Nagyot hajráztak az önkéntes pénztárak 2023 végén

2024. 02. 07., 17:10

Nagyot hajráztak az önkéntes pénztárak 2023 negyedik negyedében, így – az év közben tapasztalt tendenciát folytatva – mind az összesített taglétszám, mind a tagi és munkáltatói befizetések, mind pedig a vagyon tekintetében jelentős plusszal zártak 2022-höz képest.

Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak összesített vagyona 2023-ban 2 ezer milliárd forint közelébe emelkedett, ami éves összevetésben mintegy 350 milliárd forintos, azaz több mint 21 százalékos növekedést jelent. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) friss szektorelemzése alapján az összesített taglétszám – döntően az egészségpénztárak létszámgyarapodásának köszönhetően – 2,08 millió fő fölé nőtt.

A munkáltatók nyugdíjpénztári befizetései elérték a 2018-as szintet

Az elmúlt év negyedik negyedében is folytatódott az önkéntes nyugdíjpénztárakban kezelt összesített vagyon növekedése, így az év egészét tekintve – 21 százalékot meghaladó emelkedéssel – új csúcson, 1,9 milliárd forint felett állt ez a mutató.

A vagyon tempós gyarapodása alapvetően a munkáltatói befizetések és a pénztári hozamok látványos javulásának köszönhető, de a nyugdíjpénztári tagok befizetései is hozzájárultak ehhez.

A pénztárak csak a negyedik negyedévben 6,58 százalék becsült hozamot értek el, az egész esztendőre becsült 17,38 százalékos átlagos érték pedig már szinte teljes egészében képes volt a tavalyi infláció ellensúlyozására, ráadásul a legtöbb portfólió ennél is jobban, bőven 20 százalék felett teljesített.

A nyugdíjpénztári tagok befizetései az év folyamán 83,8 milliárd forintot tettek ki. Ez a 2022-es értéket ugyan csak 2,6 százalékkal múlja felül, de az utolsó negyedév év/év növekménye megközelítette a 8 százalékot, ami komoly eredmény az egy évvel korábban mért csökkenést követően. A munkáltatók 2023-bann közel 13 százalékkal növelték befizetéseiket, így hozzájárulásuk a nyugdíjpénztári bevételeken belül immár eléri a 35 százalékot, ami az utóbbi öt év legmagasabb arányának számít.

A befizetések és a hozamok növekedése miatt nem csak a pénztárakban kezelt teljes vagyon, hanem az egy főre jutó átlagos vagyon nagysága is új csúcsot ért el: az esztendő végére ez meghaladta az 1,8 millió forintot, több mint 23 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbit.

„Tavaly a munkáltatói befizetések gyakorlatilag elérték a 2018-as, vagyis az utolsó, a munkaadókat kedvezőtlenül érintő adóváltozások előtti szintet, ezzel párhuzamosan pedig a pénztártagok öngondoskodásával együtt számított éves befizetések összege az eddigi legmagasabb szintjét érte el. Szintén rendkívül fontos eredmény, hogy tíz év alatt megduplázódtak a nyugdíjpénztári megtakarítások, a hozamok terén pedig 2023-ban a vártnál gyorsabban történt meg a várva-várt pozitív korrekció, így a pénztárak is hamarabb tudták ledolgozni az elmúlt időszak összgazdasági nehézségeit” – emelte ki Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke.

Ötvenezerrel nőtt az egészségpénztárak segítségével öngondoskodók száma

Az önkéntes egészségpénztárakban kitartóan folytatódott a létszámnövekedés, az elmúlt év végén már közel 1,04 millió főt számlált a tagság, vagyis 2023 során több mint ötvenezerrel gyarapodott a pénztártagok száma.

Az egészségpénztárakban kezelt összesített megtakarítás a negyedik negyedév végére meghaladta a 81,6 milliárd forintot, ami az egy évvel korábbinál közel 16 százalékkal magasabb értéket jelent. Ez a látványos bővülés elsősorban annak köszönhető, hogy a pénztártagok közel 20 százalékkal növelték befizetéseiket, miközben a munkáltatók több mint 9 százalékkal utaltak többet.

„Az egyéni befizetések terén az utolsó negyedév az átlagosnál erősebb lett: a jelek szerint sokan ismerték fel, hogy az szja-visszatérítés érdekében érdemes feltölteni az egészségpénztári számlát, hiszen az itt rendelkezésre álló összeg számos módon felhasználható. Ezt a sokoldalúságot értékelik és igénybe is veszik a pénztártagok, ugyanis rendkívül népszerűnek számítanak a kiegészítő szolgáltatások” – hangsúlyozta Nagy Csaba. A lakáscélú jelzáloghitel-törlesztéshez teljesített kifizetések összege például közel 54, míg a gyermekekkel kapcsolatos szolgáltatási kiadások 22 százalékkal növekedtek az év során. Mindez azt jelenti, hogy e két területen a kifizetések rekordot értek el 2023-ban.

„Rendkívül sikeresnek bizonyultak a tagpénztárak és az ÖPOSZ szja-visszatérítéssel kapcsolatos figyelemfelhívó kampányai, így az év végi befizetések az egészségpénztárak vonatkozásában visszaigazolták a szövetség reményeit, a nyugdíjpénztárak esetében pedig túl is szárnyalták azokat” – összegezte az eredményeket az ÖPOSZ elnöke.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS