Bankmonitor.hu: megpecsételődött a Bónusz Magyar Állampapír sorsa

2023. 07. 11., 19:23

A jelenleg vásárolható BMÁP-sorozat következő kamatperiódusra szóló kamata csaknem 4 százalékpontot fog zuhanni a mostani periódushoz képest. Ezzel a Bankmonitor.hu szakértői szerint végleg eldőlt a kamatverseny az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír és vetélytársa, a Bónusz Magyar Állampapír között.

Megtartották az utolsó olyan diszkont-kincstárjegy-aukciót, amelynek eredményére szükség volt a Bónusz Magyar Állampapír következő kamatának meghatározásához. A befektetők nem fognak örülni az új információknak: a BMÁP-kamat jelentős csökkenése várható.

Hogyan számítják ki a Bónusz Magyar Állampapír kamatát?

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) háromhavonta változó kamatozású állampapír, kamata a kamatbázisból és a kamatprémiumból tevődik össze. Kamatbázisát a diszkont kincstárjegy-hozamok alkotják: egészen pontosan a kamat meghatározása előtti négy, 3 hónapos DKJ-aukción kialakult, elfogadott mennyiségekkel súlyozott átlaghozamot kell alapul venni.

Az erre ráépülő kamatbázis további 1 százalékpont. A jelenleg elérhető BMÁP-sorozat (2026/O) jelenlegi kamata 15,90 százalék, amelynek időarányos részét július 21-én fizetik ki, egyúttal aznap elindul a következő kamatperiódusa.

Mennyi lesz a BMÁP következő kamata?

A mai DKJ-aukció eredményei ismeretében már azt is tudjuk, hogy mennyi lesz a BMÁP következő 3 havi kamata. A kamatbázis meghatározásakor az alábbi DKJ-hozamokat és elfogadott mennyiségeket veszik majd figyelembe:

  • június 20.: 12,50 százalék (29 milliárd forint)
  • június 27.: 10,14 százalék (24,99999 milliárd forint)
  • július 4.: 10,14 százalék (19,5 milliárd forint)
  • július 11.: 10,20 százalék (14,99999 milliárd forint)

Ezek alapján az elfogadott mennyiségekkel súlyozott átlaghozam 10,92 százalék, amelyhez további 1 százalékpont kamatprémiumot hozzáadva megkapjuk, hogy évi 11,92 százalék lesz a BMÁP kamata a következő, július 21-én kezdődő kamatperiódusban.Ez a Bankmonitor.hu számításai szerint drasztikus, csaknem 4 százalékpontos csökkenést jelent a mostani, 15,90 százalékos kamathoz képest.

Végleg megnyerte a versenyt az inflációkövető papír

Az utóbbi hónapokban izgalmas verseny zajlott a DKJ-hozam-követő Bónusz Magyar Állampapír és az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) között. Egy rövid ideig hajszálnyival vezetett a BMÁP, hiszen a 15,90 százalékos kamatával szemben a hosszabb futamidejű PMÁP „csak” 15,50 százalék kamatot termel. Fontos különbség azonban, hogy míg a BMÁP kamata háromhavonta változik, addig a PMÁP esetében évente egy alkalommal állapítanak meg új kamatot.

Az új BMÁP-kamat ismeretében elmondható, hogy beigazolódtak a várakozások, és jövő héttől behozhatatlan előnyre tesz szert az inflációkövető állampapír. Miközben a 2031-ben lejáró PMÁP kamata továbbra is évi 15,50 százalék lesz, addig a BMÁP csaknem 4 százalékponttal alacsonyabb kamatot fog termelni. Sőt, a csökkenő hozamszintek és a tavalyinál várhatóan lényegesen magasabb idei infláció együttesen azt eredményezhetik, hogy a PMÁP és a BMÁP kamatai közötti különbség a jövőben még nőni is fog.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS