilyenkor vagy az egyik fél enged és „feladja” a saját részét, vagy megpróbálnak egységben, új szabályokat hozva - és a régiek közül a működőképeseket megtartva - együtt, hatékonyan működni.
Vállalatok egyesülése, szervezeti változások
Ugyanez a helyzet a vállalatoknál is, ahol legyen szó egyesítésről, felvásárlásról, osztályok közötti összevonásokról, átalakításokról, a lényeg, hogy biztos, hogy nem lesz teljesen zökkenőmentes. Ilyenkor minden segítséget meg kell adni az átszervezés érintettjeinek, mert ha nincs meg az elegendő mennyiségű és minőségű kommunikáció, akkor az könnyen a munkahelyi légkör és a teljesítmény rovására mehet.
Mivel ilyenkor mindegyik osztálynak, egységnek megvan a maga bioritmusa, napi rutinja, így aki erre érzékeny, az könnyen úgy érezheti, hogy az élete a feje tetejére állt. Nekik kell igazán hatékonyan segítséget nyújtani, mert előfordulhat, hogy van olyan személy, akinek ez jelenti az utolsó cseppet a pohárban, és végül ennek hatására adja be a felmondását. Nem ritka, hogy az embereknél egy ilyen átszervezés válik indokká arra, hogy váltson, és jó esetben nem visz magával még néhány munkavállalót.
Általában elmondható, hogy ilyenkor a veszteségek mindig nagyok, ami nem csak munkaerő, de jó szakember tekintetében is igazán súlyosak. Mivel ez a többségre valamilyen szinten hatással van, így a piaci viszonylatban is megérezhető a hatása, mivel esetenként az elvégzett munka is nehezebben megy.
Mit tehet a vezető?
Első lépésként mindenképp meg kell tudni, hogy hogyan érinti azokat, akik aktív résztvevői a változásnak. Biztosítani kell őket a maximális támogatásról, és mindent elkövetni, hogy a váltás egyszerű és zökkenőmentes legyen. Össze kell tudni hangolni a különböző kultúrákat, életritmusokat, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül kell, hogy bármelyik fél domináns legyen az osztály életében. Törekedni kell a közös, új feltételek és szabályok kialakítására.
Nagyon fontos, hogy minden esetben tudomásul vegye minden résztvevő, de főleg a vezető beosztásban dolgozó emberek, hogy csak együtt és sok munka árán alakulhat minden pozitívan. Ebbe mindenkinek munkát és energiát kell fektetnie, hogy hatékony legyen az együttműködés, és egy támogató légkör jöjjön létre, ahol öröm dolgozni. Ez pedig csak csapattal működhet hatékonyan!
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”