Az Egyensúly Intézet 2025-ös Településindexének legfontosabb megállapításai rávilágítanak a főváros vonzerejének csökkenésére, a Balaton térségének erősödésére, valamint a települések közötti regionális különbségekre.
Az Egyensúly Intézet adatalapú Településindexet hozott létre tavaly, amely segíti a magyarországi települések fejlettségének és fejlődési pályájának megértését. A 2025-ös indexben 3155 hazai település és 23 budapesti kerület összesen több, mint 360 ezer adatát elemzik 53 indikátor alapján – olvasható a vosz.hu-n.
A 2025-ös Településindex legjobban szereplő települései kategóriánként:
Budapesti kerületek:
Vármegyeszékhelyek:
15 000 fő feletti városok:
Kisvárosok és nagyobb községek (5001–15 000 fő):
Kistelepülések (5000 fő alatt):
A Településindex teljes riportja ITT érhető el.
Az index a kkv-k számára is hasznos lehet a döntéshozatalnál. Az ingyenes Alapverzió segítségével megismerhetik a települések rangsorát, indexpontszámaikat, valamint a 2014-hez képest bekövetkezett változásokat. Az interaktív térképeken településtípusra és egyedi településekre is lehet szűrni, így összehasonlíthatják saját lakóhelyüket más településekkel. Akiket nem csak a számok érdeklik, hanem felhasználásukkal a jövőt is tervezni akarják, azoknak a Településindex Prémium verzióját ajánlják. Ebben minden mutató összehasonlítható, az adatalapú kalkulátor segítségével pedig modellezhető, hogyan változhat az adott település sorsa egy-egy beavatkozás hatására.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.