Nyári Zsolt: Mindig van feljebb, mindig van előrébb

Nyári Zsolt: Mindig van feljebb, mindig van előrébb
2022. 07. 25., 13:27

Jelenleg a stratégiai partnerségekre koncentrálok. Azon dolgozunk, hogy munkánk minősége és csapatunk hozzáállása miatt ügyfeleink ajánlásán keresztül tudjunk újabb üzleti kapcsolatokra szert tenni – mondta az Üzletemnek Nyári Zsolt, a K-X Consulting partnere.

Nyári Zsolt 2001-ben kezdte szakmai pályafutását nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó cégeknél. Saját cégét 2015-ben alapította. Eddigi legnagyobb sikerének azt tartja, hogy az Európai Bíróságon megnyert áfa per szakmai vezetője volt. Ha az is érdekli, hogy Zsolt melyik szakmában próbálná ki magát, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 423. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Ez nézőpont kérdése, ugyanis lehet a karrier csúcsát vizsgálni az ügyfélnél megspórolt összeg, az adóhatósággal szemben megnyert ügyletérték, a legrégebb óta meglévő aktív ügyfélkapcsolat, a pozitív visszajelzések száma, minősége vagy a legnagyobb szakmai kihívás szempontjából is. Szerencsésnek érzem magam, ha visszatekintek a múltra, de ha egyet kellene kiválasztanom, akkor az az Európai Bíróságon megnyert általános forgalmi adó per (C-563/12), amelyben szakmai vezetőként vettem részt, és amely eredményeként az Áfa törvényt annak idején megváltoztatták.

Milyen távra tervez?

– Ez egy fogós kérdés, főleg a mai világban. Inkább szempontjaim vannak, amelyek az időtávot befolyásolják. Addig csinálom, ameddig megvannak a kihívások és a sikerélmények, amíg szellemileg képes vagyok teljesíteni, amíg látom tevékenységem értelmét és persze amíg szeretem csinálni.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Erre nem könnyű válaszolni, mert a pályán eltöltött több mint húsz év alatt szinte mindent elértem. Persze mindig van feljebb vagy előrébb, legyen szó ismertségről, bevételről, ügyfélállományról, de konkrét szakmai cél nem lebeg a szemem előtt.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Még mielőtt vállalkozó lettem, egy nemzetközi, francia alapítású könyvvizsgáló és tanácsadó cégnél dolgoztam, valamivel több mint 12 évet. Szinte zöldfülűként érkeztem oda, és tapasztalt adószakértőként távoztam, amit elsősorban az ottani főnökömnek köszönhetek. Elmondhatatlanul sokat tanultam tőle a szakmáról, és ezért mindig is hálás leszek neki.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Minden embernél más-más a motiváció, ezért nincs nálunk egységes gyakorlat. Törekszem arra, hogy minden kollégám azzal tudjam motiválni, ami neki a legfontosabb, és itt nem kizárólag szakmai szempontokra gondolok. Kiemelt cél, hogy a csapat tagjai elégedettek legyenek, érezzék, hogy fontosak, lehetőleg olyan munkát végezzenek, amit szeretnek, és kapjanak rendszeres visszajelzést.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Mivel nagyon szeretem a zenét, ezért a zene területén szívesen kipróbálnám magam. Vagyis, ha csak egy szóban kellene válaszolni, akkor zenész lennék.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Amikor a cégépítés kezdeti fázisában voltam, részt vettem számos rendezvényen, konferencián, valamint tagja voltam kamaráknak, üzleti találkozóknak. Jelenleg inkább a stratégiai partnerségekre koncentrálok, és azon dolgozunk, hogy munkánk minősége és csapatunk hozzáállása miatt ügyfeleink ajánlásán keresztül tudjunk újabb üzleti kapcsolatokra szert tenni.

Mire sajnálja az idejét?

– Általánosságban véve minden olyan tevékenységre sajnálom az időt, aminek nem látom az értelmét. Ha konkrét példát kéne említenem, akkor az időtöltés azon dolgoknak keresésével (például egy irat), amit annyira képes vagyok elpakolni, hogy utána már nem, vagy jelentősen több időráfordítást követően találok meg.

Mivel lehet felbosszantani?

– Nagyon kevés dolog tud felbosszantani, de a tétlenkedés és a kifogások keresése ezek közé tartozik.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Szerencsére elmondhatom, hogy már jó ideje önkéntes munkát végzek egy izomsorvadással küzdő beteg gyerekekkel foglalkozó alapítványnál (Gyógyító Jószándék). Emellett az év végén szoktam segíteni feleségemnek, amikor is szegény gyermekek részére gyűjtünk össze adományokat (kicsi pakkokat), és visszük el nekik, de eseti önkéntes akciókban is részt veszek. Fontosnak tartom az önkénteskedést, ezért kisiskolás gyermekeinket is rendszeresen visszük ilyen programokra.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Általánosságban az élményekre (főleg, ha az családi). De ha tovább kellene szűkíteni a kört, akkor a zenei élményekre. Nagyon szeretek koncertekre járni, a fesztiválokat pedig rendszeresen látogatjuk feleségemmel.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A zene mellett nagyon szeretem a sportot. Ezért ez az a két elfoglaltság, ami a legjobban ki tud kapcsolni, főleg, ha abban a családom is részt vesz.

(Fotó: K-X Consulting)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 11., 05:11
2024 negyedik negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 18 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében az elmúlt öt évben csak 2022 első negyedévében volt példa – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.
2024-09-11 11:11:00
Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis és középvállalkozások fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS