Március végéig lehet pályázni a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra

Március végéig lehet pályázni a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra
2022. 01. 31., 13:41

Idén második alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb ipari célgép versenyét, amelyre az egészen egyszerű géptől a korszerű technológiákon át az Ipar 4.0 szempontjainak megfelelő célgépekkel is várják a nevezéseket.

2022-ben is lehet pályázni a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra, amelynek célja, hogy a hazai termelő- és szolgáltató vállalatok megismerjék a hazai gépgyártás egyedi felhasználási célra készülő gépeit. Az pályázók rajzzal, prototípussal, modellel vagy kész konstrukcióval nevezhetnek. A lényeg, hogy a pályázatban szereplő célgép az elmúlt 2-3 évben készült, modern ipari gép, berendezés és piacképes termék legyen, vagy az válhasson belőle.

Egyaránt célgépnek hívunk egy fazekas korongozógépet és célgépnek hívunk egy robottal, képfelismerő rendszerrel ellátott autóipari gyártósort. A verseny egyediségét éppen ez adja: bár ezek a szerkezetek különbözőek, mégis közös bennük, hogy minden gépet azért készítették, hogy az anyagmozgatási, szerelési, mérési vagy gyártási folyamatok gyorsabban, hatékonyabban, automatizáltabban és hiba nélkül valósuljanak meg.

Sipos Sándor, az ország legnagyobb ipari célgép versenyének ötletgazdája, a szervező Chemplex Kft. tulajdonosa arra hívja fel a figyelmet, hogy napjainkban kevés olyan fórum van, ahol ez a jelentős gazdasági potenciállal bíró ágazat szerepet kap, holott nemzetgazdasági súlya kiemelkedő.

„A visszajelzések alapján abszolút sikernek éltük meg tavaly az első Magyar Ipari Célgép Nagydíjat. Öröm volt hallani, hogy a pályázók közül többen is arról számoltak be, hogy a gépeik iránt fokozottan érdeklődtek, tehát a nevezésük üzletileg is megtérült. Reméljük, hogy 2022-ben sem lesz ez másként, és a versennyel újabb lendületet adhatunk az ágazati szereplőknek” – mondta Sipos Sándor.

Dr. Bárdos Krisztina, a társszervező Gépipari Tudományos Egyesület ügyvezetője elmondta, hogy a célgépeknek a gazdasági élet szinte minden területén helye van, a gépgyártásnak ez a szegmense nagyon komoly fejlesztési potenciállal bír.

„A gépiparban általános fejlesztési kihívások közül meghatározó a komplexebb termékek, folyamatok és értékalapú hálózatok létrehozása, illetve a globálisan integrált beszállítói hálózatokba magasabb szinten történő becsatlakozás – éppen ez utóbbit alakítja át jelentősen a pandémia és a digitalizáció. A modern célgépek gyártóinak, tervezőinek felkarolásával a hazai iparvállatokat tudjuk segíteni abban, hogy modern berendezésekkel előrébb léphessenek a digitális átalakulás útján. Ugyanez a tendencia nemzetközi szinten is: a technológiai fejlődés az automatizálás új korszakát hozta el, az ipar 5.0 előtérbe kerül, miközben paradox módon jellemző a komplex gyártási rendszerek egyszerűsödése”.

A pályázat, amivel csak nyerni lehet

A Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2022 versenyre történő nevezéssel csak nyerni lehet: új piaci lehetőségek nyílnak, a célgépközösség tagjai megismerik egymást, gépgyártóként a nevezők szakmai elismerést szerezhetnek, ami hosszú távra fémjelzi a munkájukat és emeli a versenyben nevezett célgép értékét. A pályaműveket nem csak Magyarországon, hanem külföldön is megismerhették: tavaly lehetőség nyílt a Külgazdasági Attaséi Hálózat előtti bemutatkozásra is.

A 2021-ben indított programon 74 célgépgyártó indult, a verseny szakmai nappal egybekötött díjátadó rendezvényén 150 résztvevőt regisztráltak. A versenyt meghatározó iparvállalati szponzorok, minisztériumok, KKV-k is támogatták.

A zsűri 2022-ben 6 kategóriában jelöl meg szakmai díjazottakat:

gyártáselőkészítés gépei: alapanyag- és nyersanyagfeldolgozás;
gyártógépek, rész- vagy készterméket előállító gépek;
termék kiadagolás, beadagolás vagy csomagolás gépei;
teljes gyártósorok, üzemi-, kisüzemi technológiák;
kísérleti, laboratóriumi berendezések, mérőeszközök, tesztpadok, tesztberendezések;
anyagmozgatás, anyagtárolás gépei.

A 2022-es pályázók bemutatkozhatnak az Ipar Napjai és MACH-TECH szakkiállításon a Magyar Ipari Célgép Nagydíj standján. A kategóriák nyertes pályaműveit emblémával is díjazzák, amely használható a kommunikációban és a gépre is kihelyezhető.

A közönségtől legtöbb szavazatot elnyerő pályamű tulajdonosa(i) számára 1.000.000 forint értékű hajtástechnikai beszerzési keret nyílik meg a CHEMPLEX Kft. jóvoltából.

Pályázni 2022. március 31-ig lehet. További információk a gepedvanhozza.hu oldalon, a verseny hivatalos honlapján érhetők el.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-13 20:13:00
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.