Az androgén hajhullás nemcsak a férfiak körében gyakori, hiszen nők esetében is előfordulhat. Milyen tünetekkel jár? Mikor alakul ki? Milyen módon diagnosztizálható? Hogyan kezelhető? Mutatjuk a válaszokat!
Az androgén hajhullás öröklődő betegség, kialakulásában fontos szerepe van a tesztoszteron nevű hormonnak. Ez a férfi nemi hormon a női szervezetben is jelen van, azonban a mértéke jóval kisebb. A hajhullás akkor számít kórosnak, ha kevesebb hajszál nő, mint amennyi kihullott, valamint naponta száz hajszálnál több hullik ki.
Milyen tünetekkel jár az androgén hajhullás?
Az androgén hajhullást a fejbőrben lévő DHT, vagyis dihidro-tesztoszteron hormon okozza. A férfiak esetében a fejtetőn és a homlokon jelentkezik hajhullás. A nőknél a fejtetőn ritkul a hajzat, és szinte sosem alakul ki teljes kopaszság. A férfiaknál a pubertást követő időszakban kezdődik az androgén hajhullás. Egyénileg eltér a kopaszodás mértéke, valamint mintázata, mivel öröklött hajlamtól függ.
A nők esetében a menopauzát követően kezdődik az androgén hajhullás. Ennek oka, hogy ekkor kezdődik meg a női nemi hormonok csökkenése, valamint az androgén hormonok előtérbe kerülése. Amennyiben fiatalabb nőknél jelentkezik a probléma, valószínűleg hormonális rendellenesség áll a háttérben.
Hogyan diagnosztizálható?
A diagnosztizálás beszélgetéssel kezdődik, melynek során a szakember rákérdez a hajhullás kezdetére, valamint a családtagoknál megjelenő hajhullásra. Ezt követően fejbőrvizsgálat, valamint a hajzatritkulás mintázatának vizsgálata következik. Ezek alapján már egyszerűen felállítható a diagnózis, nincs szükség további vizsgálatokra.
A fiatalabb nők esetében azonban további vizsgálatok is szükségesek lehetnek, melyeknek köszönhetően fény derülhet hormonális eltérésekre. Fokozott szőrnövekedés és akne megjelenése esetén további vizsgálatok kérhetőek. A Belvárosi Orvosi Centrum tapasztalt szakemberei megbízható segítséget nyújtanak az androgén hajhullás diagnosztizálásában és kezelésében.
Drakula PRP terápia - természetes módon a hajhullás ellen
Fiatal nők esetében, a hormonális eltérés beigazolódását követően, antiandrogén gyógyszerekkel kezelhető a probléma. Férfiak esetében finaszterid hatóanyagú gyógyszerekkel történik a kezelés. Azonban ennél a kezelésnél jelentkezhetnek olyan mellékhatások, mint a libidó csökkenése vagy erekciós probléma
Mindemellett ma már olyan kezelések is elérhetőek mindkét nem esetében, melyekkel lassítható a hajhullás. Ezek a kezelések a fejbőr keringését javítják, valamint meghosszabbítják a hajhagymák növekedési fázisát. Ide sorolható például a Drakula PRP terápia. Ez a kezelés teljesen biztonságos és hatékony. Azok számára javasolt, akik természetes módon szeretnék visszanyerni egészséges hajkoronájukat, és nem akarnak idegen anyagokat a szervezetükbe juttatni.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”