Béremelés és diszkrimináció

2018. 10. 30., 11:49

A béremelés (vagy más néven: bérfejlesztés) a Munka törvénykönyve szerint nem kötelező (kivéve, ha azt jogszabály írja elő, például a minimálbér, illetve a garantált bérminimum esetén). Ha azonban a munkáltató béremelést hajt végre, ebben a vonatkozásban is köteles megtatani az egyenlő bánásmód követelményét, másképpen: nem diszkriminálhat a munkavállalók között – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi Iroda.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a munkáltató jogsértését állapította meg egy olyan ügyben (Egyenlő Bánásmód Hatóság, EBH/39/2017. számú ügy), amikor a munkavállaló amiatt élt panasszal, mert munkáltatója őt – aki nyugdíj előtt állt – és más, idősebb kollégákat nem részesített béremelésben (ennek mértéke az adott cégnél 4 százalék volt) – olvasható a Rátkai Ügyvédi Iroda munkajogi blogjának bejegyzésében.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtt a munkáltató arra hivatkozott, hogy a béremelés nem alanyi jog. Önmagában a munkaviszony hosszabb időtartama nem eredményezi automatikusan a béremelést. A bérfejlesztés mértéke átlagosan 4 százalék volt, azonban azt differenciáltan állapították meg, az egyes munkavállalók eltérő mértékű béremelésben részesültek. A munkáltató az eljárás során jelezte, hogy a béremelés a közeljövőnek szólt és mivel a panaszos munkavállaló szakmai fejlődése nem volt számottevő, ezért ő nem részesült a béremelésben.

A Hatóság az eljárás során tanúkat is meghallgatott: az egyik igazgató akként nyilatkozott, hogy a béremelés célja az értékteremtésben való részvétel ellentételezése volt, márpedig az érintett munkavállaló ennek nem tett eleget. Ugyanakkor a munkavállaló közvetlen felettese elmondta, hogy a panaszos megbízható munkaerő volt, mint betanított munkás dolgozott, ezért a munka jellegénél fogva nem volt arra lehetősége, hogy kiemelkedően „értékteremtő” munkát lásson el.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság azt is megvizsgálta, hogy kik nem részesültek még béremelésben és arra jutott, hogy többségében azok nem kaptak emelést, akik nyugdíj előtt álltak. A Hatóság értékelte azt is, hogy a Kúria joggyakorlata szerint ugyan a béremelésnél van lehetősége a munkáltatónak differenciálni a munkavállalók között, ez a mérlegelés csak indokolt és objektív szempontokon nyugvó lehet.

Az eljárás végén a Hatóság megállapította, hogy a munkáltató megsértette az egyenlő bánásmód követelményét és életkora miatt diszkriminálta a munkavállalót és más olyan dolgozókat, akik közel álltak az öregségi nyugdíjkorhatárhoz. Emiatt 300 ezer forint bírságot szabott ki, továbbá elrendelte a jogsértő magatartás megszüntetését, megtiltotta a munkáltató jogsértő magatartásának jövőbeni tanúsítását.

Az ügy fordulata, hogy a munkáltató utóbb értesítette a Hatóságot arról, hogy a munkavállalót az elmaradt béremelésben részesítette, illetve egy átlátható, objektív szempontokon nyugvó olyan bérezési rendszert vezetett be, amely figyelembe veszi a munkavállalók teljesítményét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS