Szívesen kipróbálnám, hogy nemzetközi tapasztalataimat miként tudnám egy magyar vállalat fejlesztésében hasznosítani – mondta az Üzletemnek Horváth Attila, a Provident Pénzügyi Zrt. pénzügyi igazgatója.
Horváth Attila könyvvizsgálóként kezdte a pályáját, az Andersennél töltött nyolc év alatt rengeteg tapasztalatot gyűjtött. Most már ő adja át tudását és épít csapatokat. Azt mondja, hogy mindig hosszú távú céljai voltak. Ebbe bőven belefér a szőlészet-borászat iránti érdeklődése, amiből még sok szép bor is kijöhet. Ha az is érdekli, hogy Attila mire sajnálja az idejét, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 427. interjújában.
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Egyértelműen azt, hogy 2 évig ügyvezető igazgatói pozíciót töltöttem be a bolgár Providentnél, és egy másik országban, más kultúrában élve építhettem egy nemzetközi vezetői csapatot, egy dinamikusan növekvő vállalatot. Mindig is vágyam volt kipróbálni magam külföldön, és nagyon örülök, hogy erre a vállalatom lehetőséget biztosított. Nagyon jó érzés volt, hogy a szabályozott hitelekhez való hozzáférés lehetőségét olyan bolgár emberek számára is elérhetővé tettük, akik addig kimaradtak ebből.
– Milyen távra tervez?
– Hosszú távra. Mindig is hosszabb távú céljaim voltak, szerintem stratégiát csak így lehet sikeresen építeni és megvalósítani – legyen az céges vagy személyes stratégia –, ha hosszabb távon látjuk magunk előtt a horizontot. Ez iránytűként is működik, és segít, hogy értékrendünknek megfelelően döntsünk a napi kérdésekben.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Több nemzetközi vállalatnál, több szerepben és több országban is kipróbáltam magam, és szívesen kipróbálnám, hogy nemzetközi tapasztalataimat hogyan tudnám egy magyar vállalat fejlesztésében hasznosítani. Úgy érezném, hogy ezzel valamit vissza tudok adni abból a tudásból, amit eddigi karrierem során kaptam.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Büszke vagyok arra, hogy könyvvizsgálóként kezdtem a pályámat, egy nagy nemzetközi tanácsadócégnél, az Andersennél eltöltött 8 év alatt nagyon sokat tanultam az akkori vezetőktől, mind a magyaroktól, mind a külföldiektől. Elsajátíthattam a megfelelő kommunikációt, a kollégák és ügyfelek menedzselését, a sikerek megünneplésének fontosságát, és általában nagyon erős munkahelyi szellemiséget szívtam magamba.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Elsősorban példamutatással. Próbálok én is úgy hozzáállni a dolgokhoz, ahogy azt a kollegáimtól is elvárom. Másodsorban figyelemmel. Igyekszem jelen lenni kollégáim szakmai életében, és arra is találok időt, hogy beszélgessünk magánéleti kihívásaikról is. Igyekszem biztosítani őket arról, hogy ha bármiben megakadnak vagy szükség van rám, én mindig elérhető vagyok.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Mindig érdekelt a szőlészet-borászat, de korábban nem jutott időm ezzel foglalkozni. Szeretném továbbképezni magam ebben a szakmában, és majd valamikor elkészíteni egy olyan bort, amelyet én magam is jónak tartok.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Nyitottan állok a világhoz, több szakmai szervezetnek is tagja vagyok. A Pénzügyi Vállalkozások Országos Egyesületének alelnökeként feladatom, hogy minél több hasznos kapcsolatot építsek ki a Bankszövetséggel, kormányzati döntéshozókkal és a szférában tevékenykedő vállalatvezetőkkel. Emellett egy kis exkluzív vezető klub tagjaként szabadidőm egy részét is érdekes emberek, vezetők társaságában töltöm, ami vezetőként sokat ad nekem.
– Mire sajnálja az idejét?
– A nem produktív, adminisztratív jellegű feladatokra. Emellett nem szeretem azt sem, ha órákig tárgyalunk valamiről, amit rövid idő alatt is meg lehet beszélni.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Azzal, ha valaki a hátam mögött szándékosan negatívan áll hozzám, rossz színben tüntet fel és akadályoz. Legalább legyen mersze nyíltan felvállalni a véleményét velem szemben!
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– A klíma- és környezetvédelem a szívügyem. A Providentnél is én alapítottam az ezzel foglalkozó munkacsoportot, amellyel olyan programot valósítottunk meg, amely az egész cégcsoport figyelmét felkeltette. Ezen a téren szívesen vállalnék bármilyen önkéntes tevékenységet, ha időm engedi.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Soha nem voltam egy nagy pénzköltő, vidéki születésűként alapvetően takarékoskodásra neveltek, de két dologra mindig is szívesen költöttem: a tanulásra és az egészségre. Mindkettő hosszú távú befektetés, amelynek gyümölcseit majd sok-sok év múlva is élvezhetjük.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– A vitorlázás. A természet közelsége, a víz, a napfény, a széllel és a hullámokkal való küzdelem teljesen kikapcsol és oldja a stresszt.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.