Legyünk óvatosak a vásárlói értékelésekkel!

2024. 11. 26., 06:55

A webáruházak gyakran különböző módszereket alkalmaznak arra, hogy a növeljék a pozitív értékeléseik számát, illetve csökkentsék a negatív értékeléseket vagy azok észrevehetőségét – hívja fel a figyelmet Dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség osztályvezető ügyésze az „Egyszerűen, jogszerűen” sorozat újabb részében.

A november az árkedvezmények időszaka, elindulnak a „Black Friday” akciók, így felpörög a webáruházak forgalma is. A jelentős leértékelések csábítása miatt ilyenkor kevésbé vagyunk megfontoltak, kevesebb időt szánunk arra, hogy kellő figyelemmel, biztonságos helyről vásároljunk. Mivel gyorsan döntünk, ezért szívesebben rendelünk olyan helyről, amelyről már olvastunk pozitív vásárlói tapasztalatokat, vagy dicsérő véleményeket. Lényeges, hogy fogyasztói értékeléseket közzétevő webáruházak mindent megtegyenek annak biztosítása érdekében, hogy azok valós fogyasztóknak az adott termékkel kapcsolatos tényleges tapasztalatait tükrözzék. Számos esetben azonban ezzel kapcsolatos hiányosságok, sőt akár tisztességtelen visszaélések is tapasztalhatók – emlékeztet dr. Jagusztin Tamás.

A webáruházak gyakran különböző módszereket alkalmaznak arra, hogy a növeljék a pozitív értékeléseik számát, illetve csökkentsék a negatív értékeléseket vagy azok észrevehetőségét. 

Előfordul még az is, hogy az üzlet fellendítése érdekében hamis pozitív értékeléseket tesznek közzé, vagy konkrét előnyöket nyújtanak cserébe az ötcsillagos értékelésért. Ezek természetesen befolyásolják a termék értékelési pontszámát, és azt a képzetet keltik a fogyasztóban, hogy megbízható kereskedőtől biztonságosan vásárol.

Tekintettel arra, hogy az online kereskedelem rohamos térhódításával és a megtévesztő technikák fejlődésével ez a probléma egyre nagyobb mértékű – különösen a jelentős árkedvezmények idején – érdemes a fogyasztók mellett a webáruházakat üzemeltetőinek is tudniuk, hogy milyen jogi elvárásoknak kell (kellene) megfelelni a fogyasztói értékelések közzététele során.

A jogszabályok szerint tilos a fogyasztók megtévesztése a termék értékesítése, vagy eladásának ösztönzése érdekében. Ezért ha a webáruház megjeleníti a honlapján a vásárlók által írt értékeléseket, akkor azt is le kell írnia egy tájékoztató szöveg formájában, hogy biztosítja-e és hogyan, hogy a közzétett értékelések csak és kizárólag olyan fogyasztóktól származnak, akik a terméket ténylegesen használták illetve megvásárolták.

Amennyiben tehát a webáruház ellenőrzi, hogy csak valódi vásárlók véleménye van a honlapján, akkor tájékoztatást kell adnia arról is, hogy miként ellenőrzi ezeket. Legegyszerűbben a webáruház úgy tud eleget tenni ellenőrzési kötelezettségének, ha például regisztrációt kér a vásárláskor, vagy regisztráció nélküli vásárlás esetén ellenőrzi a megrendelés azonosító számát. Természetesen más alkalmas technikai eszközök használata is lehetséges annak ellenőrzésére, hogy az értékelő valóban fogyasztó-e (például az IP-cím ellenőrzése, e-mailben történő ellenőrzés).

A vásárlói értékelések tisztességes átláthatósága érdekében be kell mutatnia a leendő vásárlói felé azt is, hogy valamennyi értékelést közzéteszi-e, vagy csak a pozitívokat, hogyan számítja ki az értékelési pontszámokat, és hogy azokat befolyásolják-e szponzorált értékelések. Ezeknek a tájékoztatásoknak egyértelműnek és érthetőnek kell lennie, úgy hogy a fogyasztók azokat egyszerűen megtalálhassák az értékelésekkel együtt. A tájékoztatás elmulasztásánál súlyosabb eset, ha a fogyasztókat szándékosan megtévesztik, vagyis arról tájékoztatják a webáruházat felkeresőket, hogy tényleges korábbi vásárlók véleményét teszik közzé, miközben ezt nem ellenőrizték, vagy az értékeléseket befolyásolták.

A visszaélés legsúlyosabb fajtája, ha tudottan és kifejezett valótlan fogyasztói értékeléseket tesznek közzé, például az internetről letöltött arcképekkel a terméket dicsérő véleményeket jelentetnek meg. De ilyen az is, ha más céget bíznak meg azzal, hogy pozitív visszajelzéseket írjon az adott termékekhez.

Az olyan online platformok, amelyeken véleményt lehet írni egyes termékekről, majd azokat a webáruház megjeleníti a honlapján, többségében nem alkalmasak a hitelesítésre, mivel ezeken a tényleges vásárlást jellemzően nem ellenőrzik.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024. 12. 11., 09:11
Sorjáznak az akciós autók akciós THM-mel a kereskedőknél. A lízingcégek is gyakran nyújtanak 0 százalékos vagy 2–5 százalék közötti THM-mel finanszírozást, de csak speciális feltételekkel, ezért mindenképpen érdemes összevetni a finanszírozási lehetőségeket a kocsivásárlási döntés előtt – derül ki a Bank360.hu összeállításából.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS