2022. február 1. – Információk, hírek vállalkozóknak

2022. 02. 01., 07:38

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Könnyebben elérhetők a fejlesztési adókedvezmények

2022. január 1-jétől a kisvállalkozások – köztük a mikrovállalkozások is – 50 millió forint, a középvállalkozások pedig 100 millió forintnyi beruházással szerezhetnek fejlesztési adókedvezményt, melynek hatására fizetendő társasági adójuk akár 1,8 százalékos szintre csökkenhet a beruházást követő 13 adóéven keresztül.

Megközelíthetik az egymilliárd forintot a hétvégi viharkárok

Megközelíthetik az egymilliárd forintot a hétvégi viharok miatti károk az előzetes adatok alapján; a biztosítók további kárbejelentésekre számítanak.

2021 végén is szárnyaltak az ipari árak

2021 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 22,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

„Valószínű” az élelmiszerek további drágulása

Óvatos bizakodással kezdi az évet a magyar élelmiszer- és mezőgazdaság – mondták a Takarékbank és a Magyar Bankholding elemzői.

Árfixálás nélkül 509 forintba kerülne a benzin és 525 forintba a gázolaj

Jelentősen emelkedik a benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi ára február 2-án.

Első becslés: 5,2 százalékkal nőtt a GDP 2021-ben az Európai Unióban

A harmadik negyedévi 4,1 százalék után 2021 utolsó negyedévében 4,8 százalékkal nőtt a GDP éves összevetésben az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.

Innovációs központot hoznak létre Baranyában

A helyi kis- és közepes vállalkozásoknak bemutatkozási lehetőséget biztosító innovációs központ létrehozásáról írt alá együttműködési megállapodást a Baranyai Megyei Önkormányzat, a Pécsi Tudományegyetem, a megyei gazdaságfejlesztő társaság és az iparkamara hétfőn.

Palkovics miniszter hangján szólalt meg a szuperszámítógép

Átadták az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az OTP Bank együttműködésével megvalósult szuperszámítógép hardverének első, önállóan működő egységét; a gép Palkovics László innovációs és technológiai miniszter hangján szólalt meg az OTP Bank székházában.

Másfél milliárd forint támogatást kap a Gyermelyi Zrt. új gabonatároló rendszer építéséhez

Mintegy 3 milliárd forintból 40 ezer tonnás gabonatároló rendszert épít a Gyermelyi Zrt., a beruházáshoz nyújtott másfél milliárd forintos vissza nem térítendő, 20 százalékban uniós támogatásról szóló okiratot Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára adta át a cég székhelyén Tóth Bélának, a Gyermelyi Zrt. elnökének.

GKI: mintegy 883 ezer lakás újulhat meg az év végéig

A háztartások 5,9 százaléka biztosan, 16,7 százaléka valószínűleg nagyobb összeget fog költeni lakóingatlanára a következő egy évben, amennyiben ezek a tervek mind megvalósulnak, akkor mintegy 883 ezer lakáson végezhetnek el kisebb-nagyobb munkálatokat 2022 végéig.

A békéltető eljárások 19 százaléka zárult megegyezéssel 2021-ben

Az eljárásokon kívüli megállapodásokat, a visszavont kérelmeket is ideértve a megkeresések közel harmada a vásárlók megelégedésére megoldódott.

Több mint 260 ezren végezték el az ingyenes digitális készségfejlesztő tanfolyamokat

Több mint 260 ezren vettek részt azokon az ingyenes digitális készségfejlesztő tanfolyamokon, amelyek a Széchenyi 2020 programból, teljes egészében uniós támogatással 22,9 milliárd forintból valósultak meg.

Mit tesznek a magyar cégek a klímakatasztrófa árnyékában?

Bár jobban figyelnek a fenntarthatóságra a magyar nagyvállalatok, még mindig masszív kisebbségben vannak a környezettudatos cégek – derül ki a K&H Bank felméréséből. A múlt év utolsó negyedében megkérdezett cégek 31 százalékának volt saját fenntarthatósági stratégiája, egy évvel korábban ez mindössze a 15 százalékukra volt igaz.

Március végéig lehet pályázni a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra

Idén második alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb ipari célgép versenyét, amelyre az egészen egyszerű géptől a korszerű technológiákon át az Ipar 4.0 szempontjainak megfelelő célgépekkel is várják a nevezéseket.

Jobban bíznak a webshopokban a magyar vásárlók

Drasztikusan megerősödött az online kereskedelem a pandémiás időszakban és egyelőre nincs megállás. A járvány kirobbanását követően érezhető volt a hirtelen megnövekedett igény a webshopok iránt: a 2021-es adatokat összevetve a koronavírus előtti időszakkal több mint ötszörösére nőtt az e-kereskedelem forgalma.

Átvezetési és kiutalási kérelem – Így helyes a kitöltés

Az ATVUT17. számú kérelmen az adószámla valamely adónemén mutatkozó valós túlfizetés, valamint a végleges határozattal az adózó javára megállapított összeg más adónemre átvezetését és/vagy kiutalását lehet kérni a NAV-tól.

Az ízletes rizike lett az év gombája

Mindenképpen érdemes szélesíteni a palettát, és kipróbálni a konyhában a vadontermő gombafajokat is, amilyen például az ízletes rizike.

Az IT működést is elérte az automatizáció

Az élenjáró IT vezetők arra törekednek, hogy alapjaiban reformálják meg szervezetük működését. Ennek legfőbb eszköze az ismétlődő, manuális rutinok és folyamatok azonosításával az operatív feladatok újratervezése és automatizálása.

Fellélegezhetnek idén a turizmusban dolgozók?

Jelentős áttörést jeleznek előre az ENSZ Turisztikai Világszervezetének legfrissebb adatai: a szakértői várakozások a tavalyi 4 százalékos növekedést követően 2022-re már a globális turizmus átlagosan 55 százalékos növekedését vetítik előre.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS