2023. március 16. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 03. 16., 08:23

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Krisán László: „értjük, érezzük, megoldjuk”

Néhány nappal a legmagasabb kamarai elismerés, a Mercur Díj átvétele után Krisán László újabb elismerésben részesült: március 14-én a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki. A kitüntetést Orbán Viktor miniszterelnök előterjesztésére Novák Katalin köztársasági elnök adományozta a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatójának, akit ebből az alkalomból kérdeztünk.

Így készül a gazdaság a „védelmi és biztonsági eseményekre”

Hétfőn megjelent és kedden már hatályba is lépett a kormány rendelete „a nemzetgazdaság védelmi és biztonsági felkészítésének, mozgósításának, valamint a tartalékolás végrehajtásának szabályozásáról”.

Szerény teljesítménnyel indította az építőipar 2023-at

Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 3,6, a decemberihez képest 5,0 százalékkal csökkent januárban az építőipari termelés volumene – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Ipari termelés: mi van a januári lassulás „mögött”?

2023 januárjában az ipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 3,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a KSH közzétette a részletes adatokat is.

Előre ment az európai ipar januárban, nem hátra

A decemberi 0,6 százalékos visszaesés után 2023. januárban 1,0 százalékkal haladta meg az ipari termelés volumene az egy évvel korábbi szintet az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.

Szja-bevallás: mi maradt ki a NAV által elkészített tervezetből?

Az RSM Hungary szakértői összefoglalták, mire érdemes figyelni annak érdekében, hogy szja-bevallásunk hiánytalanul ki legyen töltve, és egyrészt elkerüljük az adókockázatot, másrészt minden jogszabály által biztosított adócsökkentési lehetőséggel éljünk.

Ingatlanok adózása 2023-ban: az utolsó kiskapu is bezárult az illetékfizetésnél

A 2023-as adócsomag jelentős változásokat hozott az ingatlanok adózása terén. Az általános forgalmi adó esetében könnyítésekkel is számolhatunk, az illetékek esetében ugyanakkor gyakorlatilag az utolsó kiskaput is bezárta a jogalkotó – olvasható a WTS Client friss blogbejegyzésében.

Mikor illetékmentes az alapítvány?

Az alapítványok sokáig teljes mentességet élveztek az illetékfizetési kötelezettségek alól. Ez azonban néhány éve megváltozott.

Dr. Molontay Patrik: Szeretnék a HumanFieldtől nyugdíjba menni

Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.

Elindult a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Az ellenőrök többek között fokozottan vizsgálják majd az étkezési tojás és az édesipari termékek forgalmazását, míg a Nébih laboratóriumában sonkákat, hidegkonyhai készítményeket, valamint tojásfestékeket vizsgálnak majd.

Tojásszövetség: nem szállna el a tojás ára, ha április végén vezetnék ki az árstopot

Húsvétra az árstopnak köszönhetően kiszámítható szinten, 90 forint körül alakulhat a tojás fogyasztói átlagára. Hiányra nem számítanak a piac szereplői, de a bevásárlással nem érdemes az utolsó napokig várni – derül ki az Agroinform.hu elemzéséből.

GKI: a keresetek tényleges növekedése jóval kisebb a havi adatok szerintinél

A kormány gazdaságfehérítő lépései miatt a kimutatott és a valós keresetek közötti különbség erőteljesen csökkent – mutat rá elemzésében a GKI.

2,4 százalékkal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon februárban

Februárban 2,4 százalékkal, 231 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon; a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének tagjai 9800 milliárd forintot kezeltek.

K&H: lakáshitel, babaváró, személyi kölcsön – miből mennyit vittek?

Továbbra is sokan hitelből finanszírozzák a céljaikat, és ehhez más pénzintézettől is készek hitelt felvenni, mint a számlavezető bankjuk – derül ki a K&H összefoglalójából.

Átadták az Év Szállodája elismeréseket

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) három év kihagyás után 2022 végén ismét meghirdette az Év Szállodája pályázatot a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai partnerségével. Az elismeréseket március 14-én adták át.

Trükköztek a munkaerő-kölcsönzők, 2,9 milliárdos költségvetési csalás a vád

Az elkövetők munkaerő-kölcsönző cégekkel kapcsolatos adó- és járulék-bevallási, illetve befizetési kötelezettség megszegésével a központi költségvetésnek 2,9 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak.

Ezzel az új eljárással megköthető a globális karbonkibocsátás fél százaléka

Brit kutatók rávilágítottak arra, hogy egy új szén-dioxid-kiválasztási eljárással a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy fél százalékát lehetne megkötni – a keletkezése pillanatában. Ez akkora jelentőségű, mint egy év alatt telepíteni egy Németország méretű erdőt.

Ilyen robotok mentik meg a csomagkiszállítást

Akkor az igény és akkorát fog még nőni pár éven belül, hogy arra már biztosan nincs elég ember – állítja a csomagkezelő robotikai megoldásokra specializálódott Plus One Robotics. Nem véletlen, hogy a cég újabb nagy sikerű befektetői kört zavart le.

Kit illet a szellemi alkotás tulajdonjoga, ha a mesterséges intelligencia hozza létre a művet?

A mesterséges intelligencia komoly alkotómunkára képes számos területen, ez pedig jogosan felveti a kérdést: kit tekintünk e művek megalkotójának, az MI által létrehozott művekhez fűződnek-e szerzői jogok, és ha igen, azok kiket illetnek? A kérdésekre a Deloitte szakértői válaszolnak.

Több mint egymillió forintos ösztöndíjra pályázhatnak a dizájnerek

Több mint egymillió forintos ösztöndíjra pályázhatnak a dizájnerek a Moholy-Nagy László Formatervezési pályázaton, amelyre április 3-ig várják a fiatal alkotók, tervezők és dizájnelméleti szakemberek jelentkezéseit.

Klímavédelem: az Európai Parlament megszavazta a 40 százalékos kibocsátás-csökkentést

Módosul a közös kötelezettségvállalási rendelet, hogy a tagállamokban csökkenjen a közlekedésből, épülethasználatból és mezőgazdaságból származó kibocsátás legnagyobb megengedett mennyisége.

Az EU gyorsítaná a földgáz kivezetését, Magyarország új gázerőműveket épít

Az Európai Bizottság javaslatot tett az uniós villamosenergia-piac szerkezetének reformjára, hogy felgyorsítsa a megújuló energiaforrások térnyerését és a földgáz kivezetését. Magyarország nem teljesen ezt az irányt követi.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS