Az EXIM Magyarország által május 5-én elindított Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel iránt rendkívüli érdeklődés mutatkozott, amelynek eredményeként a rendelkezésre álló 250 milliárd forintos keretösszeg öt nap alatt teljes egészében kimerült.
Az összesített adatok alapján a termékre 415 darab kérelem érkezett be. Az igénylések 80 százaléka forint-, 20 százaléka pedig euróalapú finanszírozásra irányult. A konstrukció célja a hazai vállalkozások működésének és a vevőkörük bővítésének támogatása, valamint a lakásépítési piac élénkítése – olvasható az EXIM Magyarország közleményében.
A Nemzetgazdasági Minisztérium és az EXIM Magyarország 2025. május 5-én bővítette a Demján Sándor Program keretében elérhető finanszírozási lehetőségeket a Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel bevezetésével. Az új, fix kamatozású konstrukció a kis- és középvállalatok, valamint meghatározott feltételek mellett a nagyvállalatok számára is elérhető volt. A hitelt működési kiadások fedezésére, készletbeszerzésre, a vevőkör bővítésére, valamint – egyedi kondíciókkal – ingatlanfejlesztési célokra lehetett igénybe venni. A program lehetőséget biztosított arra is, hogy a forrást lakáscélú ingatlanprojektekhez kapcsolódó forgóeszközök finanszírozására használják fel a vállalkozások, így a kisebb volumenű lakásfejlesztések is kedvezményes hitelhez juthattak.
Az öt nap alatt kimerült, 250 milliárdos keretösszegre a hazai vállalkozások összesen 415 db kérelmet nyújtottak be. Ennek 80 százaléka – összesen 332 darab – forintalapú finanszírozásra irányult, míg a fennmaradó 20 százalék – összesen 83 darab – pedig euróalapú finanszírozásra. A beérkezett igénylések 76 százaléka érkezett a kkv-szektorból, amely alapján a legtöbben a feldolgozóipar, a kereskedelem, az építőipar és az ingatlanszektor területéről jelentkeztek. Az EXIM Magyarország folyamatosan dolgozza fel a kérelmeket.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.