„Van néhány fontos teendő a megszokott záráson túl is”

2018. 12. 11., 17:16

Az adózással kapcsolatos év végi teendőkre Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója hívja fel a figyelmet.

Az év vége mindig sok feladattal jár a vállalkozások számára. Különösen így van ez, ha az adóváltozások új feltételeket teremtenek már az új év első napjaiban. „A november végén kihirdetett adócsomagban is számos olyan változás van, amely az eddigi működési keretek átgondolására és gyors döntésre készteti a cégvezetőket” – hangsúlyozta Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere. – „De ezeken túl is van néhány fontos teendő a megszokott záráson túl is, melyekre szeretnénk az érintettek figyelmét felhívni.”

Jövőre hazánkban is lehetségessé válik a csoportos társasági adózás. A legalább 75%-os szavazati jog egyezőséggel működő cégek adózási csoportot hozhatnak létre, és közös eredményük alapján adózhatnak. Ennek hatására a veszteségek csoporton belül megoszthatóvá válnak, illetve az adócsoporton belüli ügyletek mentesülhetnek a transzferár-nyilvántartási kötelezettség alól. Tekintettel a csoportos társasági adóalanyiság rövid bejelentési határidejére, a csoport alakításának lehetőségét érdemes minél előbb mérlegelnie, és a felkészülést elkezdenie minden vállalatcsoportnak, amelynek több hazai képviselője is van.

Az Európai Uniós szabályrendszerhez igazodóan változnak az utalványok áfakezelési szabályai is. Az egycélú utalványokat a jövőben már azok kibocsátásakor, illetve ezt követő forgalmazásuk során le kell majd adózni, mely előrehozza az adóterhelést, és többlet adminisztrációval jár az utalvány kibocsátója számára. Ezért az utalványokat, kuponokat, valamint egyéb speciális vásárlásösztönző marketing eszközöket alkalmazó cégeknek érdemes mihamarabb felmérniük a jogszabályváltozásból fakadó teendőiket.

Jövőre radikálisan megváltoznak a munkavállalói ösztönző csomagok, a cafeteria elemek és az adómentes juttatások. Sok kedvezmény idén érvényesíthető utoljára, így mindenképpen felül kell vizsgálni a korábbi cafetériarendszert az ezt alkalmazó cégeknél.

Ismét itt az országonkénti jelentés (Country–by–Country Report, CbCR) készítésének és a kapcsolódó bejelentések megtételének határideje. Ez a teher azon adózókat érinti, amelyek 750 millió euró éves konszolidált árbevételt meghaladó multinacionális vállalatcsoport tagjai. Ugyanis még akkor is van adminisztrációs adatszolgáltatási kötelezettsége a csoporthoz tartozó magyar leányvállalatoknak és telephelyeknek, ha az országonkénti jelentést magát egy külföldi csoporttag teljesíti. A naptári éves adózóknál a határidő 2018. december 31. A jelentés elmaradásáért, az adatszolgáltatás és változás-bejelentési kötelezettség késedelmes, hibás vagy hiányos teljesítéséért 20 millió forintig terjedő mulasztási bírságot is kiszabhatnak. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a 2018-as adóévről már sokkal összetettebb, új formájú és kibővített tartalmú transzferár-nyilvántartásokat kell készíteni.

Jó hír azonban, hogy szélesebb körben válik elérhetővé a KIVA szerinti adózás. Ugyan továbbra is maximum 50 fős cégek választhatják a kisvállalati adóalanyiságot, de a bevétel és a mérlegfőösszeg felső korlátja egyaránt 1 milliárd forintra nő a jelenlegi 500 millió forintról, és már 2018. december 1-jétől alkalmazható. Ezzel összhangban az adóalanyiság megszűnéséhez kapcsolódó bevétel túllépési határ is megemelkedik 1-ről 3 milliárd forintra. A létszám- és bevételkorlátokat a kapcsolt vállalkozások adataival együtt kell számítani. A KIVA kulcsa továbbra is 13% marad, mely kiváltja a szociális hozzájárulási adót, a szakképzési hozzájárulást és a társasági adót is, így a nagyobb bértömeggel rendelkező vállalkozások számára a legvonzóbb, ezért az áttérést érdemes megfontolni.

Végül, de nem utolsósorban: aki szeretné elkerülni a kellemetlen meglepetéseket januárban, jó, ha elkezdi a felkészülést a Cégkapu használatára. Ugyanis jövőre az adóügyeket elektronikusan csak ezen keresztül lehet majd intézni. Mindez speciális adminisztrációs feladatokkal, az adótanácsadókkal, könyvelőkkel való egyeztetéssel jár minden gazdasági társaság számára.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS