Ki járhat el a polgári perben képviselőként?

2022. 02. 01., 09:18

Peres ügyekben gyakran előfordul, hogy a fél nem tud vagy nem kíván saját maga személyesen eljárni a perben, ezért képviselőt vesz igénye. Vannak olyan esetek is, amikor a perben a jogi képviselet kötelező. Ezért érdemes tisztában lenni a perbeli képviselet lehetőségeivel. Ki járhat el helyettünk képviselőként a perben? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd fogllta össze.

Személyes és meghatalmazott útján való eljárás

A polgári perben a polgári jog szabályai szerint teljes cselekvőképességgel rendelkező személy rendszerint személyesen járhat el vagy meghatalmazott útján képviseltetheti magát. A polgári jog szabályai szerint cselekvőképes minden 18. életévét betöltött személy, kivéve, ha a bíróság cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezte vagy a Polgári Törvénykönyv alapján cselekvőképtelennek minősül.

Kivételesen a korlátozottan cselekvőképes nagykorú is eljárhat személyesen a perben vagy adhat másnak meghatalmazást a perbeli képviseletére. Ezt olyan perben teheti meg, amikor a per tárgya vagy a perben elvégezendő cselekményre tekintettel a törvény őt mégis cselekvőképesnek tekinti. Például a korlátozottan cselekvőképes nagykorú és a korlátozottan cselekvőképes (14. életévét betöltött) kiskorú személyesen is eljárhat a személyiségi jogaival kapcsolatos perben, illetve ilyen ügyben saját maga adhat meghatalmazást másnak. Szintén személyesen járhat el például a cselekvőképességében korlátozott nagykorú a gondokság alá helyezés megszüntetésére irányuló perben.

A korlátozottan cselekvőképes személy, akkor is jogosult saját maga vagy meghatalmazottja útján eljárni a perben, ha a per tárgyáról a polgári jog szabályai szerint szabadon rendelkezhet. Például ilyen eset a 14. életévét betöltött kiskorú munkával szerzett jövedelmével és az ennek erejéig vállalt kötelezettségeivel kapcsolatos per.

Ha a peres fél a polgári jog szerint nem rendelkezik teljes cselekvőképességgel és nem érvényesek rá a fenti kivételek sem, akkor helyette a törvényes képviselője jár el a perben. Például kiskorú gyermek esetén a szülője vagy a gyámja, nagykorú esetén a gondnoka.

Szintén a törvényes képviselő jár el a peres fél nevében, ha a fél nem ember. Például a cég nevében a vezető tisztségviselő jár el. Ezekben az esetekben a törvényes képviselő jogosult arra, hogy a fél nevében a képviseletére más személynek meghatalmazást adjon. 

Ki lehet a perben meghatalmazott?

Akár a teljesen cselekvőképes peres fél, akár az a peres fél, akinek nevében törvényes képviselője jár el, adhat meghatalmazást harmadik személynek. Meghatalmazhat mást arra, hogy a perben helyette eljárjon, nyilatkozatokat tegyen és más perbeli cselekményeket elvégezzen. Kivételt képeznek azok a perbeli cselekmények, amelyeket a fél köteles személyesen megtenni. Például, ha a bíróság személyesen kívánja meghallgatni a felet, akkor a meghallgatás során a meghatalmazottja nem járhat el helyette. Ilyenkor a meghatalmazott nem válaszolhat a fél helyett a bíróság kérdéseire.

A perbeli képviselet korlátai

Polgári perben meghatalmazottként a peres felet nem képviselheti bárki. A Polgári Perrendtartás meghatározza, hogy ki járhat el meghatalmazottként. A perbeli képviselet keretében meghatalmazott lehet: 

– az ügyvéd és az ügyvédi iroda,

– a kamarai jogtanácsos, az ügyvédi tevékenységről szóló törvényben meghatározott körben járhat el meghatalmazottként, például a munkáltatója peres ügyeiben,

– a fél hozzátartozója (pl. gyermeke, szülője, testvére)

– a fél pertársa, valamint a fél pertársának képviselője (például, ha két alperes van, az egyik alperes eljárhat a másik alperes meghatalmazottjaként),

– a gazdálkodó szervezet, illetve egyéb nem természetes személy alkalmazottja a munkáltatójának tevékenységével kapcsolatos pereiben,

– a közigazgatási szerv, illetve egyéb költségvetési szerv alkalmazottja a közigazgatási, illetve költségvetési szerv tevékenységével kapcsolatos pereiben,

– az önkormányzati szerv alkalmazottja az önkormányzat vagy önkormányzati szerv feladat- és hatáskörét érintő perekben,

– az önkormányzat vagy önkormányzati szerv feladat- és hatáskörét érintő perekben az önkormányzati szerv szervezeti és működési szabályzatában meghatározott tisztségviselő, ideértve az önkormányzati képviselőt is, ha a per – tárgya alapján – abba a szabályzatban meghatározott ügykörbe tartozik, amelyben a tisztségviselő eljárni jogosult,

– meghatalmazott lehet a perben, akit erre egyéb jogszabály feljogosít (pl. szabadalmi ügyvivő, bizonyos esetekben a civil szervezet).

Nem lehet meghatalmazott a perben:

– aki a 18. életévét nem töltötte be,

– akit a bíróság jogerősen a közügyektől eltiltott,

– akit a bíróság jogerősen gondnokság alá helyezett, olyan perekben, illetve olyan perbeli cselekmények tekintetében, amelyre kiterjed a gondnokság alá helyezés.

A kötelező jogi perbeli képviselet

A törvény bizonyos perek esetén szűkíti a meghatalmazottak körét. Ennek az a célja, hogy a peres fél számára professzionális képviselet legyen biztosítva. A törvény szerint jogi képviselő nélkül eljárni csak olyan perekben lehet, amelyek első fokon a járásbíróság (Budapesten a kerületi bíróság) hatáskörébe tartoznak. Ilyen perek például főszabály szerint azon vagyonjogi perek, ahol a per tárgyának értéke nem haladja meg a 30 millió forintot. Például egy 29 millió forint összegű kölcsön tartozás megfizetésére irányuló per ebben a körben van.

Ha az elsőfokú eljárásban a jogi képviselet nem kötelező, akkor nincs kötelező jogi képviselet fellebbezés esetén a másodfokú eljárásban, valamint a perújítási eljárásban sem. Ha pedig ilyen ügyben felülvizsgálati kérelmet terjesztenek elő a Kúriához, akkor csak a felülvizsgálati kérelmet előterjesztő fél számára kötelező a jogi képviselet. Az ellenfél jogi képviselő nélkül is előterjesztheti felülvizsgálati ellenkérelmét.

Ha kötelező a jogi perbeli képviselet, akkor jogi képviselőként eljárhat:

– az ügyvéd és az ügyvédi iroda,

– a kamarai jogtanácsos, az ügyvédi tevékenységről szóló törvényben meghatározott körben,

– ha a peres fél a bíróság (törvényszék, ítélőtábla, Kúria), akkor a bíróság képviseletére jogosult bíró és bírósági titkár,

– a Legfőbb Ügyészség képviseletére jogosult ügyész,

– törvényben meghatározott egyéb személyek (pl. szabadalmi ügyvivő).

Ha a peres fél jogi szakvizsgával rendelkezik, akkor a saját ügyében eljárhat olyan perekben is, ahol a jogi képviselet kötelező.

 

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 13:45
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége, valamint a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően a biztosítási ügynöki és brókeri tevékenységet folytató vállalkozások számára is megnyílt a lehetőség, hogy részt vegyenek a Széchenyi Kártya Programban. A változás lehetővé teszi számukra, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelekhez jussanak – amire korábban nem volt lehetőségük.
2025. 03. 24., 09:05
Egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az ügyfelek 96 százaléka, vagyis szinte mindenki találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A legtöbbet azok takaríthatnak meg, akik legalább három éve nem változtattak a szerződésükön: ők a mostani kampányban a jelenlegi biztosításukénál 35–40 százalékkal alacsonyabb díj mellett tudnak váltani.
2025. 03. 23., 16:10
A cafeteria-juttatások szabályozása 2025-ben a munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt számos új lehetőséget hozott. A lehetőségek a SZÉP Kártya lakásfelújítási opciótól az adómentes állatkerti belépőn át a távmunka-támogatásig számos megfontolásra érdemes opciót tartalmaznak. A legfontosabb tudnivalókat Honyek Péter, a PwC Magyarország igazgatója foglalta össze.
2025-03-24 19:15:00
Minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre tavaly, közülük pedig mintegy 9,3 milliónyian magyarországi utazók voltak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a legmesszebbre a Békés és Nógrád vármegyeiek hajlandók utazni, ha pihenésről van szó. A 4–5 csillagos hoteleket Győr-Moson-Sopron vármegye turistái választották a legnagyobb arányban – tájékoztatott a Visit Hungary.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS