Tavaly 456 millió eurós kiesést okozott a hamisított áruk piaci jelenléte Szlovákiában, ez a vizsgált ágazatok értékesítéseinek a 12 százalékát teszi ki.
„A felméréseink szerint a hamisítás miatt a jogszerűen működő gyártókat is hatalmas veszteség éri. A hamis termékek vásárlásával Szlovákiában fejenként évente átlagosan 84 eurós kárt okozunk a gyártóknak” – nyilatkozta Matúš Medvec, a besztercebányai székhelyű Iparjogvédelmi Hivatal elnöke.
Az Új Szó cikke szerint a legnagyobb érvágást a ruházat, a lábbelik és a kozmetikai termékek gyártói, illetve forgalmazói szenvedték el.
Az Iparjogvédelmi Hivatal elnöke szerint arról sem szabadna megfeledkeznünk, hogy a hatalmas gazdasági károk mellett a hamisított termékek az emberi egészségre is veszélyt jelentenek, hiszen nem esnek át a szükséges bevizsgálási folyamatokon.
„Az egészségügyi kockázatokra azért is különösen érdemes odafigyelni, mivel az élelmiszerek közül az egyik leggyakrabban hamisított terméknek a babatápszer számít”– tette hozzá Medvec.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.