Bárki tarthat otthon szén-dioxid-megkötő algát: így működik

Bárki tarthat otthon szén-dioxid-megkötő algát: így működik
2023. 11. 29., 13:10

Mostantól saját algatelep nevelésével is hozzájárulhatunk a világ szén-dioxid-csökkentő erőfeszítéseihez. A forradalmi készlet csodás biotechnológiai eredmény, ami egyszerre szolgálja az oktatás és a környezettudatosság céljait.

A Hongkongi Tudományegyetem biotechnológiai végzőseinek köszönhetjük azt a különleges, algákat tartalmazó készletet, amivel egyrészt támogatjuk a klímavédelmi célokat, másrészt tisztábban tarthatjuk otthonunk vagy munkahelyünk levegőjét. Ehhez nem is választhatnánk természetesebb és fenntarthatóbb megoldást a fiatal mérnökök által alapított AIGreen startup termékeinél. A South China Morning Post riportja szerint a vállalkozás ötlete még 2021-ben született: a később céget is alapító diákok akkor, egy tanfolyamon fedezték fel a mikroalgák figyelemre méltó szén-dioxid-megkötő tulajdonságait.

„Keményen dolgoztunk azon, hogy skálázható termékeket tervezzünk és gyártsunk a Hong Kong Science Parkban található laboratóriumunkban. Most azt is megvizsgáljuk, hogy mit tudunk kezdeni magával az algával, és hogyan használhatjuk kereskedelmi termékek előállítására” – magyarázta Rehaan Lulla társalapító és technológiai vezető.

Az AlGreen zászlóshajó terméke egy 750 milliliteres, ún. biokapszulázó rendszer, vagy ahogy a csapat előszeretettel nevezi: „folyékony növény”, amit a cég által tervezett „algás fotobioreaktorban” helyeznek el, hogy folyamatosan tisztítsa a levegőt abban a térben, ahol tárolják. Lulla szerint az alganevelő készlet rendkívül hatékony: hetente 6,3 gramm szén-dioxidot képes elnyelni, ami éppen a 15-szöröse a hagyományos szobanövények teljesítményének.

Bár az első eredmények jól hangzanak, az igazsághoz hozzátartozik, hogy a „folyékony növényt” tartalmazó készletnek villamosenergiára van szüksége a világításhoz és a beépített légszivattyúhoz. Meg kell tehát oldani, hogy az algatelep az őt életben tartó eszköz energiaellátásából keletkező karbonkibocsátást is sikeresen kiváltsa. A csapat nem csügged, és minden erejével az egyre hatékonyabb alga kitenyésztésén fáradozik, hogy utána mind látványosabb, egyszerre dekoratív és funkcionális tárgyakat dobjanak piacra – otthonok és irodák számára egyaránt.

Az AIGreen terméke a maga nemében már most is csodás innováció, hiszen tisztítja a levegőt és oxigént szabadít fel.  A prototípust próbaképpen rögtön piacra is dobták, 49 hongkongi dolláros (kb. 2200 forintos) áron, ami nagyjából megegyezik egy olcsóbb cserepes növény árával. A cég jövőre tervezi piacra dobni a végleges kereskedelmi változatot, de épít egy alga nevelésére és szaporítására használható, oktatási célú készletet is. Az utóbbiak ára sem lesz különösebben borsos: 13-16 ezer forint körüli összegért teszik majd hozzáférhetővé.

Ez persze még nem minden: a szobanövényeknél jóval hatékonyabb szén-dioxid-megkötő szettekből alaposan felskálázható verziókat építenek, hogy 2024-ben már irodaházak, közintézmények légtisztítására és karboncsökkentésére is alkalmasak legyenek. További céljuk egy 1000 literes, kizárólag napenergiával működő bioreaktor létrehozása (ugyancsak jövőre), ami évente akár egy tonna szén-dioxidot tud elnyelni.

Az AlGreen mindemellett dolgozik egy saját fejlesztésű eljárás szabadalmán, ami a mikroalgák biomasszájának újrahasznosításáról és bioolajjá, bioszénné vagy bioaktív molekulákká alakításáról szól. Lulla szerint ez az eljárás kulcsfontosságú lesz a nagyszabású szén-dioxid-megkötés és bioüzemanyag-előállítás szempontjából, ráadásul összhangban van a körforgásos gazdasághoz való hozzájárulás iránti elkötelezettségükkel.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Fotó: CSIRO, CC BY 3.0 - Wikipedia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS