A román Országos Diáktanács azt kéri a pénzügyi, az oktatási, a belügy- és az igazságügyi minisztériumtól, hozzanak meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy garantálják, a tanárok minden magánóra után adóznak.
A magánórák ma már igazi iparágnak minősülnek, amelyet azonban senki nem tart ellenőrzés alatt, ezért kormányzati fellépést vár az Országos Diáktanács – írja a Krónika.
2020 szeptemberében az oktatási minisztérium olyan jelentést hozott nyilvánosságra, amely szerint a 8. osztályos diákok 47 százaléka, a 12. osztályosoknak pedig a 42 százaléka jár rendszeresen magánórákra. A megkérdezett diákok 6 százaléka napi rendszerességgel vesz részt ilyen jellegű felkészítőkön, 16 százalék pedig heti 2–3 alkalommal.
A diáktanács adatai szerint 2019-ben alig 4135 romániai tanár adóbevallásában szerepelt magánórákból származó bevétel, a bevallott jövedelmek összege pedig 35 millió lejre rúgott. Ha ezt összevetjük azzal, hogy az országban 172 600 pedagógus tevékenykedik, kiderül, hogy alig 2,39 százalékuk tart magánórákat, ami a diákok szerint nem reális.
„Nem hunyhatunk szemet a tanügyi rendszerben zajló korrupció fölött. A jövedelmek be nem vallása adócsalásnak minősül” – idézi a közlemény Rareş Voicut, az Országos Diáktanács elnökét.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.