Az érdekes és tartalmas panelbeszélgetésekről röviden

2019. 08. 17., 22:00

Nincs olyan ember a Földön, aki ne szeretne vitázni. Ki így, ki úgy, mindenki más stílusban, de a lényeg, hogy legyen hozzá vitapartner. Egy minőségi vitához nagyon fontos, hogy ne egyezzenek az álláspontok, és meg akarjuk ismerni a másik fél észrevételeit, gondolatait az adott témáról.

Vita vagy veszekedés?

Nem mindegy, hogy melyikről beszélünk. Egy vita serkentően hat az emberi testre és elmére, mivel a kellemes és hasznos adrenalin önti el az agyunkat. Mikor felsorakoztatjuk az érveket, akkor úgy érezzük, hogy tele vagyunk energiával, tettvággyal. Az agynak a vérellátása megnő, és ezáltal pedig gyorsabban és hatékonyabban jönnek a gondolatok.

A veszekedés ezzel szemben egy negatív érzésektől fűtött interakció. Mivel ez alapvetően egy konfliktushelyzet, ami egy diszkomfort érzést teremt, ezáltal pedig növeli a stresszt, a frusztráltságot.

Panelbeszélgetések, avagy vonjuk be a közönséget

A panelbeszélgetések, ha közérthetően szeretnénk megfogalmazni, egy nagyobb közönség előtt zajló, észérveket használó vitafolyamat egy adott témáról vagy éppen problémáról. Ezt a panelvitát minden esetben egy moderátor vezeti, aki semleges mindkét fél irányába. Kérdéseket tesz fel, vezeti a vitát, de nem a szakértelmével villog. A legszórakoztatóbbak azok a panelviták, amikbe a közönség is beszáll, mivel ebben az esetben kiszámíthatatlan és jóval izgalmasabb panelbeszélgetést hallhatunk. Könnyen felismerhetjük a képzetlen moderátort, mivel ilyenkor csak kérdések hangzanak el a felek felé, de nem alakul ki igazi párbeszéd.

A moderátor alapjában véve egy bújtatott „provokátor”, aki képes adhoc kérdéseket feltenni, és akár egy váratlan és meglepő kérdéssel a tanulságokra is rákérdezni, sőt, történeteket és szakértői tanácsokat is képes kiszedni a vitázókból.

Milyen módszereket érdemes alkalmazni?

1. Nem mindegy a testhelyzet, amit a vita közben felveszünk. Kissé parancsoló, azaz egyenesen ülve, némileg a közönség felé hajolva érdemes ülni, mert ez már tekintélyt parancsol. Fontos, hogy mellőzzük a hátradőlést és a terpeszkedést, mert nem kelt magabiztos benyomást.

 2. Készüljünk fel saját történetekkel, átvezetésekkel, hogyha olyan kérdéssel kerülünk szembe, ami nem a legszerencsésebb, akkor legyen mivel áthidalni.

3. Fontos, hogy figyeljünk a másikra, még akkor is, ha nem egyezik az álláspont a miénkkel. A közönség mindig azt lássa, hogy megtiszteljük a figyelmünkkel a másikat.

4. Ne a moderátorral beszélgessünk, hanem teremtsünk kontaktot a közönséggel. Nekik válaszoljunk, ne a moderátornak vagy a partnernek.

5. Fontos, hogy ne erőből, hanem humorosan, okosan, szelíden oldjuk meg a felmerülő problémákat. Ne menjünk egérre puskával! Érdemes a végén további gondolatokat is megosztani a közönséggel, de ezt akár már informális kereteken belül, az előadás után. A lényeg, hogy célba érjen az üzenet, és gondolkodásra sarkalljuk a hallgatóságot.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS