Több ponton módosul a hazai jövedéki szabályozás 2023. február 13-án uniós jogszabályváltozások miatt. Többek között elindul az EMCS (Excise Movement and Control System – Jövedéki Árumozgás és Ellenőrző Rendszer) 4. fázisa, és új jövedéki adózói státuszok jelennek meg.
A legfontosabb újdonság az adózott vállalatközi (B2B) árumozgások szállításakor alkalmazott okmányok digitalizációja. Február 13-tól szabad forgalomba bocsátott jövedéki termék másik tagállamba, kereskedelmi céllal kizárólag elektronikus egyszerűsített kísérőokmánnyal, vagyis e-EKO-val lesz szállítható. Az adózott jövedéki termék belföldi szállításakor továbbra is szállítólevelet kell alkalmazni.
Az új EU-szabályozással összhangban a jelenlegi jövedéki engedélytípusok kiegészülnek az adózott tevékenységeket azonosító engedélyszámok hozzárendelésével. Az érintett engedélyeket, nyilvántartásba vételi okmányokat, mint
- az adóraktári engedélyeket (kizárólag bérfőzést végző adóraktári engedély kivételével),
- az egyszerűsített adóraktári engedélyeket,
- a jövedéki engedélyeket (kizárólag kenőolajjal végzett tevékenység kivételével),
- a bejegyzett kereskedői engedélyeket,
- a bejegyzett feladói engedélyeket,
- a tagállamba szállító kisüzemi bortermelői nyilvántartásba vételi okmányokat
a NAV február 13-án automatikusan kiegészíti. (NAV)
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.