A vendégek, az alkalmazottak, a partnerek is megérzik, értékelik, ha valaki hosszú távra tervez – mondta az Üzletemnek Benke Dávid. A Galopp Major tulajdonosa a cégvezetést és az éttermezést is többnyire önképző jelleggel sajátította el.
Benke Dáviddal nem is olyan régen egy szerkesztőségben dolgoztam, s amikor pályát váltott, sokan kívántunk neki szerencsét az új vállalkozáshoz. A szerencse természetesen kevés lett volna, rengeteget tanult, s mint mondja, néha a saját kárán okult. Nem csak tanult, tanított is. A Budapesti Corvinus Egyetemen óraadóként gazdaságpolitikából tartott szemináriumot, de most minden figyelme a Galopp Majorra összpontosul. Nem is maradt más, minthogy jó étvágyat, pardon, jó olvasást kívánjak az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 140. interjújához!
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Remélhetőleg az igazi csúcs még előttem van, de nagy eredménynek tartom, hogy a Galopp Major étterme felkerült az ország gasztronómiai térképére. Ezen nagyon keményen és céltudatosan dolgoztunk, néha hihetetlen energiákat mozgattunk meg, a vendéglátás ugyanis sokkal nehezebb műfaj, mint azt kívülállóként gondoltam.
– Milyen távra tervez?
– A vállalkozást szüleimtől vettem át, akik még most is rengeteget segítenek nekem, így természetesnek tartom, hogy az üzletet gyarapítva, lehetőséget biztosítsak gyermekeimnek a hagyomány továbbvitelére, amennyiben erre éreznek majd hajlandóságot. A vendégek, az alkalmazottak, a partnerek is megérzik, értékelik, ha valaki hosszú távra tervez.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Az étteremmel kapcsolatban most az motivál leginkább, hogy valamilyen szakmai elismerést érjünk el, amely visszaigazolná, hogy jó úton haladunk. Természetesen azért a vendégeink visszajelzése mindig a legfontosabb számunkra, ezt sosem szabad elfelejteni, vagy alárendelni bármilyen célnak. További célok is szerepelnek a bakancslistámon, mint a tudományos életben történő előrelépés, ugyanis közgazdászként végeztem, és a fél lábamat a mai napig az eredeti szakmámban igyekszem tartani.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Ha úgy értjük, ki formálta leginkább a gondolkodásomat, akkor a családot nevezném meg első helyen. Szakmai értelemben ugyanakkor nagyon sok mindent a saját bőrömön, sokszor negatív tapasztalatokon keresztül sikerült megtanulnom. A cégvezetést és az éttermezést is többnyire önképző jelleggel sajátítottam el, ami nem biztos, hogy a legjobb módszer.
– Mivel motiválja a kollégáit, társait?
– A mai anyagias légkörben is megpróbálok nekik olyan jövőképet mutatni, ami alapján azt láthatják, hogy szakmailag is többek lesznek, ha a Galopp Major csapatát erősítik. Emellett megpróbálok olyan légkört kialakítani, ahol a kollégák tisztelik egymást, és számíthatnak egymásra.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Az éttermezés már a harmadik szakmám, korábban közgazdászként és újságíróként is dolgoztam, ezért túl sok újdonságot már nem szeretnék beiktatni a karrierembe. Inkább a tudásom mélyítésén dolgozom, ennek érzem most a legnagyobb hasznát.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Ha valakit fontosnak vagy jónak tartok egy adott területen, megkeresem a közös ismerősökön keresztül, vagy akár direktben is. Ha az ember világosan elmondja a másiknak, mire van szüksége, vagy milyen ajánlata van a másik számára, legtöbbször meghallgatják, legalábbis eddig pozitív tapasztalataim voltak.
– Mire sajnálja az idejét?
– Sokszor ütközöm olyan problémákba, amelyek némi előrelátással, odafigyeléssel könnyen elkerülhetőek lennének, ehelyett a helyzet utólagos kezelése emészt fel sokszoros energiát, amire a leginkább sajnálom az időmet.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Alapvetően nyugodt embernek tartom magam, de ez néha megváltozik, ha egymás iránti rosszindulattal, vagy az emberek manipulálásával találkozom.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Eddig a Budapesti Corvinus Egyetemen végeztem óraadói munkát, akkor is, amikor nem tudtak térítést biztosítani a külsősök részére. Gazdaságpolitika tantárgyból tartottam szemináriumot több éven keresztül, és nagyon élveztem. A jövőben még biztosan fogok hasonlót vállalni, ha kapok ilyen irányú megkeresést.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Az élményekre, bár ezek sokszor nem is kerülnek pénzbe.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Egy vitorlástúra a Balatonon, vagy egy kirándulás a Pilisben, a lényeg, hogy valami természethez közeli dolog legyen.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.