Története egyik legnagyobb szabású fejlesztését hajtották végre a CSABAcast Kft. könnyűfémöntödéjében, a csaknem nyolcvan éve működő Heves vármegyei üzem így már a tisztán elektromos hajtású járművek gyártásában is részt vehet, energetikai rendszere pedig a magyar piacon úttörő megoldással segíti a termelést.
A Budapesttől alig 60 kilométerre fekvő Apc ipari parkjában megvalósított 30,9 millió eurós beruházás fő eleme egy 6000 négyzetméteres üzemcsarnok, amelyben nagy teljesítményű és szinte teljesen automatizált alumíniumöntészeti berendezések kaptak helyet.
A legmodernebb gyártástechnológiát képviselő gépek révén a CSABAcast Kft. készen áll alkatrészeket gyártani tisztán elektromos meghajtású járművekhez, és ezzel új piacra lép beszállítóként.
A HIPA közreműködésével végrehajtott fejlesztés másik fő eleme az üzem működését támogató napelempark jelentős bővítése – 2,5 megawatt teljesítménnyel 3,6 megawatt kapacitásra –, és egy 4 megawattóra kapacitású energiatároló egység kiépítése. A hibrid rendszer példaértékűen erősíti az üzem energiafüggetlenségét, és az országos villamosenergia-hálózat stabilitásához is hozzájárul.
Az apci üzemet 1946-ban alapították a második világháborúból visszamaradt alumíniumhulladék hasznosítására. A rendszerváltást követő privatizáció során külföldi kézbe került, 2008 óta viszont ismét magyar tulajdonban működik.
A több mint 400 embert foglalkoztató társaság fő profilja a nyomásos alumínium öntvények gyártása, megmunkálása és szerelése. Mérnökei alkatrészek, öntőszerszámok, készülékek tervezésével is foglalkoznak. Ügyfelei elsősorban európai, főleg német autógyárak, de szállít alkatrészeket például a Bosch csoporthoz tartozó Buderus GmbH-nak és a Miele csoportnak is.
A HIPA több projektben támogatta már a CSABAcastot, közreműködésével épült meg – zöldmezős beruházásként – a 2017-ben átadott, 17 ezer négyzetméteres gyártóbázis is. Az új üzemegységhez tartoznak egyebek mellett raktárak, és felépült egy 60 ember elhelyezésére alkalmas munkásszálló.
A HIPA egyik legfőbb feladata a magyar vállalatok támogatása. Fennállásától, 2014-től kezdve 2024 végéig 1108 esetben született pozitív döntés magyar tulajdonú cégek projektjei kapcsán, amelyek összesen mintegy 2300 milliárd forint volument képviselnek.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.