Öngyógyító beton: a természet erejével veszik rá, hogy kijavítsa a saját repedéseit

Öngyógyító beton: a természet erejével veszik rá, hogy kijavítsa a saját repedéseit
Gábor János  |  2025. 05. 09., 13:25

Egy leutánzott zuzmórendszer beépítésével a beton felújítja önmagát. A technológia automatikusan működik, külső beavatkozás nélkül.

A Texasi Egyetem adjunktusa, Dr. Congrui Grace Jin és kutatócsoportja a DARPA (az USA Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege) segítségével dolgozott ki egy olyan új módszert, amely lehetővé teszi, hogy a beton saját magát javítsa, ezzel potenciálisan képes megelőzni a szerkezeti meghibásodásokat. Az amerikai tudósok a természetből merítettek inspirációt, kifejlesztve egy szintetikus zuzmórendszert, ami kvázi öngyógyításra veszi rá a betont.

A beton a világ leggyakrabban használt építőanyaga, de örök hibája, hogy idővel és erőhatásokra reagálva könnyen megreped. Ezek a repedések, legyenek kicsik vagy nagyok, szerkezeti meghibásodásokat idézhetnek elő, ami épületek, hidak vagy autópályák megrongálódásához, rosszabb esetben összeomlásához vezethetnek.

Miért van szükség az öngyógyító beton elterjesztésére?

A hagyományos beton zúzott kőből, homokból, porrá őrölt agyagból és mészkőből áll. Víz hozzáadásával ezek az anyagok hidratálódnak és egymással vegyülve megszilárdulnak, és elég erőssé válnak ahhoz, hogy épületeket, infrastruktúrákat tartsanak egyben. A fagyás-olvadás váltakozása és a száradás következtében lezajló zsugorodás, valamint a nagy terhelés azonban repedéseket okoz a betonban. Akár mikroszkopikus méretű repedések is elegendőek ahhoz, hogy folyadékok és gázok jussanak a szerkezetébe, elérve az acélmerevítéseket, ami korróziót és szerkezeti gyengülést eredményez.

A repedések időben történő felfedezése és kijavítása rendkívül fontos, egyben viszont komoly kihívás és magas költségekkel jár. Különösen nehéz megtalálni a hibákat a folyamatos használatban lévő hidakon és autópályákon – fejtegeti a kutatásról szóló közleményben az egyetem.

„A mikrobák által közvetített önjavító betont már több mint három évtizede vizsgálják, de még mindig van egy fontos korlátja: a jelenlegi önjavító megoldások egyike sem működik teljesen önállóan, mivel a javítóanyagok folyamatos termeléséhez külső tápanyagellátásra van szükség” – magyarázza Jin. Hozzátéve: a tápanyagok bejuttatására egyébként nincsen elég hatékony megoldás, hiszen legfeljebb permetezni tudják velük a betont, vagy bizonyos esetekben befecskendezik őket.

Természetből vett minta jelenti a megoldást

Az öngyógyító beton létrehozásához Jin kidolgozott egy rendszert, amely utánozza a zuzmók működését. A zuzmók gombák és algák vagy cianobaktériumok szimbiózisán alapulnak, és így a legzordabb környezetben is képesek fennmaradni. A mesterséges zuzmórendszer hasonló módon működik, mint a természetes változat: a cianobaktériumok levegőből és napfényből táplálékot állítanak elő, miközben a fonalas gombák ásványi anyagokat termelnek, és az együttes munkájuk betölti a repedéseket. És teszik mindezt külső beavatkozás nélkül, teljesen önállóan.

A laboratóriumi tesztek szerint a szóban forgó mikroorganizmusok még betonban is képesek növekedni és repedéskitöltő ásványokat termelni.

Jin a laboratóriumi kutatáson túl a találmány közösségi hatásait is vizsgálja. A Texasi Egyetem társadalomtudományi tanszékeivel együttműködve azon dolgoznak, hogy jobban megértsék a közvélemény hozzáállását az élő organizmusok építőipari alkalmazásához, valamint az ezzel kapcsolatos etikai, társadalmi, környezeti és jogi kérdéseket.

Címlapkép: wirestock/Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 12., 20:10
A diákmunkások bejelentésére és adózására – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. A legfontosabb, hogy minden 25 év alatti diáknak jár az szja-mentesség – emlékeztet az adóhivatal.
2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).