Április 1-jétől változik Romániában a szponzorációs törvény. Azt követően már csak az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszerében szereplő civil szervezetek, egyházak támogatását írhatják le az adóból a cégek.
A szigorítással valószínűleg a civil szervezetek háza táján próbál rendet tenni a román kormány – mondta a Krónikának Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő.
Sok alapítvány, egyesület elhanyagolja az ügyvitelt, például nem újítják meg az elnök lejárt mandátumát, vagy nem szervezik meg a tisztújító ülést.
A gazdasági szakember azt tanácsolja a civileknek, hogy még a törvény módosítása előtt pótolják a hiányosságokat, különben nem kerülhetnek be az adóhatóság regiszterébe, és nem kérhetnek adóból leírható támogatást a vállalkozóktól.
A jövedelemadót fizető cégek az üzleti forgalmuk 0,5 százalékát ajánlhatják fel szponzorációként, ám ez az összeg nem haladhatja meg a jövedelemadójuk 20 százalékát. A mikrovállalkozások forgalmi adót fizetnek, ennek a 20 százalékával támogathatják a civileket, egyházakat.
Az április 1-jétől életbe lépő törvénymódosítás eltörli a jelenleg érvényben levő korlátozást, hogy a mikrovállalatok csak olyan szervezetet támogathatnak, melynek van bejegyzett szociális tevékenysége.
Debreczeni kiszámolta, hogy a vállalkozások hatalmas összegeket ajánlhatnak fel a civileknek, hiszen csak Kovászna megyében a tavaly 60 milliárd lejes forgalmat bonyolítottak a cégek, ennek a 0,5 százaléka 30 millió lej, vagyis ekkora lehet a háromszéki szponzorációs alap.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.