Surplex: kihívások és esélyek az európai ipar számára 2024-ben

2024. 01. 09., 16:40

Hogyan tudnak a vállalatok digitalizációval, automatizálással, valamint a használt gépek okos alkalmazásával úrrá lenni az átalakulási hullámon, és új növekedési és hatékonysági lehetőségeket felfedezni? – teszi fel a kérdést a Surplex.

2023-ban az európai gazdaságot erőteljesen befolyásolták olyan külső kihívások, mint a magas energiaárak, az infláció és a globális feszültségek folyamatos hatása. Ezek a tényezők általános elbizonytalanodáshoz vezettek, és csökkentették a beruházási hajlandóságot. Az árrobbanás különösen érintette a fa- és fémipart, melyek számos iparágban központi szerepet játszanak – írja a Surplex, Európa egyik vezető ipari aukciósháza.

2024-ben a vállalatok továbbra is szembesülni fognak a világpolitikai feszültségek hatásával, ami a gazdasági bizonytalanságban is tükröződik. Ezt továbbá a nyersanyagok elérhetősége és költségei, valamint a piac stabilitása is megszenvedi. A vállalatok kénytelenek lesznek módosítani stratégiáikat, miközben a digitalizáció és a fenntarthatóság innovációi jelentik majd a problémák leküzdésésének kulcsát. Ez az év ismét kihívásokat jelent, de izgalmas lehetőségeket is kínál az ipar számára.

A globális feszültségek nyersanyaghiányhoz és a piac ingadozásokhoz vezetnek

A nyersanyaghiány különösen olyan fontos anyagokat érint, mint a fa és a fém. Ezen nyersanyagok korlátozott elérhetősége az olyan országok, mint Kína és az USA erős keresletének közvetlen következménye. A növekvő anyagköltségek a gyártási költségek további emelkedését eredményezik. Ez az ellátási láncok megszakadásához vagy késedelmességéhez, és ezáltal hiányok kialakulásához vezethet a termelésben és a vevői megrendelések teljesítésében.

A piaci ingadozások tovább súlyosbítják ezt a problémát. A kereslet és az árak kialakításának ingadozásai jelentősen megnehezítik a tervezést és az előrejelzést a vállalatok számára. Ez hátráltatja a hosszú távú stratégiák kifejlesztését és fenntartását.

A kihívások az esélyek ugródeszkáját jelentik

A növekvő energiaárak továbbra is jelentős aggodalmat okoznak minden méretű vállalat számára. A magasabb energiaárak ugyanis a teljes üzemi költségek növekedéséhez vezethetnek, ami arra kényszeríti a vállalatokat, hogy emeljék az árakat, növeljék a hatékonyságot vagy alternatív energiaforrásokat keressenek.

Ezzel párhuzamosan a fenntarthatóság kérdése is nagyobb jelentőséget kap. A szigorodó környezetvédelmi követelmények és előírások miatt a vállalatok előtt a termelési folyamatok hozzáigazításának feladata áll. Ez a tisztább technológiákba való beruházást, a környezetbarátabb anyagokra való átállást vagy a hatékonyabb folyamatok megvalósítását is jelentheti. Bár ezek a hozzáigazítások hosszú távon előnyösek lehetnek, rövid távon mégis kihívást jelentenek, különösen a kapcsolódó költségek és a szervezeti változások tekintetében.

A munkaerőhiány további lényeges kihívást jelent. A szakképzett munkaerő hiánya különösen a speciális területeken léphet fel. A munkatársak szak- és továbbképzésébe, valamint a munkakörülmények javításába való beruházások mellett az automatizálás is csökkentheti az emberi munkaerő iránti igényt.

A 2024-es év a digitalizáció, az automatizálás és az AI által támogatott technológia területén is esélyeket kínál a vállalatok számára. Ez a transzformáció lehetővé teszi az üzemi folyamatok optimalizálását és a hatékonyság növelését, a rutinszerű feladatoktól az előremutató adatelemzésig. Ezek a technológiák segítséget nyújtanak a munkaerőhiány leküzdésében, a termelékenység növelésében és a költségek csökkentésében.

Egy lépéssel előrébb a használt gépekkel

A 2024-es év megköveteli a vállalatoktól, hogy ne csak reagáljanak, hanem proaktív módon is cselekedjenek. Az üzemeknek gyors alkalmazkodási képességre van szükségük. Kulcsfontosságú lesz az innovációra való hajlandóság és a fenntarthatóság iránti erős elkötelezettség. Azok a vállalatok, amelyek ezeket a szempontokat stratégiájuk középpontjába helyezik, nemcsak leküzdhetik az előttük álló kihívásokat, hanem új növekedési lehetőségekhez is juthatnak. Tekintettel a sokrétű kihívásokra, a használt gépek vásárlása és eladása 2024-ben hatékony stratégiát kínál a vállalatok számára.

A használt gépek a modern technológiát és a hatékonyságot is képviselhetik. A kínálatban számos kiváló minőségű, energiahatékony modell is megtalálható, például fizetésképtelenség miatt. Az ilyen gépek, beleértve a fejlett ipari robotokat is, alkalmasak automatizálási projektekre, segítenek a vállalatoknak optimalizálni termelési folyamataikat és csökkenteni az energiaköltségeket. A használt gépek további döntő előnye, hogy a nyersanyagok, mint például a fémek vagy az elektronikai komponensek terén uralkodó aktuális ellátási nehézségektől függetlenül elérhetők.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 03., 23:03
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS