Egy grandiózus naperőmű űrbe telepítése, majd az általa gyűjtött, korlátlan mennyiségű, tiszta energia vezeték nélküli továbbítása mára reális tervvé vált – vallja a cég, ami világelső áttörést jelentett be a kulcsfontosságú technológia kifejlesztésében.
A Space Solar tükrökből és napelemekből álló hatalmas rendszer Föld körüli pályára állításával lehet képes megoldani az űrben termelt, de a Földre továbbított és ott is hasznosított napenergia kérdését. A vállalat műholdra építené a vezeték nélküli energiaátvitelre szolgáló, 360 fokos energiaátviteli megoldást.
„A világ első 360 fokos vezeték nélküli energiaátvitelének bemutatásával nemcsak a saját képességeinket fejlesztjük, hanem megalapozzuk a jövő generációinak fényesebb, tisztább jövőjét is” – idézi a Recharge a brit vállalat társ-vezérigazgatója. Martin Soltau arra alapozza a koncepciót, hogy a napenergia sokkal hatékonyabban gyűjthető az űrben, mivel a műholdak szinte folyamatosan hozzáférnek a napfényhez. Ez a megközelítés napjainkban azért fontos, mert a napenergia-megoldásokat ellenző lobbi egyre erőteljesebben igyekszik hangsúlyozni, hogy a földi termelést túlságosan korlátozzák az időjárási körülmények, a napszakok és az évszakok.
A Föld körüli pályán befogott napenergia lehetősége régóta izgatja a tudósok fantáziáját, ám hiába készültek egészen életképes tervek a szerkezet és a műholdak felépítésére, hiszen a fellövésre és a telepítésre sem technológiai, sem anyagi értelemben nem volt felkészülve az emberiség. Nos, ez változott meg az utóbbi pár évben, a magánűripart forradalmasító SpaceX és az általa elindított fejlesztési hullám segítségével.
Napjainkban már messze nem annyira költséges hasznos terhet vinni az Föld körüli pályára, mint néhány évtizeddel ezelőtt, amikor az űripar kizárólagos urai nagy gazdasági erővel rendelkező államok ügynökségei voltak. Az általuk alkalmazott technológiák korszerűtlen elvek alapján működtek (lsd.: egyszer használható rakéták), de a versenyt és a profitot szomjazó magánvállalatok elindították a hazatérő űrrakéták reneszánszát, ami jóval olcsóbbá tette az űrlogisztikát és az űrutazást. Nem véletlen, hogy Soltau cége éppen az úttörő SpaceX-szel kezdett tárgyalásokba a grandiózus napelem pályára állításáról.
Az olcsón fellőhető és üzemeltethető műholdak megjelenése éppen egybeesik az energia műholdról Földre történő sugárzására szolgáló technológia áttörésével. Ez utóbbit eddig csak tudományos kutatások keretében sikerült megvalósítani, de a Space Solar egy egykilométeres szatellit szerkezet kifejlesztésével, könnyű napelemekkel és óriási tükrökkel képes lehet a napfény kereskedelmi szintű, koncentrált továbbítására is.
A megtermelt villamosenergiát nagyfrekvenciás rádióhullámokká alakítanák át, amivel gigawatt nagyságrendű energiát lehetne sugározni a Föld egy rögzített pontján lévő vevőantennára. Az áttörést a Space Solar HARRIER (képünkön) nevű kísérleti eszközével bizonyították.
„A HARRIER technológia lehetővé teszi az energia minden irányba történő átvitelét, mozgó alkatrészek nélkül, ami páratlan megbízhatóságot és teljesítményt biztosít” – állítja a Space Solar közleménye, amely szerint „mostanra lezárult a HARRIER sikeres tesztkampánya is”, a belfasti Queen's Egyetemen, ahol bebizonyították a vezeték nélküli energiaellátás „innovatív képességeit”.
„Ez a sikeres teszt igazán fontos mérföldkő az űrből származó napenergia megvalósítása felé vezető úton. A biztonságos, vezeték nélküli, 360 fokos energiaátvitel megváltoztatja a játékszabályokat, és bizonyítja az Egyesült Királyság vezető szerepét ebben az új energetikai forradalomban, ami a szó szoros értelmében fordítja az űr erejét a földi élet javára” – ünnepelte az eredményeket Paul Bate, a projektet támogató Egyesült Királyság Űrügynökségének vezérigazgatója.
Gábor János
Főoldali kép: Space Solar
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.