2024. január 10. – Információk, hírek vállalkozóknak

2024. 01. 10., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Bemutatkozik a Széchenyi Programiroda

A Széchenyi Programiroda Tanácsadó és Szolgáltató Nonprofit Kft. a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium háttérintézményeként évtizedes szakmai múlttal rendelkezik hazai és európai uniós fejlesztési programok területén.

Éves és havi szinten is csökkent az ipari termelés novemberben

2023 novemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Kötelező tájékoztatást vezetnek be üzletekben a csökkenő árukészletről

A kereskedők tájékoztatási kötelezettsége 2 hónapig áll fenn.

Jön az e-nyugta: új időszámítás kezdődik a pénztárgépek életében

Az e-nyugtát a jelenlegihez képest jóval tágabb adattartalommal kell majd kiállítani.

Így változnak a jövedéki szabályok februárban

A legfontosabb újdonság az adózott vállalatközi (B2B) árumozgások szállításakor alkalmazott okmányok digitalizációja.

Fogyasztóvédelem a gyakorlatban 2024-ben

A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

NAV-kisokos a bankkártyás adófizetéshez

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál a legtöbb esetben bankkártyával is lehet fizetni.

Kapuzárási pánikkal zárt a babaváró és a megszűnő régi csok

A bankok felfokozott érdeklődésről számoltak be az év végén a változó támogatott hitelkonstrukcióknál.

Állami közlekedés: az ország- és vármegyebérleteken kívül megszűnik minden bérlet

A 65 év felettiek ingyenes utazási kedvezményét kiterjesztik a 14 év alattiakra is.

Budapesten már 34 ezer, vidéken 52 ezer zöld rendszámos autó fut

Magyarországon 2022 elejéhez képest megduplázódott a zöld rendszámos járművek száma.

Kobe és Madaszkár mellett Budapest is a 24-es listán

A világ legjobb úti céljai közé sorolta Budapestet a Condé Nast Traveler, az egyik vezető nemzetközi utazási médium év végi ajánlásában – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség.

Valósággá vált az otthoni víztermelés – a levegőből

Óriási segítség lehet a várhatóan vízhiányos jövőben a WaterCube, ami egy otthoni víztermelő automata. A napjaink levegőtisztító berendezéseihez hasonló megjelenésű készülék a zárt tér páratartalmát gyűjti össze és alakítja friss, tiszta vízzé. Naponta akár többszáz litert is előállíthat.

5,9 százalékra csökkent a munkanélküliség az EU-ban novemberben

Az elemzők stagnálásra számítottak.

Hazai cégek és munkavállalók ezreit érinti a kibervédelmi irányelv

A kritikus ágazatok közé tartozik az energetika, a közlekedés, az egészségügy, az ivóvíz, a szennyvíz és a hírközlési szolgáltatás, a kihelyezett ICT szolgáltatások, az űrkutatás, valamint a digitális infrastruktúra.

Surplex: kihívások és esélyek az európai ipar számára 2024-ben

A növekvő energiaárak továbbra is jelentős aggodalmat okoznak minden méretű vállalat számára.

Brutális növekedés előtt a használt IT-eszközök piaca

Az üzleti szektorban az eleve kisebb költségkerettel rendelkező kkv-k vagy civil szervezetek számára is reális választási opció lett a felújított IT-eszköz.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.
2025-03-31 17:05:00
Előfordul, hogy valaki olyan módon okoz érdeksérelmet másnak, hogy nem tesz meg egy olyan jognyilatkozatot, amelyre a másik félnek szüksége lenne. Lehet-e ilyen esetekben bírósághoz fordulni? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS