Most éri meg igazán a hitelkiváltás

2020. 01. 28., 16:46

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2019 első felében valamivel nőtt a hitelkiváltásra igényelt lakáshitelek aránya 2018-hoz képest, de még így sem éri el a 3 százalékot. Pedig a régi hitel cserélésével akár több millió forintot is megspórolhatunk.

A Bank360.hu szakportál annak számolt utána, hogy pontosan mennyivel marad több a tárcánkban, ha hitelkiváltással indítjuk az évet.

Hogyan spórolhatunk a hitelkiváltással?

Hitelkiváltásnál végtörlesztjük a korábbi, drágább hitelünket az új, kedvezőbb kamatozású kölcsön segítségével. Így lezárhatjuk a korábbi szerződést, és már csak az újonnan felvett, kedvezőbb kamatozású hitelt fizetjük.

A spórolás „titka” pedig abban áll, hogy a jelenlegi kamatkörnyezet sokkal kedvezőbb, mint 5 vagy 10 évvel ezelőtt, következésképpen olcsóbban vehetünk fel hitelt. A legfontosabb kérdés persze az, hogy mennyivel. A legtöbbet azok nyerhetnek, akik a 2010-es évek elején igényeltek hosszú lejáratú jelzáloghitelt, mivel 2012 óta folyamatosan csökkennek a kamatozást meghatározó mutatók, de azok is jól járhatnak a kiváltással, akik 3-4 éve kezdték törleszteni a fogyasztási hitelüket – mutat rá Veres Patrik, a Bank360.hu pénzügyi szakértője.

A háztartásoknak nyújtott forint lakáscélú hitelek szerződésben szereplő átlagos évesített kamatlába 2012-ben még 10,97 százalék volt, 2019-ben pedig (november végével bezáróan) már csak 4,70 százalék. Ez egy 10 millió forintos lakáshitelnél 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal több millió forintos különbséget jelent, ha a hitel teljes díját nézzük.

A becsült számítások szerint egy 2019-ben felvett lakáshitelnél havonta közel 40 ezer forinttal lehet alacsonyabb a törlesztő részlet, és majdnem 9 millió forinttal kevesebbet kell összességében visszafizetni, mint 2012-ben. 

Hasonló kamatváltozás ment végbe a személyi kölcsönök piacán is. 2012-ben átlagosan még 26,33 százalékos kamattal vehettünk fel személyi hitelt; nekik azonban már nincs lehetőségük a kiváltásra, hiszen mostanra már kifutott a hitelük. Azok viszont, akik 3-4 éve vettek fel személyi hitelt, még nyerhetnek a kiváltással, hiszen az átlagkamat 2019-ben már csak 13,06 százalék volt - tehát szinte biztos, hogy 2020-ban találunk kedvezőbbet a jelenleginél. Ekkora különbség lehet például egy 2016-ban és egy 2019-ben felvett 3 millió forintos személyi hitel között:

Láthatjuk, hogy még egy kisebb összegű hitelnél is majdnem félmillió forint különbség van, ha összehasonlítjuk a 2016-es és a 2019-es átlagkamatot, a havi törlesztő részlet pedig akár 6 ezer forinttal is alacsonyabb lehet.

A fenti összegeket nem feltétlenül tudjuk megspórolni egy hitelkiváltással, különösen, ha évek óta törlesztjük a meglévő kölcsönt - hiszen a kifizetett összeget már nem kapjuk vissza. Mindenképp érdemes azonban összevetni a meglévő hitel feltételeit a ma igényelhető hitelekkel, hiszen nagy valószínűséggel találunk kedvezőbb ajánlatot – ebben a Bank360 kalkulátora is segít.

Mivel érdemes kiváltani a hitelt?

Attól függően, hogy mekkora összeget és hogy milyen típusú hitelt szeretnénk kiváltani, több lehetőség közül választhatunk – ugyanis a személyi kölcsönnel és jelzáloghitellel is működhet a hitelkiváltás. 

A Bank360.hu teljes hitelkörképe alapján akár az éves átlagkamatnál jóval kedvezőbb ajánlatokat is találhatunk, a személyi kölcsönök és a hitelkiváltásra felhasználható jelzáloghitelek között is. Ha a fenti példát vesszük alapul (3 millió forint, 84 hónapra), akkor a személyi kölcsönök között a január végén legkedvezőbb ajánlatnál a THM 8,05 százalék, a havi törlesztő részlet 45 941 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 889 044 forint. 

A jelzáloghiteleknél 10 millió forintra, 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal kalkulált a szakportál. Ez alapján a legkedvezőbb adósságrendező jelzáloghitelt 3,89 százalékos THM-mel igényelhetjük, a törlesztő részlet 59 654 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14 316 960 forint. 

Több problémára is megoldást jelenthet

A hitelkiváltás nemcsak azoknak segíthet, akik korábban felvett személyi kölcsönt vagy lakáshitelt törlesztenek, hanem azoknak is, akik az ennél is drágább fogyasztási hitelektől (folyószámlahitel, áruhitel) vagy hitelkártya tartozástól szeretnének megszabadulni. Ezeket a termékeket jellemzően 30–40 százalékos THM-mel árulják a pénzintézetek, így kifejezetten előnyös lehet, ha a tartozások összegét lefedő adósságrendező személyi kölcsönből végtörleszthetjük a fennálló tartozásainkat, hogy végül már csak az olcsó hitelt kelljen törleszteni.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 05. 27., 14:40
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa május 27-i ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat; az irányadó ráta így továbbra is 6,50 százalék.
2025-05-26 23:05:00
2025. szeptember 11–19. között zajlik a II. Hungarian Innovation Week, amely összefogja a hazai innovációs rendezvényeket, fókuszáltan ad választ az aktuális kérdésekre, így ezzel is erősíti a magyar ökoszisztémát – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Innovációs Ügynökség.
2025-05-26 17:40:00
Idén mintegy 400 ezer adózótól várja a NAV a társasági adó (tao), illetve további majd 100 ezer társaságtól a kisvállalati adó (kiva) bevallást. Akár egymillió forintos mulasztási bírságot kockáztat az a cég, amelyik nem teljesíti kötelezettségét határidőben, vagyis június 2-áig. Aki pedig a számviteli beszámoló letétbe helyezését és közzétételét mulasztja el, az adószámát is elveszítheti – figyelmeztet az adóhivatal.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.
2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

Ajánlásokat fogalmazott meg a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület a hazai áramellátás biztonságának megőrzése érdekében – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tárca május 19-i sajtótájékoztatóján.