Elérte a forintot is a koronavírus – Két erővel küzd a magyar deviza

2020. 03. 01., 11:30

Bár a befektetők az elmúlt napokban látott meredek zuhanások alapján a teljes leállást árazzák, kulcskérdés a következő két-három hét. Ha sikerül megakadályozni a járvány eszkalálódását, és ezzel párhuzamosan újraindul a kínai és globális termelés, akkor jöhet a talpra állás – értékelte az utóbbi napok piaci fejleményeit Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

A forint a koronavírus miatti zord befektetői hangulatban két erővel küzd rövid távon látványos pluszba kerülhet a deviza. Hosszabb távon inkább veszíthet értékéből a forint, részben a gyengébb magyar osztályzat miatt, de a jegybank nem engedheti a mélybe a magyar devizát az infláció miatt.

Sokkolta a piacokat a koronavírus, pontosabban a járványtól való félelem február utolsó hetében, a befektetők elkezdték beárazni a globális leállást.

„A forintot is érinti a pesszimista hangulat, a magyar deviza piacán két erő küzd egymással. A forintgyengülésre játszó befektetők még tartják magukat, ha azonban a rossz hangulat kitart, akkor ők is hamar lezárhatják pozícióikat, ez pedig hirtelen látványos forinterősödéshez vezethet” – mondta Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. „A másik oldalról, hosszabb távon továbbra is a gyengülésnek van nagyobb tere. Magyarország a befektetésre ajánlott skála gyengébbik oldalán áll a BBB-s osztályzatával, plusz az infláció januárban bőven a várakozások feletti szintre, 4,7 százalékra gyorsult. Mindezek kedvezőtlen tényezők, ha a koronavírus miatti borús hangulat tartós marad. Ráadásul az inflációt a járványtól való félelem miatti termeléskiesés és keresletbővülés tovább pörgetheti.”

Bár az MNB-nek nincs árfolyamcélja, de a forintgyengülésnek gátat kell szabnia, mert az importált cikkek a süllyedő árfolyam miatt drágulhatnak, ez pedig további lökést adhat az inflációnak. A jegybank komolyabb forintgyengülésnél szigorítani fog, amellyel várhatóan támaszt ad majd a forintnak.

Várhatóan sikerült megakadályozni a legrosszabbat

Hajósi Péter a nemzetközi porondon bekövetkezett eseményeket értékelve azt mondta: „A forint piacát is befolyásoló nemzetközi hangulat február utolsó hetében meglehetősen rossz volt. A teljes leállást árazzák a piaci szereplők. Bár kedvezőtlen fejlemény, hogy a vírus Olaszországban is megjelent, most már sokkal jobban lehet követni a járvány terjedését, a betegség múlt év végi felbukkanása után a kínai statisztikák nem voltak megbízhatóak. Most már valós adatok segítségével lehet megbecsülni a helyzetet és a járvány lefutását, gazdasági hatását.”

„A következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz, alapesetben arra számítunk, hogy a fejlett országokban várható intézkedésekkel sikerül kordában tartani a betegséget, ezzel megakadályozni a járvány eszkalálódását. Ha ezt sikerült elérni, és a kínai gyárakba is idővel visszatér az élet, a globális termelés visszaállhat a régi kerékvágásba. Ennek nyomán pedig az árfolyamok is visszajönnek az alacsonyabb szintekről” – fogalmazott a K&H Alapkezelő szakembere.

Az adócsökkentés is ott van a lehetőségek között

Természetesen lesz gazdasági hatása a koronavírus miatti leállásoknak. Elsősorban az első és második negyedévben a kínai és a világgazdaságban egyaránt, ha elhúzódik a járvány elleni harc. Ezzel párhuzamosan pedig a pesszimista hangulat is fennmaradhat a piacokon, de akkor sem várható pár hétnél hosszabb lejtmenet.

„Várhatóan ennyi időn belül megtalálhatják a betegség kezelésére alkalmas gyógyszereket, a fejlett országok pedig megteszik a szükséges intézkedéseket. Persze lehetnek vállalatok, amelyek a koronavírushoz kötődő hatások miatt csődközelbe kerülnek, sok vállalatnál pedig megingást okoz a járvány. A legtöbb vállalat azonban ezt kezelni tudja, teljes stratégiaváltásra nem lesz szükségük, azaz nem kell vészüzemmódra kapcsolniuk” – emelte ki Hajósi Péter. Szerinte a legrosszabb verzió esetében is vannak még eszközök egy esetleges elhúzódó hanyatlás elhárítására. Például az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed csökkentheti a kamatot, amit már egyébként el is kezdtek árazni a szereplők, egy ilyen döntés pedig világszerte segítheti a piacokat. Emellett a fejlett országok kormányai a fiskális, azaz a költségvetési oldalról is tehetnek lépéseket, például adócsökkentéssel adhatnak lökést a gazdaságnak.

Hajósi Péter szerint a megtakarítók számára a legjobb megoldás most, ha valaki diverzifikál, azaz megosztja a kockázatokat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy érdemes devizaalapú, ezen belül euró- és dolláralapú befektetésekben, alapokban tartani a pénzt.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS