Negyvenféle termék alapos elemzése szerint tíz gyártója vétett elemi hibát, a határérték feletti nehézfémtartalom miatt kilenc típus forgalmazását tiltotta meg a fogyasztóvédelem.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma fele-fele arányban vizsgált gombelemeket és szén-cink vagy alkalikus elemeket. A környezet védelme érdekében Magyarországon 2013 óta tiltott a higanyból és kadmiumból a jogszabályban rögzítettnél többet tartalmazó elemek forgalmazása. Ha egy árucikkben ólomból található meg a határérték feletti mennyiség, ezt az előírásoknak megfelelően jelölni kell. (A képen látható módon, a kerekes hulladékgyűjtő ábra alatt elhelyezett vegyjellel.
Az ellenőrzés eredményeként a vizsgált termékek negyedét érte jogos kifogás. A szén-cink és alkalikus elemek közül négy kadmium-, a gombelemeknél pedig öt higanytartalma haladta meg a forgalmazási határértéket. Egy esetben az ólomtartalmat nem jelölték szabályosan a címkén. A vizsgálat részletes eredménye táblázatos formában megtalálható a Fogyasztóvédelmi portálon.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: „A hatóság nyomon követéssel azonosítja be a termékek tiltott forgalmazásáért és az elégtelen tájékoztatásért felelősöket. A túlzott nehézfémtartalmú elemeket kivonják a forgalomból, hogy ne jelentsenek környezetvédelmi kockázatot. A tapasztalatok szerint érdemesebb a közismert márkákból válogatni, a nevesebb gyártók termékeivel semmiféle baj nem volt. A fogyasztóvédelem éberségét mindenképpen indokolja, hogy egy korábbi idei vizsgálatban váratlan helyen, egy hajszínezőben is határérték feletti mennyiségű ólmot találtak.” (ITM)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.