Most éri meg igazán a hitelkiváltás

2020. 01. 28., 16:46

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2019 első felében valamivel nőtt a hitelkiváltásra igényelt lakáshitelek aránya 2018-hoz képest, de még így sem éri el a 3 százalékot. Pedig a régi hitel cserélésével akár több millió forintot is megspórolhatunk.

A Bank360.hu szakportál annak számolt utána, hogy pontosan mennyivel marad több a tárcánkban, ha hitelkiváltással indítjuk az évet.

Hogyan spórolhatunk a hitelkiváltással?

Hitelkiváltásnál végtörlesztjük a korábbi, drágább hitelünket az új, kedvezőbb kamatozású kölcsön segítségével. Így lezárhatjuk a korábbi szerződést, és már csak az újonnan felvett, kedvezőbb kamatozású hitelt fizetjük.

A spórolás „titka” pedig abban áll, hogy a jelenlegi kamatkörnyezet sokkal kedvezőbb, mint 5 vagy 10 évvel ezelőtt, következésképpen olcsóbban vehetünk fel hitelt. A legfontosabb kérdés persze az, hogy mennyivel. A legtöbbet azok nyerhetnek, akik a 2010-es évek elején igényeltek hosszú lejáratú jelzáloghitelt, mivel 2012 óta folyamatosan csökkennek a kamatozást meghatározó mutatók, de azok is jól járhatnak a kiváltással, akik 3-4 éve kezdték törleszteni a fogyasztási hitelüket – mutat rá Veres Patrik, a Bank360.hu pénzügyi szakértője.

A háztartásoknak nyújtott forint lakáscélú hitelek szerződésben szereplő átlagos évesített kamatlába 2012-ben még 10,97 százalék volt, 2019-ben pedig (november végével bezáróan) már csak 4,70 százalék. Ez egy 10 millió forintos lakáshitelnél 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal több millió forintos különbséget jelent, ha a hitel teljes díját nézzük.

A becsült számítások szerint egy 2019-ben felvett lakáshitelnél havonta közel 40 ezer forinttal lehet alacsonyabb a törlesztő részlet, és majdnem 9 millió forinttal kevesebbet kell összességében visszafizetni, mint 2012-ben. 

Hasonló kamatváltozás ment végbe a személyi kölcsönök piacán is. 2012-ben átlagosan még 26,33 százalékos kamattal vehettünk fel személyi hitelt; nekik azonban már nincs lehetőségük a kiváltásra, hiszen mostanra már kifutott a hitelük. Azok viszont, akik 3-4 éve vettek fel személyi hitelt, még nyerhetnek a kiváltással, hiszen az átlagkamat 2019-ben már csak 13,06 százalék volt - tehát szinte biztos, hogy 2020-ban találunk kedvezőbbet a jelenleginél. Ekkora különbség lehet például egy 2016-ban és egy 2019-ben felvett 3 millió forintos személyi hitel között:

Láthatjuk, hogy még egy kisebb összegű hitelnél is majdnem félmillió forint különbség van, ha összehasonlítjuk a 2016-es és a 2019-es átlagkamatot, a havi törlesztő részlet pedig akár 6 ezer forinttal is alacsonyabb lehet.

A fenti összegeket nem feltétlenül tudjuk megspórolni egy hitelkiváltással, különösen, ha évek óta törlesztjük a meglévő kölcsönt - hiszen a kifizetett összeget már nem kapjuk vissza. Mindenképp érdemes azonban összevetni a meglévő hitel feltételeit a ma igényelhető hitelekkel, hiszen nagy valószínűséggel találunk kedvezőbb ajánlatot – ebben a Bank360 kalkulátora is segít.

Mivel érdemes kiváltani a hitelt?

Attól függően, hogy mekkora összeget és hogy milyen típusú hitelt szeretnénk kiváltani, több lehetőség közül választhatunk – ugyanis a személyi kölcsönnel és jelzáloghitellel is működhet a hitelkiváltás. 

A Bank360.hu teljes hitelkörképe alapján akár az éves átlagkamatnál jóval kedvezőbb ajánlatokat is találhatunk, a személyi kölcsönök és a hitelkiváltásra felhasználható jelzáloghitelek között is. Ha a fenti példát vesszük alapul (3 millió forint, 84 hónapra), akkor a személyi kölcsönök között a január végén legkedvezőbb ajánlatnál a THM 8,05 százalék, a havi törlesztő részlet 45 941 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 889 044 forint. 

A jelzáloghiteleknél 10 millió forintra, 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal kalkulált a szakportál. Ez alapján a legkedvezőbb adósságrendező jelzáloghitelt 3,89 százalékos THM-mel igényelhetjük, a törlesztő részlet 59 654 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14 316 960 forint. 

Több problémára is megoldást jelenthet

A hitelkiváltás nemcsak azoknak segíthet, akik korábban felvett személyi kölcsönt vagy lakáshitelt törlesztenek, hanem azoknak is, akik az ennél is drágább fogyasztási hitelektől (folyószámlahitel, áruhitel) vagy hitelkártya tartozástól szeretnének megszabadulni. Ezeket a termékeket jellemzően 30–40 százalékos THM-mel árulják a pénzintézetek, így kifejezetten előnyös lehet, ha a tartozások összegét lefedő adósságrendező személyi kölcsönből végtörleszthetjük a fennálló tartozásainkat, hogy végül már csak az olcsó hitelt kelljen törleszteni.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 09., 16:25
A CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértői, dr. Priskin Boglárka ügyvéd és dr. Baumgartner Máté ügyvédjelölt összefoglalják a legfrissebb fejleményeket és iránymutatásokat, amelyek nem csupán a videójáték-ipar szereplői, hanem más digitális piacokon működő vállalkozások számára is hasznos tanulságokkal szolgálhatnak.
2025. 04. 09., 14:25
Bár továbbra is emelkednek az eladó lakások és házak árai országszerte és a fővárosban, a drágulás üteme mindkét porondon lassult havi összevetésben és kezd kiegyensúlyozottabbá válni a lakáspiaci növekedés – derül ki az ingatlan.com márciusi lakásárindexéből.
2025-04-10 16:20:55
A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát – írják a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.