Fellélegezhetnek idén a turizmusban dolgozók?

2022. 01. 31., 10:43

Jelentős áttörést jeleznek előre az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) legfrissebb adatai: a szakértői várakozások a tavalyi 4 százalékos növekedést követően 2022-re már a globális turizmus átlagosan 55 százalékos növekedését vetítik előre. Bár az idénre előrejelzett 645 millió turistaérkezés továbbra is kevesebb mint fele a koronavírus-járvány kitörését megelőző évben, 2019-ben mért közel 1,5 milliárdos értéknek, az év folyamán mindenképpen megugró turistaforgalom, ezzel együtt pedig lendületes szállodai keresletélénkülés várható.

Az Európai Unió Tanácsa már februártól jelentősen lazít az utazási korlátozásokon azzal, hogy azokat az egyes utazók védettségéhez kötik. A második negyedévben további liberalizáció várható a közösségben, a korlátozások nagymértékű enyhítéséhez, helyenként teljes felszámolásához pedig más kontinensek országai is csatlakoznak majd.

Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnökének múlt heti bejelentése alapján Dánia lesz az első uniós ország, amely már február 1-étől teljesen eltöröli a COVID-19 kapcsán bevezetett korlátozásokat. Globális szinten ez a folyamat természetesen még hosszú időt vehet majd időbe, az utoljára enyhítő szereplők az Ázsia-Óceánia térség országai lehetnek, ez viszont majd alapvetően hozzájárul az utazói bizalom helyreállásához.

„Nemzetközi szinten a turistaérkezések száma idén a konzervatív várakozások szerint is eléri a 645 milliós szintet, 2023-ban pedig ismét átlépheti az egymilliárdos határt is – hangsúlyozza Takács Márton, a Moore Hungary Hotel és Turizmus tanácsadási üzletágának vezetője. – 2022-ben az utazási hajlandóság helyreállásának első számú katalizátora az egyes országok utazási korlátozásainak nagymértékű lazítása lesz. A 2019-ben tapasztalt 1,5 milliárdos szint elérésére azonban még legalább két évet kell majd várni: az UNWTO által megkérdezett szakértők 64 százaléka ezt leghamarabb 2024-ben látja reálisnak. A gyorsabb növekedést jelenleg számos tényező korlátozza, köztük a kihívásokkal küzdő gazdasági környezet, így a világszerte megugró infláció is.”

Magyarországi hatások

„A most kialakuló, az utazási korlátozásokat fokozatosan feloldó nemzetközi turisztikai környezet Magyarországra is egyértelmű hatást gyakorol majd: nagymértékű javulásra számítunk elsődlegesen a budapesti szállodapiac, de a külföldi vendégforgalmat is bonyolító vidéki szállodák teljesítményében is. A 2019-es hotelpiaci csúcsteljesítményektől ugyan még távol leszünk, ám a piaci szereplők az idei évnek már indokolt optimizmussal vághatnak neki” – tette hozzá a Moore Hungary szakértője.

Tavaly éles kettősség alakult ki a hazai hotelpiacon: míg a vidéki szállodák az év első felében még a lezárásokkal terhelt időszakokban is kiemelkedő, a nyári szezonban pedig rekordteljesítményt értek el, addig a budapesti szállodák a piaci adatok szerint csak a nyár végétől kezdtek magukra találni. A javuló nemzetközi környezet és az utazási korlátozások további könnyítése most teremt esélyt arra, hogy ez a kettősség végre sokat halványuljon.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-11-28 17:10:00
Lezárult a NAV KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00035 számú, „Adóügyi igazgatási eljárások egyszerűsítése, adminisztratív terhek csökkentése” elnevezésű kiemelt projektje, amelyben a hivatal 2018. és 2023. között több ütemben, összesen 9,331 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással és 5,317 milliárd forint saját forrással fejlesztette elektronikus szolgáltatásait.
2023-11-28 15:40:00
„Ezek a városok a legkiemelkedőbb példái annak, hogy a városok a lakosságuk javát szem előtt tartva miként állíthatják szolgálatukba az innovációt a városi terek átalakítására, valamint a demográfiai és gazdasági kihívások kezelésére.”

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS