Legyünk óvatosak a vásárlói értékelésekkel!

2024. 11. 26., 06:55

A webáruházak gyakran különböző módszereket alkalmaznak arra, hogy a növeljék a pozitív értékeléseik számát, illetve csökkentsék a negatív értékeléseket vagy azok észrevehetőségét – hívja fel a figyelmet Dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség osztályvezető ügyésze az „Egyszerűen, jogszerűen” sorozat újabb részében.

A november az árkedvezmények időszaka, elindulnak a „Black Friday” akciók, így felpörög a webáruházak forgalma is. A jelentős leértékelések csábítása miatt ilyenkor kevésbé vagyunk megfontoltak, kevesebb időt szánunk arra, hogy kellő figyelemmel, biztonságos helyről vásároljunk. Mivel gyorsan döntünk, ezért szívesebben rendelünk olyan helyről, amelyről már olvastunk pozitív vásárlói tapasztalatokat, vagy dicsérő véleményeket. Lényeges, hogy fogyasztói értékeléseket közzétevő webáruházak mindent megtegyenek annak biztosítása érdekében, hogy azok valós fogyasztóknak az adott termékkel kapcsolatos tényleges tapasztalatait tükrözzék. Számos esetben azonban ezzel kapcsolatos hiányosságok, sőt akár tisztességtelen visszaélések is tapasztalhatók – emlékeztet dr. Jagusztin Tamás.

A webáruházak gyakran különböző módszereket alkalmaznak arra, hogy a növeljék a pozitív értékeléseik számát, illetve csökkentsék a negatív értékeléseket vagy azok észrevehetőségét. 

Előfordul még az is, hogy az üzlet fellendítése érdekében hamis pozitív értékeléseket tesznek közzé, vagy konkrét előnyöket nyújtanak cserébe az ötcsillagos értékelésért. Ezek természetesen befolyásolják a termék értékelési pontszámát, és azt a képzetet keltik a fogyasztóban, hogy megbízható kereskedőtől biztonságosan vásárol.

Tekintettel arra, hogy az online kereskedelem rohamos térhódításával és a megtévesztő technikák fejlődésével ez a probléma egyre nagyobb mértékű – különösen a jelentős árkedvezmények idején – érdemes a fogyasztók mellett a webáruházakat üzemeltetőinek is tudniuk, hogy milyen jogi elvárásoknak kell (kellene) megfelelni a fogyasztói értékelések közzététele során.

A jogszabályok szerint tilos a fogyasztók megtévesztése a termék értékesítése, vagy eladásának ösztönzése érdekében. Ezért ha a webáruház megjeleníti a honlapján a vásárlók által írt értékeléseket, akkor azt is le kell írnia egy tájékoztató szöveg formájában, hogy biztosítja-e és hogyan, hogy a közzétett értékelések csak és kizárólag olyan fogyasztóktól származnak, akik a terméket ténylegesen használták illetve megvásárolták.

Amennyiben tehát a webáruház ellenőrzi, hogy csak valódi vásárlók véleménye van a honlapján, akkor tájékoztatást kell adnia arról is, hogy miként ellenőrzi ezeket. Legegyszerűbben a webáruház úgy tud eleget tenni ellenőrzési kötelezettségének, ha például regisztrációt kér a vásárláskor, vagy regisztráció nélküli vásárlás esetén ellenőrzi a megrendelés azonosító számát. Természetesen más alkalmas technikai eszközök használata is lehetséges annak ellenőrzésére, hogy az értékelő valóban fogyasztó-e (például az IP-cím ellenőrzése, e-mailben történő ellenőrzés).

A vásárlói értékelések tisztességes átláthatósága érdekében be kell mutatnia a leendő vásárlói felé azt is, hogy valamennyi értékelést közzéteszi-e, vagy csak a pozitívokat, hogyan számítja ki az értékelési pontszámokat, és hogy azokat befolyásolják-e szponzorált értékelések. Ezeknek a tájékoztatásoknak egyértelműnek és érthetőnek kell lennie, úgy hogy a fogyasztók azokat egyszerűen megtalálhassák az értékelésekkel együtt. A tájékoztatás elmulasztásánál súlyosabb eset, ha a fogyasztókat szándékosan megtévesztik, vagyis arról tájékoztatják a webáruházat felkeresőket, hogy tényleges korábbi vásárlók véleményét teszik közzé, miközben ezt nem ellenőrizték, vagy az értékeléseket befolyásolták.

A visszaélés legsúlyosabb fajtája, ha tudottan és kifejezett valótlan fogyasztói értékeléseket tesznek közzé, például az internetről letöltött arcképekkel a terméket dicsérő véleményeket jelentetnek meg. De ilyen az is, ha más céget bíznak meg azzal, hogy pozitív visszajelzéseket írjon az adott termékekhez.

Az olyan online platformok, amelyeken véleményt lehet írni egyes termékekről, majd azokat a webáruház megjeleníti a honlapján, többségében nem alkalmasak a hitelesítésre, mivel ezeken a tényleges vásárlást jellemzően nem ellenőrzik.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS