Dr. Molontay Patrik: Szeretnék a HumanFieldtől nyugdíjba menni

Dr. Molontay Patrik: Szeretnék a HumanFieldtől nyugdíjba menni
Szerdahelyi Csaba  |  2023. 03. 14., 13:43

Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.

Dr. Molontay Patrik azt mondja magáról, nem ugrálós típus, nem véletlen, hogy szeret hosszú távra tervezni. A munkában nagyra értékeli az odaadást, a lelkiismeretességet, az elkötelezettséget – ezeket kollégáitól ugyanúgy elvárja, mint saját magától. Az összpontosítás híve, korábban önkéntes alapon jógát oktatott. Ha az is érdekli, hogy Patrik mire sajnálja az idejét, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 464. interjújában.

– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Az elmúlt 10 évben a HumanField-nek köszönhetően rengeteg pozitív élményt, sikert és örömöt éltem meg. Számos mély emberi és szakmai kapcsolatot, de még barátságokat is kötöttem kollégák és megbízók közül egyaránt. Így nehéz dolgom lenne megjelölni, hogy mit tartok eddigi karrierem második legnagyobb csúcspontjának. Azonban azt, hogy mi az első, arra gondolkodás nélkül rávágom: a HumanField abszolút piacvezetővé válása. Sikerült 10 év alatt egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból az ország elsőszámú fejvadászcégét felépíteni.

– Milyen távra tervez?

– Abszolút hosszú távra, nem vagyok ugrálós típus, szeretnék a HumanFieldtől nyugdíjba menni.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Szeretném belátható időn belül elérni, hogy cégünk ne csak a fejvadászcégek között, hanem a teljes közvetítői szektorban az első legyen.

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nem tudok egyetlen személyt kiemelni, nagyon sok olyan emberrel találkoztam akár a tanulmányaim, akár a szakmai pályafutásom alatt, akik inspiráltak és akiktől egy-egy fontos gondolatot magammal vittem és beépítettem a vezetői krédómba.

– Mivel motiválja a kollégáit?

– Igyekszem a lehető leginkább jó példával szolgálni elöttük: szakmai felkészültségben, odaadásban, lelkiismeretességben, elkötelezettségben, munkabírásban. Szerintem egy hiteles vezető tud csak hosszú távon motiváló lenni.

– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Jól érzem magam a saját szakmámban, így maradnék a kaptafánál.

– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Csak a stratégai partnerkapcsolatokban hiszek, amikor mindkét fél többet kap, mint ami papíron járna. Keresem és nagyon megbecsülöm azokat az ügyfeleket, akik hasonló értékrendet vallanak.

– Mire sajnálja az idejét?

– Az adminisztrációt kevéssé szeretem, a felesleges és bürokratikus ügyintézés pedig kifejezetten dühít.

– Mivel lehet felbosszantani?

– Amikor valakiből hiányzik a méltányosság.

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Vállaltam korábban is: jógát oktattam önkéntes alapon, ha időm engedné, akkor ezt szívesen folytatnám.

– Mire nem sajnálja a pénzt?

– Az egészségre.

– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A sport és a friss hegyi vagy vízparti levegő.

(Fotók: HumanField)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS