2025 márciusában a turisztikai szálláshelyeken 1,1 millió vendég közel 2,7 millió vendégéjszakát töltött el; a szálláshelyek bruttó bevétele meghaladta a 69 milliárd forintot – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1 millió vendég közel 2,7 millió vendégéjszakát töltött el; a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal maradt az egy évvel korábbitól. A visszaesés magyarázata, hogy a nagypéntek és húsvét idén teljes egészében áprilisra esett (2024-ben húsvét vasárnap március 31-én volt), a tavalyi bázist erősítette a péntekre eső március 15-e miatt egy hosszú hétvége is. Az ezeket a hatásokat figyelembe vevő szezonális kiigazítás alapján a vendégek száma 8,4, a vendégéjszakáké 5,6 százalékkal emelkedett 2024 márciusához képest. A vendégek 73 százaléka érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, ahol a számuk nem változott az előző évihez képest. A magán- és egyéb szálláshelyeken 4,0 százalékkal kevesebb vendéget regisztráltak, mint egy évvel korábban
A belföldi vendégek száma 7,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 13 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos havinál. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a belföldi vendégek száma 4,5, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,9 százalékkal bővült 2024 márciusához képest. Az 548 ezer belföldi vendég közel 1,2 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 419 ezer vendéget és 885 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbi vendégek 83 százalékát a szállodák fogadták, ahol számuk nem változott az egy évvel korábbihoz képest. A magán- és egyéb szálláshelyek belföldi vendégeinek száma 19 százalékkal elmaradt a 2024. márciusitól. A belföldi vendégek száma az előző év azonos hónapjához képest mindegyik turisztikai térségben2 csökkent, a legnagyobb mértékben a Sopron–Fertő térségben (23 százalékkal). Budapesten 9,6 százalékkal nagyobb, a Balatonnál 8,1 százalékkal kisebb volt a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma.
A külföldi vendégek száma 5,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a külföldi vendégek száma 23, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 16 százalékkal nőtt 2024 márciusához képest. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 601 ezer külföldi vendég 1,5 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 416 ezer vendéget és mintegy 1,1 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. Utóbbi vendégek 87 százalékát a szállodák fogadták, ahol számuk 3,4 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyek külföldi vendégeinek száma 10 százalékkal meghaladta a 2024. márciusit. A külföldi vendégek száma az előző év azonos hónapjához viszonyítva a legerőteljesebben (34 százalékkal) a Pécs–Villány turisztikai térségben emelkedett, a leginkább pedig (18 százalékkal) a Mátra–Bükk térségben csökkent. Budapesten 9,6 százalékkal nőtt, a Balatonnál 15 százalékkal csökkent a turisztikai szálláshelyekre érkezett külföldi vendégek száma.
A hónap folyamán 20 797 turisztikai szálláshely, ezen belül 2179 kereskedelmi, illetve 18 618 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 919 szálloda és 930 panzió volt nyitva március egy részében vagy egészében.
A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 69,1 milliárd forint volt, folyó áron 6,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Széchenyi Pihenőkártyával az előző év azonos hónapjához viszonyítva folyó áron 12 százalékkal kevesebbet, mintegy 2,3 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken.
2025. január–márciusban az előző év azonos időszakához képest a turisztikai szálláshelyeken 8,4 százalékkal több, összesen közel 3,2 millió vendéget regisztráltak. A belföldi vendégek száma 0,7, a külföldieké 16 százalékkal emelkedett. (KSH)
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.