2023. november 9. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 11. 09., 08:08

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Új BizniszPlusz Podcast!
Pataki Tamás: az egészségügyben nélkülözhetetlenné válhat a mesterséges intelligencia

Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

55 milliárd forintot hagytak a vendégek a turisztikai szálláshelyeken 2023 szeptemberében

2023 szeptemberében a turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) 1,4 millió vendég 3,4 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 9,4, a vendégéjszakáké 5,8 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál – jelentette a KSH.

Kiskereskedelem: nem hozott trendfordulót az ősz

2023. szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 7,8, naptárhatástól megtisztítva 7,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Kiskereskedelmi forgalom: az unió leggyengébbjei között a szeptemberi magyar adat

Az augusztusi 1,8 százalék után 2023 szeptemberében 2,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a kiskereskedelmi forgalom volumene az Európai Unióban.

Termőföldárak és bérleti díjak: friss adatsor a KSH-tól

2022-ben a szántó átlagára 2,1 millió forint volt hektáronként, egy hektár szántót 81 600 forintért lehetett bérbe venni – derül ki a statisztikai hivatal friss kiadványából.

Jákli Gergely: nukleáris minősítést kell szerezniük a Paks II. projektben részt vevő vállalkozásoknak

Ahhoz, hogy a hazai vállalkozások csatlakozni tudjanak a Paks II. projekthez, az exporttapasztalaton túl nukleáris minősítésre van szükség – hívta fel a figyelmet Jákli Gergely vezérigazgató a Joint Venture Szövetség rendezvényén.

Visszatértek a befektetők a budapesti ingatlanpiacra

Az ingatlanbefektetők 975 ezer forintos átlagos négyzetméteráron, 57 négyzetméteres lakásokat vásároltak a fővárosban, ami 56 millió forintos kiadást jelentett számukra a Duna House statisztikái alapján.

Januártól változik a napilapok forgalmának rögzítése az online pénztárgépeken

2024. január 1-től a napilapok értékesítésekor a vételárban az áfa 0 százalék. Az online pénztárgépi bizonylatokat jövőre már ennek megfelelően kell kiállítani.

VII. AGROPODIUM: Agrártudomány a mindennapokban, tudomány az agráriumban

A PRIMOM Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítő Alapítvány a Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézetével együttműködve agráripari szakmai és tudományos napot szervez, amelynek kísérőeseménye a helyi termékek kóstolója, bemutatója és vására.

Még két napig jelentkezhetnek a hazai startupok a Startup Világbajnokság elődöntőjére

November 10-én zárul a nevezés a Startup Világbajnokság budapesti fordulójára. A győztes eljuthat a San Francisco-i Startup vb döntőjére.

Vállalkozó Start II. Program: megkezdik a kiválasztottak értesítését

A Vállalkozó Start II. Program segítségével ezer egyéni vagy mikrovállalkozásnak minősülő társas vállalkozás jöhet létre idehaza, amely elősegíti az önfoglalkoztatóvá válást Magyarországon. A programra 6 milliárd forintot biztosít a kormány.

A budapesti kerékpárutak fejlesztésének felfüggesztését kéri az ÉVOSZ

„A fővárosi intézkedések miatt csökken a meghatározó közlekedési utak áteresztőképessége és nehezebbé válik a közlekedés.”

Kevés hazai építőipari cég épít a tudatos kommunikációra

Miközben az építési vállalkozók fontosnak tartják a tudatos kommunikációt, más iparágakhoz képest keveset tesznek érte – derül ki abból a felmérésből, amelyet az ÉVOSZ Média Tagozata végzett.

Közel négy órát okostelefonozik naponta a 8–15 éves „átlag magyar”

A 8–15 éves korosztály tagjai átlagosan napi 234 percet, azaz naponta csaknem 4 órát töltöttek 2022-ben az okostelefonjuk képernyője előtt – olvasható az NMHH évkönyvében.

Annyi talajvíz tűnik el évente, mint 7000 gízai nagy piramis térfogata

Az új kutatás során a felszín alatti vízterhelés, a víztartó rétegek kimerülése, a vízkitermelés, illetve a talajsüllyedés közötti összefüggéseket vizsgálták. A tudósok térképen is felvázolták a rémisztő eredményt, ami komoly és örökre szóló talajvíz veszteséget mutat.

Impact Works: ez a munkahelyi elégedettség 10-es toplistája

A munkahelyi elégedettséget meghatározó tényezők toplistáján meglepő a közösséghez és kommunikációhoz kapcsolódó elemek túlsúlya: szellemi munkavállalóknál tízből nyolc, a fizikai munkát végzőknél hat fontos elvárás ide sorolható. Az Impact Works két kutatást elemezve keresett válaszokat a munkaadói márkaépítés és stratégia kérdéseire.

Politikai reklámok: formálódik az új uniós rendelet

Az Európai Unió Tanácsának elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a politikai reklámtevékenység átláthatóságáról és célzásáról szóló rendelet fő politikai elemeiről.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS