Ez az új tranzisztor egyszerűsíti az okostelefonok és például az okosórák kijelzőinek áramköreit. A megoldás kevesebb anyagot, energiát és feldolgozási lépést igényel.
Az új, brit kijelzőtechnológia akár felére csökkentheti a gyártási költségeket, csökkentheti a káros hulladékot, és fényesebb, energiahatékonyabb képernyőket eredményezhet okostelefonokban, okosórákban, sőt bizonyos orvosi eszközökben is – állítják a megoldást feltaláló kutatók a Surrey-i Egyetemen.
A legtöbb kijelző bonyolult áramköröket használ, amelyek apró kapcsolókból, úgynevezett vékonyréteg-tranzisztorokból (TFT) állnak. Ezek szabályozzák, mikor és milyen fényerővel világítson egy-egy pixel. Az ilyen áramkörök megépítése sok időt, energiát, vizet és durva vegyi anyagokat igényel, így a gyártási folyamat költséges és erőforrás-igényes.
Az idei Display Week 2025 Műszaki Szimpóziumon, amelyet május 11. és 16. között tartanak a kaliforniai San Joséban, Dr. Radu Sporea és Dr. Eva Bestelink mutatja be az általuk vezetett kutatást, amely egy multimodális tranzisztornak (MMT) nevezett, új típusú elektronikai alkatrészen alapul. Eredetileg hardveres mesterséges intelligencia számításokra tervezték, de az MMT képes leegyszerűsíteni a kijelző áramköröket, miközben javítja a teljesítményt és fenntarthatóbbá teszi a technológiát.
„Találmányunk évtizedes iparági gyakorlatot kérdőjelez meg azzal, hogy olyan tulajdonságokat használunk ki, amelyeket általában hibának tartanak. A legtöbb kijelző esetében a mérnökök igyekeznek eltávolítani az energiahatárokat, amelyek ott jönnek létre, ahol a fémek találkoznak a félvezetőkkel, mert ezek korlátozzák az áram folyását. Mi nem próbáltuk megkerülni ezeket, sőt, épp ezekre építettük a tranzisztoraink működését – magyarázta Dr. Radu Sporea. Megmutattuk, hogy a kijelzők szívében található elektronikai áramkörök kevesebb alkatrésszel és feldolgozási lépéssel is elkészíthetők – csökkentve ezzel a hulladékot, a költségeket, és javítva a teljesítményt.
Mivel meglévő anyagokkal és eszközökkel is működik, okosabb és fenntarthatóbb frissítést kínál a mindennapi kijelzőinkhez. A felhasználók számára pedig az alacsonyabb energiafogyasztás sokkal hosszabb akkumulátor-üzemidőt jelent.”
Az MMT egyedülálló működése rendkívül kompakt, nagy teljesítményű áramkörök létrehozását teszi lehetővé, amelyek különösen alkalmasak olyan eszközökhöz, ahol a méret, az energiafogyasztás és a képminőség kritikus fontosságú – például okostelefonokban, táblagépekben, okosórákban, autók kijelzőiben és a jövő viselhető eszközeihez. A technológia szimulációkban már ígéretes eredményeket mutat, és valós alkalmazásokat kínál az AMOLED, illetve a mikroLED kijelzők terén.
Az MMT integrálható a jelenlegi gyártósorokba is, minimális fennakadással.
„Az MMT lehetővé teszi, hogy olyan áramköröket tervezzünk, amelyek jobban teljesítenek, miközben tisztábbak és olcsóbb is az előállításuk. Ez nyereség a gyártóknak, a felhasználóknak és a környezetnek egyaránt – mondta Dr. Eva Bestelink. – A kijelzőkön túl komoly alkalmazási lehetőségeket látunk például a (folyadékok manipulációjával foglalkozó) mikrofluidikában, a képalkotó rendszerekben és a hardveres mesterséges intelligenciában is. Az AI lehetőségeit még mindig aktívan kutatjuk, de a gyártási forradalomhoz való hozzájárulása már most világos – különösen, ha el akarjuk érni a nettó zéró kibocsátást.”
Dr. Bestelink és Dr. Sporea úttörő találmánya a Surrey-i Egyetemen több mint húsz éve zajló vékonyréteg-elektronikai kutatás eredménye. Megkapta az amerikai szabadalmat, így indulhat az MMT gyártástechnológiájának kidolgozása, valamint a tranzisztor fokozatos piacra vezetése, hogy beköltözzön akár minden, általunk használt okoseszközbe, ami kijelzővel rendelkezik.
Címlapkép: Surrey-i Egyetem
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.