Mostantól saját algatelep nevelésével is hozzájárulhatunk a világ szén-dioxid-csökkentő erőfeszítéseihez. A forradalmi készlet csodás biotechnológiai eredmény, ami egyszerre szolgálja az oktatás és a környezettudatosság céljait.
A Hongkongi Tudományegyetem biotechnológiai végzőseinek köszönhetjük azt a különleges, algákat tartalmazó készletet, amivel egyrészt támogatjuk a klímavédelmi célokat, másrészt tisztábban tarthatjuk otthonunk vagy munkahelyünk levegőjét. Ehhez nem is választhatnánk természetesebb és fenntarthatóbb megoldást a fiatal mérnökök által alapított AIGreen startup termékeinél. A South China Morning Post riportja szerint a vállalkozás ötlete még 2021-ben született: a később céget is alapító diákok akkor, egy tanfolyamon fedezték fel a mikroalgák figyelemre méltó szén-dioxid-megkötő tulajdonságait.
„Keményen dolgoztunk azon, hogy skálázható termékeket tervezzünk és gyártsunk a Hong Kong Science Parkban található laboratóriumunkban. Most azt is megvizsgáljuk, hogy mit tudunk kezdeni magával az algával, és hogyan használhatjuk kereskedelmi termékek előállítására” – magyarázta Rehaan Lulla társalapító és technológiai vezető.
Az AlGreen zászlóshajó terméke egy 750 milliliteres, ún. biokapszulázó rendszer, vagy ahogy a csapat előszeretettel nevezi: „folyékony növény”, amit a cég által tervezett „algás fotobioreaktorban” helyeznek el, hogy folyamatosan tisztítsa a levegőt abban a térben, ahol tárolják. Lulla szerint az alganevelő készlet rendkívül hatékony: hetente 6,3 gramm szén-dioxidot képes elnyelni, ami éppen a 15-szöröse a hagyományos szobanövények teljesítményének.
Bár az első eredmények jól hangzanak, az igazsághoz hozzátartozik, hogy a „folyékony növényt” tartalmazó készletnek villamosenergiára van szüksége a világításhoz és a beépített légszivattyúhoz. Meg kell tehát oldani, hogy az algatelep az őt életben tartó eszköz energiaellátásából keletkező karbonkibocsátást is sikeresen kiváltsa. A csapat nem csügged, és minden erejével az egyre hatékonyabb alga kitenyésztésén fáradozik, hogy utána mind látványosabb, egyszerre dekoratív és funkcionális tárgyakat dobjanak piacra – otthonok és irodák számára egyaránt.
Az AIGreen terméke a maga nemében már most is csodás innováció, hiszen tisztítja a levegőt és oxigént szabadít fel. A prototípust próbaképpen rögtön piacra is dobták, 49 hongkongi dolláros (kb. 2200 forintos) áron, ami nagyjából megegyezik egy olcsóbb cserepes növény árával. A cég jövőre tervezi piacra dobni a végleges kereskedelmi változatot, de épít egy alga nevelésére és szaporítására használható, oktatási célú készletet is. Az utóbbiak ára sem lesz különösebben borsos: 13-16 ezer forint körüli összegért teszik majd hozzáférhetővé.
Ez persze még nem minden: a szobanövényeknél jóval hatékonyabb szén-dioxid-megkötő szettekből alaposan felskálázható verziókat építenek, hogy 2024-ben már irodaházak, közintézmények légtisztítására és karboncsökkentésére is alkalmasak legyenek. További céljuk egy 1000 literes, kizárólag napenergiával működő bioreaktor létrehozása (ugyancsak jövőre), ami évente akár egy tonna szén-dioxidot tud elnyelni.
Az AlGreen mindemellett dolgozik egy saját fejlesztésű eljárás szabadalmán, ami a mikroalgák biomasszájának újrahasznosításáról és bioolajjá, bioszénné vagy bioaktív molekulákká alakításáról szól. Lulla szerint ez az eljárás kulcsfontosságú lesz a nagyszabású szén-dioxid-megkötés és bioüzemanyag-előállítás szempontjából, ráadásul összhangban van a körforgásos gazdasághoz való hozzájárulás iránti elkötelezettségükkel.
Gábor János
A főoldali kép illusztráció. Fotó: CSIRO, CC BY 3.0 - Wikipedia
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.