A romániai adórendszer kiszámíthatatlanságáról sokat elárul, hogy az elmúlt közel négy év során negyvenszer módosult az adótörvénykönyv. A folyamatos változások tervezhetetlenné teszik a romániai üzleti életet.
Három és fél év alatt negyven alkalommal módosították a romániai adótörvénykönyvet, holott a jogszabály kimondja: az előreláthatóság elve alapján év közben nem lehet új adót bevezetni, vagy a meglevőt módosítani – írja a Krónika.
Debreczeni László adószakértő szerint a folyamatos változások kiszámíthatatlanná teszik a romániai üzleti életet.
A sepsiszentgyörgyi szakember elmondta: jól illusztrálja az európai állapotokat, hogy az adóváltozásokról szóló beszámolók során egy konferencián a ciprusi előadó bemutatott egy fehér papírlapot, ezáltal példázva, hogy a szigetországban az elmúlt két évben egyetlen módosítás sem volt.
Ehhez képest Debreczeni László összesítése szerint a 2016 elején hatályba lépett romániai adótörvénykönyvet még a gyakorlatba ültetése előtt négy alkalommal módosították, majd három év alatt 39 változást hajtottak véggre a jogszabályon, ebből 15-öt az utóbbi egy évben.
Havonta akár többször is változott a jogszabály, mindez olyan körülmények közepette, hogy a változások nagy része rögtön életbe lépett, vagy a legjobb esetben is a következő hónap elejétől.
Románia az adóügyi digitalizáció terén sem áll jobban. Bár 2013-ban 70 millió eurós hitelszerződést kötöttek a hatóságok, hogy fejlesszék az adóhivatal informatikai rendszerét, ebből 18 millió eurót költöttek el, ennek egy részét tanácsadásra, kevesebb, mint felét valós fejlesztésre, az IT-infrastruktúra kiépítésére.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.