Az 1 százalékot sem fogja elérni a 2025-ös magyar GDP-növekedés az Európai Bizottság szerint

2025. 05. 20., 08:40

Az Európai Bizottság tavaszi prognózisa szerint 0,8 százalékos lehet az idei GDP-növekedés, és 2026-ban is mindössze 2,5 százalékos emelkedés várható.

A magyar gazdaság (szerény) növekedésének hajtóereje a brüsszeli üveggömb szerint várhatóan a lakossági fogyasztás marad, amit a reáljövedelem emelkedése, valamint a magasabb személyi jövedelemadó-mentességek és -kedvezmények támogatnak. A bérek gyors ütemű növekedése is hozzájárul ahhoz, hogy az átlagos éves infláció a 2024. évi 3,7 százalékról 2025-ben 4,1 százalékra emelkedik és 2026-ban is 3 százalék felett marad. A költségvetési hiány a 2024-es 4,9 százalék után a bizottsági előrejelzés szerint 4,6 százalék lesz 2025-ben, a GDP-arányos államadósság pedig a 2024-es 73,5 százalékról 74,5 százalékra emelkedik.

(A magyar kormány 2025-re „eredetileg” 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számolt – lásd „repülőrajt” –, ezt március végén 2,5 százalékra módosította, ami azonban továbbra is fölöttébb optimistának tűnik.)

Az Európai Unió gazdaságáról is felettébb borús képet fest az Európai Bizottság csupán a tavaszi előrejelzésben. Eszerint 2025-ben az uniós GDP szerény ütemben, 1,1 százalékkal növekszik, és a fokozódó globális politikai bizonytalanság és kereskedelmi feszültségek közepette a 2026-ban is csak 1,5 százalékos emelkedés várható. Az EU-ban az átlagos éves infláció a 2024-es 2,6 százalékról 2025-ben 2,3 százalékra, 2026-ra pedig 1,9 százalékra csökkenhet.

Az Európai Bizottság 2025-re a belga gazdaságnak pontosan akkora (0,8 százalékos) GDP-növekedést jósolt, mint a magyarnak, és több tagállam van, ahol szerényebb a prognózis: Ausztriában 0,3 százalékos visszaesésre, Németországban stagnálásra, Lettországban 0,5 százalékos, Franciaországban 0,6 százalékos, Olaszországban 0,7 százalékos növekedésre számít idén a Bizottság. A legdinamikusabb, 4,1 százalékos növekedésnek Málta gazdasága nézhet elébe, majd Dánia (3,6 százalék), Írország (3,4 százalék) és Horvátország (3,2 százalék) következik a „prognózis-rangsorban”.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 16., 09:20
A money.hu friss összesítése szerint több pénzintézet is kínál olyan gyerekszámla-csomagokat, amelyeknél nemcsak a számlavezetés és a bankkártya lehet ingyenes, hanem akár több tízezer forint jóváírást is kaphatnak az új ügyfelek.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS